مو قرمزها بیشتر به سرطان پوست مبتلا می‌شوند

۱۳۹۲/۰۲/۲۲ - ۱۶:۰۸ - کد خبر: 73536

سلامت نیوز : مطالعات اخیر نشان می‌دهد افراد مو قرمز حتی اگر در معرض تابش زیاد آفتاب هم نباشند، بیش از افراد دارای موهای تیره و بلوند با خطر ابتلا به سرطان پوست مواجه هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ پزشکان بر این باورند که تولید رنگدانه‌های مربوط به موی قرمز، سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می‌شود.

تا پیش از این تصور می‌شد که افراد دارای موهای قرمز به دلیل داشتن پوست سفید و روشن، مستعد ابتلا به این سرطان هستند اما بررسی‌های جدید اطلاعات دقیق‌تری را در این زمینه آشکار ساخته است.

محققان در تایید این یافته دو فرضیه را عنوان کرده‌اند. بنا بر فرضیه نخست، تولید رنگدانه «فئوملانین» که در افراد دارای موهای قرمز مشاهده می‌شود، عامل بروز و تشدید فشار اکسیدیته است و این فاکتور نیز به نوبه خود عامل اصلی گسترش سلول‌های سرطانی است.

فشار اکسیدیته به واکنشی اطلاق می‌شود که در آن عدم تعادل بین تولید انواع مولکول‌های رادیکال‌ آزاد و اکسیژن، سبب اختلال در عملکرد سیستم بیولوژیک بدن برای سم‌زدایی یا ترمیم آثار مخرب این مولکول‌ها می‌شود.

در فرضیه دوم نیز اعتقاد بر این است که در فرآیند تولید فئوملانین، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در سلول‌ها مصرف می‌شوند و این روند نیز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

«ژنین داوین»، سخنگوی بنیاد سرطان پوست انگلیس گفت: افراد مو قرمز باید بیشتر مورد معاینه قرار بگیرند و به سالی یک بار معاینه باید دو نوبت در سال معاینات و آزمایش‌های لازم را انجام دهند. همچنین در صورتی که در خانواده آنها، فردی سابقه ابتلا به سرطان پوست را دارد آنها بایستی هر سه ماه یکبار مورد معاینه دقیق قرار گیرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.58065s, 18q