حرکات کششی و قدم زدن را جایگزین کافئین و ریتالین کنید

۱۳۹۲/۰۲/۲۲ - ۱۶:۱۲ - کد خبر: 73544

سلامت نیوز : یک دکتر داروساز ضمن تاکید بر لزوم ترک مصرف غیرمنطقی مواد محرک همچون کافئین و ریتالین توسط دانشجویان، اظهار کرد: عادت به خواب کوتاه حتی به مدت 10 دقیقه در میان ساعات مطالعه، فعالیت مغز را بیشتر کرده و از خستگی مفرط آن جلوگیری می‌کند.

دکتر سیدحسن حاجی میری در گفت وگو با ایسنا ، برای حفظ تمرکز و جلوگیری از خواب آلودگی دانشجویان و دانش آموزان در ایام امتحانات به آنها توصیه کرد: ساکن ماندن در یک وضعیت و به مدت طولانی احساس خواب آلودگی را بیشتر می‌کند لذا بهتر است به ازای هر یک ساعت مطالعه، 5 تا 20 دقیقه استراحت صورت کنید.

وی در ادامه با ابراز تاسف از اینکه برخی از دانشجویان در این ایام به مصرف قهوه و حتی قرص‌های ریتالین روی می آورند، افزود: دانش آموزان و دانشجویان تا حد امکان از مصرف کافئین و مواد محرک همچون قهوه، برای بیدار ماندن در شب امتحان خودداری کرده و انجام حرکات کششی، قدم زدن یا حرکات مشابه را جایگزین استفاده از این مواد کنند.

دکتر حاجی میری بااشاره به تاثیر فراوان استراحت کافی در ایام امتحانات تصریح کرد: عادت به خواب کوتاه حتی به مدت 10 دقیقه در میان ساعات مطالعه فعالیت مغز را بیشتر کرده و از خستگی مفرط آن جلوگیری می‌کند بطوری که قرار دادن بدن به حالت خواب و استراحت طبیعی هرچند محدود در این زمینه بسیار موثر خواهد بود و روند یادگیری را افزایش می دهد.

در ایام امتحانات بیشتر سیب بخورید

وی نوشیدن مایعات غیرکافئینی همچون آب خنک و مصرف دم نوش‌های گیاهی را، راه حل مناسبی برای جلوگیری از خواب آلودگی و افزایش توجه در شبهای امتحان دانست و گفت: به دانشجویان و دانش آموزان توصیه می‌شود تا از ترکیبات طبیعی از جمله میوه و سبزیجات به ویژه سیب، در این ایام بیشتر استفاده کنند.

این داروساز در پایان بر اهمیت مصرف میان وعده‌های ساده و غذاهای سبک در اوقات پیش از امتحان تاکید و خاطرنشان کرد: وعده‌های غذایی مصرفی در فصل امتحانات باید حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن باشد تا با بهبود عملکرد مغز، فرد بتواند به خوبی از عهده امتحانات خود برآید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.18708s, 18q