شیوع افزایش سرطان مثانه در کشور به علت مصرف گسترده سیگار و تریاک

۱۳۹۲/۰۲/۲۲ - ۱۶:۲۱ - کد خبر: 73550

سلامت نیوز : رییس انجمن اورولوژی ایران از بالا بودن میزان شیوع سرطان مثانه در کشور به دلیل مصرف گسترده سیگار و تریاک خبر داد و گفت: سیگار و تریاک از علل مساعد کننده ابتلا به سرطان مثانه در افرادی است که از زمینه خانوادگی ابتلا به این بیماری برخوردارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمد سنادیزاده در آستانه برپایی "شانزدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران" که 24 تا 27 اردیبهشت ماه در پژوهشگاه نیروی تهران برگزار می‌شود، سخن می‌گفت با اعلام این خبر افزود: یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد، سیگار عامل ابتلا به 30 درصد سرطان‌های مثانه است.

وی ادامه داد: نکته جالب این پژوهش‌ها آن است که پس از ترک سیگار، اثر سرطانی آن در بدن کمتر می‌شود، ولی این اثر تا 15 سال در بدن باقی می‌ماند.

سنادیزاده تصریح کرد: اثر داروهای جدید روان گردان بر ابتلا به سرطان مثانه هنوز مشخص نیست، زیرا افرادی که از این مواد و داروها استفاده می‌کنند یا در سنین جوانی موفق به ترک این مواد می‌شوند یا در همان سنین فوت می‌کنند به همین دلیل آماری از رابطه ابتلا به سرطان مثانه و داروهای روان‌گردان در دسترس نیست.

وی ادامه داد: مواد ازتی مانند "نیتروزامین" موجود در هوا که از اگزوز ماشین‌ها خارج می‌شود، تماس با کربن‌های سنگین از قبیل مواد نفتی، تماس با رنگ‌های آنیلینی (گروهی از رنگ‌های شیمیایی صنعتی که در رنگرزی قالی از آن استفاده می‌شود) و "بتانفتیل آمین" (نوعی کربن سنگین که در کارخانه‌های لاستیک‌سازی کاربرد دارد) از علل ابتلا به سرطان مثانه شناخته شده است.

رییس انجمن اورولوژی ایران یادآور شد: در کنگره امسال انجمن اورولوژی ایران، یافته‌های جدید در مورد درمان سرطان‌های دستگاه ادراری از قبیل سرطان مثانه و سرطان پروستات به متخصصان ارایه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر، سرطان پروستات یکی از سرطان‌های نسبتا شایع در کشور است، خاطرنشان کرد: مصرف مواد گوشتی با چربی اشباع شده از قبیل گوشت قرمز، کره و خامه، مصرف ناکافی میوه و سبزیجات تازه، عفونت‌های مزمن پروستات و توارث از دلایل ابتلا به سرطان پروستات به شمار می‌رود.

سنادیزاده با ابراز خرسندی از اینکه تشخیص سرطان پروستات در مراحل اولیه، سبب درمان این بیماری خواهد شد، تصریح کرد: در چند سال اخیر تشخیص زودهنگام سرطان پروستات به علت توجه به این بیماری و انجام آزمایش‌های مربوط از قبیل PSA، سبب شده، شانس بقا در این بیماران افزایش یافته و اکثر آنان بهبود یابند.

گفتنی است، شانزدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران از سوی انجمن اورولوژی ایران و با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور 24 تا 27 اردیبهشت ماه در پژوهشگاه نیروی تهران برپا می‌شود.

هدف از برپایی این کنگره، ارایه دستاوردهای جدید علمی به متخصصان رشته اورولوژی و دیگر رشته‌های مرتبط است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.02297s, 18q