تخلف؛ نتیجه عدم تثبیت تعرفه‌ها در حوزه درمان

۱۳۹۲/۰۲/۲۳ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 73559
سلامت نیوز : داریوش طاهرخانی عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در گفت‌و‌گو با برنا گفت: متولیان نظام سلامت و برخی از مجریان در این عرصه باید با اتخاذ تصمیم‌های کارآمد، پدیده زیرمیزی را از جامعه پزشکی پاک کنند.

وی، پدیده زیرمیزی را یکی از تخلفات در حوزه سلامت عنوان کرد و ادامه داد: پزشکان متخلف که از بیماران هزینه اضافی طلب می‌کنند، باید شناسایی شده و از سوی وزارت بهداشت به مراجع قانونی یعنی سازمان نظام پزشکی معرفی شوند تا مطابق قانون با آن‌ها برخورد شود.

طاهرخانی با بیان اینکه مطابق قانون نظارت بر امر درمان، یکی از وظایف وزارت بهداشت در حوزه‌های مختلف سلامت و درمان، رسیدگی به تخلفات جامعه پزشکان است، تصریح کرد: نسبت به پدیده زیرمیزی باید برخورد قانونی صورت گیرد و اگر آنگونه که قانون تعیین کرده با متخلفان برخورد شود، قطعاً چنین مواردی تکرار نخواهد شد.

پدیده زیرمیزی در کشور مربوط به تمامی پزشکان نیست
عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور با اشاره به انعکاس اخبار زیر میزی در رسانه‌های مختلف، خاطرنشان کرد: نحوه انعکاس اخبار به گونه‌ای است که باعث می‌شود افراد تصور کنند پدیده زیرمیزی در کشور رو به افزایش است، در حالی‌که چنین نیست و نباید کل جامعه پزشکی را برای تخلف تعداد محدودی افراد در این حوزه زیر سوال برد.

مدیر کل امور پروانه‌های نظام پزشکی کشور با بیان اینکه پدیده زیرمیزی در مراکز دولتی وجود دارد، گفت: اگر پزشکان در بخش خصوصی بخواهند پولی بیشتر از حد مشخص شده از مردم طلب کنند، این مسئله دیگر زیرمیزی نیست، بلکه گران‌فروشی محسوب شده و مطابق قانون با آن‌ها برخورد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه درصورت تعرفه‌گذاری صحیح درمان در کشور، دیگر پدیده زیرمیزی در کشور وجود نخواهد داشت، ادامه داد: اگر نظام پرداخت در مراکز دولتی اصلاح شود، به طور حتم جلوی پدیده زیرمیزی گرفته می‌شود و بیماران با آرامش خاطر و بدون دغدغه به مراکز دولتی مراجعه می‌کنند. 

راهکارهای از بین رفتن پدیده زیرمیزی
طاهرخانی با بیان اینکه با اجرای دو راهکار می‌توان مانع از پدیده زیرمیزی شد، گفت: با اصلاح ساختار نظام پرداخت در حوزه نظام سلامت و همچنین ایجاد مراکز تعرفه‌گذاری مناسب براساس قیمت تثبیت شده خدمات درمانی، می‌توان جلوی بسیاری از تخلفات احتمالی در زمینه پدیده زیرمیزی را گرفت. 

وی خاطر نشان کرد: اگر در نیمه اول دهه 70 که قانون بیمه همگانی خدمات درمانی کشور به تصویب رسید، الزاماتی در نظام سلامت مبنی بر تعیین تعرفه‌های درمانی بر اساس تورم صورت می‌گرفت، پدیده زیرمیزی هرگز بوجود نمی‌آمد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور با بیان این‌که متولیان مربوط به حوزه سلامت و نظام پزشکی تاریخ قیمت تمام شده خدمات را اعلام نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: اگر بگوییم در نظام سلامت کشور و همچنین دستگاه‌های مرتبط با سلامت، کارشناسان متخصص و مربوطه در این حوزه که بتوانند کارهای محاسباتی قیمت تعرفه‌ها را مشخص کنند وجود ندارد، بی‌انصافی است.

وی با بیان اینکه افراد کارآمد و توانمندی در کشور در حوزه‌های مختلف سلامت و نظام پزشکی وجود دارند، تصریح کرد: این موضوع که چرا تاکنون قیمت تمام شده خدمات از سوی متولیان مربوطه اعلام نشده نیازمند تحقیق جامع است، چراکه با مشخص شدن قیمت تعرفه‌های خدمات درمانی می‌توان خدمات بهتری را به مردم ارایه داد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در پایان اظهار امیدواری کرد که با مدیریت درست و ارائه خدمات مطلوب، کارهای بهتر و مناسب‌تری در بخش دولتی و در حوزه نظام سلامت و درمان کشور انجام داد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.77208s, 18q