با کمبود شیرخشک رژیمی روبرو نیستیم

۱۳۹۲/۰۲/۲۳ - ۱۶:۳۷ - کد خبر: 73628

سلامت نیوز : رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران با بیان اینکه کولیت از جمله بیماری‌های شایع گوارش و کبد کودکان گفت: کولیت با علائمی چون دل درد و وجود رگه‌های خونی در مدفوع تظاهر پیدا کرده و تا دو سالگی برطرف می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر غلامرضا خاتمی درباره عوامل ابتلا به بیماری کولیت گفت: عوامل ابتلا به کولیت متفاوت هستند، به عنوان مثال عفونت روده، آلرژی و انگل از جمله عوامل ابتلا به کولیت هستند.

خاتمی با بیان اینکه از میان کودکان مصرف کننده شیر خشک، تعدادی به کولیت مبتلا می‌شوند، گفت: در این موارد پزشک ناگزیر به تغییر شیرخشک مصرفی و تجویز شیر رژیمی است.

به گفته این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان، در حال حاضر شیرخشک‌های رژیمی در دسترس هستند و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس هشتمین همایش سالیانه انجمن گوارش و کبد کودکان درباره طول دوره این بیماری گفت: نوزادانی که در دوره شیرخواری بعد از خوردن شیر خشک یا حتی گاهی شیرمادر دچار کولیت می‌شوند و رگه‌های خون در مدفوعشان دیده می شود، اکثر قریب به اتفاق‌شان تا دو سالگی بهبود پیدا می‌کنند. در بعضی مواقع کودک تا چهار- پنج سالگی درگیر کولیت است ولی بعد از پنج سال رفع می‌شود.

وی افزود: پزشک هم سعی می کند شیرخشک را از کودک دور کند. البته اگر کودک از شیرمادر هم تغذیه کند، به مادر توصیه می‌کنیم شیرپاستوریزه نخورد. بنابراین کولیت بتدریج تخفیف پیدا می‌کند.

به گفته رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران طول دوره بیماری در کولیت مزمن طولانی است و نیاز به دارودرمانی دارد. اما برخلاف کولیت آلرژیک، چندان شایع نیست.

خاتمی افزود: آمار دقیقی از شمار مبتلایان به کولیت در ایران در دست نیست.

وی در پایان ضمن اعلام این خبر که هشتمین همایش سالیانه انجمن فوق تخصصی گوارش و کبد کودکان از تاریخ اول تا سوم خرداد ماه سال جاری در محل دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود، گفت: بیماری‌های شایع گوارش و کبد کودکان از جمله دل درد، ریفلاکس، آلرژی، کولیت و ... دراین همایش به بحث گذاشته می‌شوند.

علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 66924545 تماس حاصل نمایند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.67796s, 18q