35درصد سرانه سطح اول هزینه‌ها به "پزشک خانواده" پرداخت می‌شود

۱۳۹۲/۰۲/۲۳ - ۱۶:۳۸ - کد خبر: 73632

سلامت نیوز : مدیرکل بیمه‌های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اعلام اجرای نسخه ارتقا یافته (02) پزشک خانواده پس از برگزاری جلسات با وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر، گفت:‌ با توجه به ساز و کارهای تعریف شده در سقف اعتبارات بیمه‌ها، 35 درصد سرانه سطح اول هزینه‌ها به پزشک خانواده و نظام ارجاع پرداخت می‌شود، بدین ترتیب پزشک عمومی می‌تواند با مدیریت خرید خدمت، حقوق خود را برداشته و یا به خرید دارو بپردازد.

محمدباقر هوشنگی در گفت‌وگو با (ایسنا)، با بیان اینکه درباره اجرای این نسخه در هفت استان کشور به توافق رسیده‌ایم، اظهار کرد: نسخه مذکور در سطح اول، پزشک عمومی، آزمایشگاه، رادیولوژی و دارو را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی با این گفته که از میزان سرانه سطح اول برآوردی نداریم، افزود: چرا که هنوز لایحه بودجه در مجلس مصوب نشده است، اما 35 درصد سرانه سطح اول در اختیار پزشک عمومی قرار می‌گیرد تا از طریق آن مدیریت خرید خدمت را انجام دهد یعنی حقوق خود را برداشته و یا به خرید دارو بپردازد.

هوشنگی در مورد میزان فرانشیز پرداختی توسط بیمه شدگان نیز به ایسنا گفت: با توجه به برنامه قرار است بیمه شده 10 درصد هنگام مراجعه به پزشک عمومی، 30 درصد برای خرید دارو و 30 درصد را نیز بابت هزینه‌های پاراکلینیک بپردازد.

وی ادامه داد: اگر دولت پول لازم را پرداخت کند و مبلغی را نیز اضافه‌تر اختصاص دهد، می‌توانیم مابه‌التفاوت هزینه درمان بخش خصوصی و دولتی را در بخش پاراکلینیک سطح اول پرداخت کنیم.

مدیرکل بیمه‌های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به سطح دوم و سوم نسخه ارتقا یافته (02) پزشک خانواده اشاره و ابراز کرد: فعلا قصد اجرای سطح سوم را نداریم، اما سطح دوم مربوط به پزشک‌های متخصصی است که باید با سیاست‌های تشویقی برای جذب آنها ورود کنیم، این در حالیست که قرار شده دولت بخشی از اعتبارات لازم برای اجرای این سطح را نیز تامین کند.

هوشنگی در مورد هفت استانی که سطح اول نسخه ارتقا یافته (02) پزشک خانواده در آنها اجرا می‌شود، بیان کرد: استان‌های خوزستان،‌ یزد، آذربایجان شرقی و غربی،‌ قزوین، خراسان جنوبی و استان سیستان و بلوچستان استان‌هایی خواهند بود که سطح اول نسخه یاد شده در آنها اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نسخه (02) پزشک خانواده همزمان در استان‌های مازندران و فارس در حال اجراست، خاطر نشان کرد: نسخه (02) همچنان در این دو استان به کار خود ادامه می‌دهد و پس از اجرای نسخه ارتقا یافته (02) پزشک خانواده این دو نسخه با هم مقایسه می‌شوند تا بر اساس آن ارزیابی‌ها و نتیجه گیری‌های لازم اتخاذ شود.

مشخص شدن وضعیت تهران پس از مذاکرات

مدیرکل بیمه‌های سلامت وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه آیا این نسخه در تهران اجرا می‌شود یا خیر؟ اظهار کرد:‌ جلسات کارشناسی با سازمان‌های بیمه گر، وزارت بهداشت و روسای دانشگاه‌ها در حال برگزاری است و نتیجه آن پس از برگزاری جلسات و انجام مذاکره و بررسی‌های لازم مشخص می‌شود.

وی همچنین در مورد زمان اجرای نسخه ارتقا یافته (02) پزشک خانواده بیان کرد: زمان اجرای این نسخه نیز با برگزاری جلسات و مذاکرات مشخص می شود و فعلا در حال برگزاری جلساتی در این زمینه هستیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75974s, 18q