آموزش تغذیه درست به بچـه‌ها

۱۳۹۲/۰۲/۲۴ - ۱۲:۱۱ - کد خبر: 73677
سلامت نیوز : این روزها پدر و مادرها توجه زیادی به آموزش بچه‌ها نشان می‌دهند و آنها را در کلاس‌های مختلفی از کلاس زبان گرفته تا ژیمناستیک و نقاشی و غیره ثبت نام می‌کنند. اما در این میان توجهی ندارند که غذا خوردن و داشتن تغذیه سالم نیز آموختنی است. یعنی باید به بچه‌ها یاد دهیم تغذیه چیست و چه نقشی در سلامتی بدن دارد. در اینجا چند ترفند ارائه می‌دهیم که لذت غذا خوردن و توجه به بدن و سلامتی را به بچه‌ها یاد می‌دهد. با ما همراه باشید.

کوچولوها را به خرید ببرید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ می‌دانیم که کار راحتی نیست دست یکی از این وروجک‌ها را بگیرید و به خرید ببرید. اما باید سعی‌تان را بکنید. بچه‌ها از همان اول باید بدانند ماهی تازه چیست؟ میوه ارگانیک یعنی چه؟ فرق مواد غذایی محلی با مواد غذایی صنعتی چیست؟ و کلی اطلاعات دیگر که در این رفت و آمدها و خریدها به مرور در ذهن بچه‌ها رسوب می‌کند. زمانی که بچه‌ها در بازار میوه و تره بار یا بین قفسه‌های سوپرمارکت‌ها قدم می‌زنند علاوه بر اینکه با کلی ماده غذایی آشنا می‌شوند بلکه اولین درس‌های مربوط به تغذیه سالم را هم یاد می‌گیرند. زمانی که اصرار می‌کنند به شما در حمل سبد خرید کمک کنند و با دست‌های کوچکشان میوه داخل پاکت می‌ریزند کم‌کم خواص میوه‌ها و سبزیجات را هم یاد می‌گیرند. از زمان خرید و انتخاب مواد غذایی استفاده کنید و میوه‌های فصل را معرفی کنید. توضیحات ساده‌ای در مورد خواص مواد غذایی بدهید. مساله را پیچیده نکنید اما همان توضیحات کوتاه و ساده شما اطلاعات زیادی در اختیار آنها قرار می‌دهد.

ورود به آشپزخانه

خیلی از بچه‌ها در منزل حق دارند هر کاری انجام دهند الا وارد شدن به آشپزخانه! ورود به آشپزخانه را برای بچه‌ها قدغن نکنید. بچه‌ها دوست دارند خمیر ورز بدهند، اندازه بگیرند، بشکنند، بریزند و بپاشند. آنها دوست دارند آشپزی کنند. درست است که اولش خرابکاری و بریز و بشکن است اما آنها را از کسب این لذت محروم نکنید. به آنها کمک کنید تا در غذا پختن کمکتان کنند یا اگر دوست دارند غذای ساده‌ای برای کل خانواده تهیه کنند. می‌دانیم که بچه‌ها آشپزخانه نازنینتان را تبدیل به میدان جنگ می‌کنند اما با این کارهاست که کنجکاوی و علاقه آنها به تغذیه و مواد غذایی تحریک می‌شود. حسن آن این است که دیگر غذا به دست دنبال بچه‌ها نمی‌دوید و قسم و آیه نمی‌آورید که کمی غذا بخورند.

تنوع ایجاد کنید

یکنواختی محتویات بشقاب بچه‌ها جدی‌ترین مانع یادگیری تغذیه درست است. انتخاب مواد غذایی متنوع و ایجاد تنوع غذایی نقش مهمی در آموزش تغذیه درست و تست مزه‌های جدید است. لزومی ندارد یک غذای جدید درست کنید و او را وادار کنید تا همه آن را بخورد. به او پیشنهاد دهید که آن را بچشد و نظر بدهد. این‌گونه می‌توانید به تدریج مواد غذایی جدید و متنوع را با ذائقه او وفق دهید و به این ترتیب اولین گام تغذیه سالم و متنوع را بردارید.

نوشابه و شیرینی‌جات به اندازه

شیرینی‌جات و نوشابه بخشی از دنیای کودکانه است. بچه‌ها عاشق این قبیل خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های شیرین هستند. اما از همان ابتدای کودکی این قبیل خوراکی‌ها را آزادانه در اختیار آنها قرار ندهید. به عنوان مثال همراه غذا نوشابه یا شربت به بچه‌ها ندهید. تا جایی که می‌توانید او را عادت دهید آب بنوشد. خوردن مداوم آب نبات و کیک و غیره جزو عادت‌های بد غذایی هستند که تعادل غذایی بچه‌ها را به هم می‌زنند و آنها را بد عادت می‌کنند. خوردن نوشابه و شیرینی‌جات باید در موارد خاص مانند جشن تولد و مهمانی‌ها باشد.

قانون 4 وعده غذایی

این یک قانون اساسی است. تا زمانی که بچه‌ها بزرگ شوند و به سن نوجوانی برسند نیازهای بیولوژیکی بدنشان با چهار وعده در روز تأمین می‌شود: یعنی صبحانه، ناهار، عصرانه و شام.بر حسب سبک زندگی و عادت‌های غذایی خانواده سعی کنید که وعده‌های غذایی‌تان در ساعات ثابت و منظم میل کنید. حواستان به میزان غذایی که برای بچه‌ها می‌خورند باشد. جلوی پرخوری آنها را بگیرید. اگر گرسنه نیستند اصرار نکنید. اگر شام کمی می‌خورد او را سرزنش نکنید. اما سعی کنید حتماً صبحانه کامل و زیادی بخورد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.70848s, 18q