30 هزار دانش‌آموز معتاد در كشور وجود دارد

۱۳۸۶/۰۷/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7369
30 هزار دانش‌آموز معتاد در كشور وجود دارد

 به گزارش سلامت نيوز به نقل ازفارس، محمد‌رضا جهاني ، از ارائه فعاليت پيشگيري منسجم از سوي اين ستاد تا نيمه دوم سال، خبر داد و گفت: تا پايان امسال تعداد مراكز DIC (مراكز درمان گذري اعتياد) زنان در كشور، افزايش خواهد يافت.
وي كه با سايت پليس گفت‌و‌گو مي كرد در خصوص برنامه هاي ستاد در جهت جلوگيري از كاهش سن اعتياد در ميان دانش آموزان، گفت: در آموزش و پرورش چالش جدي براي اعتياد وجود دارد و آن كاهش 3/1 ميانگين سن اعتياد در سال است.
وي افزود: چيزي در حدود 30 هزار دانش آموز معتاد در سيستم آموزش و پرورش وجود دارد كه بايد براي درمان آنان برنامه ريزي شود و از طرفي براي آينده اين جمعيت فعال كشور تحت پوشش برنامه هاي پيشگيرانه، در جهت جلوگيري از ابتلا به اعتياد آنان برنامه ريزي كرد.
به گفته جهاني، اداره كل فرهنگي و پيشگيري ستاد با تمامي دستگاه هاي پيشگيري، از جمله وزارت آموزش و پرورش، صدا و سيما، تربيت بدني، وزارت ارشاد، بسيج سپاه و سازمان هاي ديگر جلساتي برگزار و برنامه هايي را اجرا كرده و در صدد است تا نيمه دوم سال يك فعاليت پيشگيري منجسم ارائه دهد.
وي تصريح كرد: در آموزش و پرورش برنامه هاي پايه اي از جمله ايجاد ارتباط با انجمن هاي اوليا و مربيان، آگاهي بخشي به خانواده ها و دانش آموزان، فعال كردن معلمان در موضوع اعتياد، برقراري كلاس هاي آموزشي و راه اندازي مجدد طرح مهارت هاي زندگي كه مدتي است در آموزش و پرورش متوقف شده، مورد نظر است.
جانشين دبيركل ستاد خواستار تعامل بيشتر آموزش و پرورش با ستاد شد و تصريح كرد: به منظور تعامل بيشتر با آموزش و پرورش ، ستاد اعتبار خوبي براي اين سازمان پيش بيني كرده است و از آنها خواسته ايم برنامه هاي خود را در غالب برنامه هاي پيشگيري براي ما ارسال كنند.
جهاني در پاسخ به سوالي در خصوص برنام هاي ستاد جهت ساماندهي معتادان تحت درمان، اظهار داشت: امسال براي سازمان فني حرفه اي حدود 600 ميليون تومان اعتبار پيش بيني شده كه با اين بودجه، 8 هزار نفر معتاد درمان شده را مي توانند تحت پوشش كارآموزي قرار دهند.
وي ادامه داد: طرح حمايتي ديگري نيز وزارت رفاه پبيش بيني كرده كه بنابر اعلام وزير رفاه رايانه زيستي به هر معتادي كه ترك كند تعلق خواهد گرفت. همچينن طرح ديگري در اين وزارتخانه در جهت حمايت از خانوادهاي آسيب ديده است كه اعتياد نيز جز آن است در دست اجرا است.
جهاني به اجراي طرح ديگري در سازمان بهزيستي اشاره كرد و افزود: تمامي اين طرح ها كافي نيست و نياز به افزايش دارد ما براي سال آتي پيش بيني اعتبارات بيشتري را خواهيم كرد تا پوشش بيشتري از حمايت هاي اجتماعي را پس از درمان براي اين معتادان تحت درمان ايجاد كنيم.
وي همچنين در خصوص راه اندازي مراكز DIC زنان، گفت: راه اندازي هر DIC حدود 40 ميليون تومان ميانگين هزينه دارد و امسال ستاد اعتباراتي نيز براي وزارت بهداشت و سازمان بهزيستي پيش بيني كرده است.
وي با تاكيد بر افزايش تعداد مراكز DIC زنان در كشور، خاطر نشان كرد: از اوايل امسال DIC زنان علاوه بر تهران در در مشهد نيز راه اندازي شد و تا پايان امسال اين مراكز در استان هاي ديگر نيز راه اندازي خواهد شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19433s, 18q