باکتری های بیماریزا در فضا قوی‌تر می شوند

۱۳۸۶/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7378
باکتری های بیماریزا در فضا قوی‌تر می شوند

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، محققان دانشگاه ایالت آریزونا در مقاله ای که درمجله "شرح مباحثات آکادمی ملی علوم آمریکا" (PNAS) منتشر شده است، اظهار داشتند که پس از 12 روز که از ماموریت شاتل فضایی STS-115 در مدار اطراف زمین می گذرد، این باکتری های بیماریزا به روشی که ژن هایی را برای تولید پروتئین بیان کنند، مورد آزمایشات میکروبیولوژی قرار گرفتند.

اولین نتایج این آزمایش نشان داد که پروازهای فضایی می توانند پتانسیل بیماریزایی و نیمرخ بیان ژنی پیچیده باکتری ها را تغییر داده و تقویت کنند.

در این بررسی ها پس از پرواز، باکتری های سالمونلا تایفیموریوم استفاده شده در این آزمایش تجزیه شدند. در این تجزیه کشف شد که نسبت به باکتری های این گروه که در زمین بطور همزمان آمزایش می شدند، نیمرخ بیان ژنتیکی 167 ژن این باکتری های بیماریزا بروز یافته است.

همچنین مطالعات بعدی نشان داد که این باکتری ها که روی موش ها آزمایش شدند، سه برابر کشنده تر از باکتری های مورد بررسی در زمین هستند. به ویژه دانشمندان کشف کردند که یک پروتئین مهم تنظیم کننده با عنوان Hfq می تواند مسئول افزایش قدرت کشندگی این باکتری ها شود.

در حقیقت این بررسی می تواند در انتخاب صیحح داروهایی که وظیفه حفظ سلامت فضانوردان را از آلودگی های احتمالی در پرواز های فضایی حتی طولانی مدت به عهده دارد، مورد استفاده قرار گیرد.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.49777s, 18q