فرایند تخریب سلولهای مغز توسط اکستازی کشف شد

۱۳۸۶/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7380
فرایند تخریب سلولهای مغز توسط اکستازی کشف شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، قرص اسکتازی (اکس) یکی از شایع ترین مواد مخدر در بین جوانان است. به تازگی گروهی از دانشمندان بخش سم شناسی دانشگاه پورتو در پرتغال کشف کردند که این ماده بسیار خطرناک با حمله به محل های پر انرژی اتصال میان نورون ها، سلولهای مغز را تخریب می کند.

نتایج این کشف که با آزمایش موش ها بدست آمده، در تازه ترین شماره مجله "ژورنال نوروساینس" منتشر شده است.

در مکانیزم مولکولی که فعالیت اکستازی در مغز را کنترل می کند، مصرف MDMA (ماده پایه اکستازی) فرایند پیر شدن نورون ها را آغاز می کند. این فرایند در بیماری های تخریب نورونی چون آلزایمر نیز مشاهده می شود.

حلقه گمشده ای که تاکنون در این مکانیزم مولکولی پیدا نشده بود، با این کشف جدید سرانجام پیدا شد. درحقیقت اکستازی که مشتقی از داروی آنفتامین است، مستقیما روی میتوکندری های موجود در نورون ها تاثیر می گذارد.

میتوکندری ها اندامک هایی هستند که موتور تامین کننده انرژی در سلولها را می سازد.

MDMA بویژه از طریق حرکت مخربی که بطرف ماده ای با عنوان " منوآمین اکسیداز B" انجام می دهد، به میتوکندری ها آسیب می رساند.
نتیجه این حرکت عملکرد نامناسب محل های پرانرژی اتصال میان سلولهای عصبی است. این فرایند تا زمان تخریب کامل این نقاط اتصال ادامه می یابد.

به گفته این دانشمندان، این تحقیق می تواند راه جدیدی در درمان و حفظ نورون هایی که در اثر مصرف اکستازی تخریب شده اند، بگشاید.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.71589s, 18q