شیب تند افزایش شیوع MS در کلانشهرها

۱۳۹۲/۰۲/۲۵ - ۱۶:۰۱ - کد خبر: 73819
سلامت نیوز : نایب رئیس انجمن ام اس گفت: طی سال‌های اخیر شیوع بیماری MS در کشور به ویژه در کلانشهرهایی مانند تهران،‌اصفهان و شیراز با شیب تندی نسبت به 10 سال گذشته افزایش یافته است.

محمد علی صحراییان در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: آمار دقیقی از شیوع ام اس در کشور نداریم ولی بر اساس مراجعاتی که بیماران برای ثبت نام در انجمن ام اس و دریافت دارو داشته‌اند طی سال‌های اخیر شیوع این بیماری در کشور به ویژه در کلانشهرهایی مانند تهران،‌اصفهان و شیراز با شیب تندی نسبت به 10 سال گذشته افزایش یافته است.

این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به اینکه بالا رفتن آگاهی مردم برای مراجعه به پزشک و روش‌های تشخیصی گفت: عمده بیماران ما جوان هستند که با اولین ایجاد علامت به پزشک مراجعه می‌کنند، البته تشخیص سریعتر و آگاهی مردم برای مراجعه زود‌هنگام نیز بی‌تأثیر نیست.

صحراییان در پاسخ به اینکه چقدر مصرف مداوم داروهای ام اس می‌تواند در بروز سرطان موثر باشد گفت: به هیچوجه داروهای ام اس در زنان بیماری و به‌ویژه سرطان سینه ایجاد نمی‌کند فقط برخی داروهای شیمی درمانی دارند احتمال بروز برخی از سرطان‌ها را بالا می‌برند که سرطان سینه جزو آن نیست مثلاً داروی «نوانترون» احتمال ایجاد سرطان خون را دارد.

نایب رئیس انجمن ام اس در مورد اختلال حافظه ناشی از مصرف دارو در بیماران ام اس نیز گفت: ممکن است اختلال حافظه در کنار بیماری ام اس دیده شود که آن نیز ناشی از عوارض بیماری مانند افسردگی است چرا که افرادی که اضطراب و تنش فکری داشته باشند دچار اختلال حافظه می‌شوند اما داروهای دسته اینترفرون باعث اختلال حافظه نمی‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.15878s, 18q