افسردگی، زمینه‌ساز بیماری‌های دیگر

۱۳۹۲/۰۲/۲۶ - ۱۲:۰۵ - کد خبر: 73852
سلامت نیوز : افسردگی موجب می‌شود فرد به سختی به خواب رود و اختلالاتی در میزان و ساعت خواب او به وجود آید که از سوی دیگر این کمبود خواب، خود به به نوعی عامل افزایش افسردگی خواهد شد؛ بنابراین توجه به راه‌های درمان افسردگی و بهبود خواب، باعث آرامش و رهایی از بسیاری از مشکلات آن است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از حمایت ؛ افرادی که دچار افسردگی می‌شوند، در بیشتر موارد شور و شوق خود را نسبت به زندگی از دست می‌دهند. طبق مطالعاتی که انجام شده است، علاقه افراد افسرده به اطرافیان و اعضای خانواده‌شان کاهش می‌یابد. کارشناسان توصیه می‌کنند اعضای خانواده‌ چنین افرادی با مهر و محبت بیشتری با آنان برخورد کنند.

افسردگی باعث افزایش احساس درد در بدن نیز می‌شود؛ بنابراین توجه به درمان آن باعث کاهش دردها خواهد شد. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که از بیماری‌های آرتریت و میگرن رنج می‌برند و دچار افسردگی نیز هستند، با درمان آن و کاهش علائم، شکایت کمتری از این دردها دارند و احساس بهبود می‌کنند. اگر شما افسرده هستید، با درمان افسردگی، ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری‌های جدی را در خود کاهش خواهید داد. بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های دانشگاه هاروارد، زنان افسرده دو برابر بیشتر در خطر مرگ‌های ناگهانی ناشی از ایست قلبی قرار دارند.

لازم به گفتن است که افسردگی باعث کاهش کارایی افراد در محیط کار نیز می‌شود. این افراد از تمرکز کمتری در محیط کار برخوردار هستند و همین مسئله باعث بالا رفتن میزان اشتباهات آنها می‌شود؛ بنابراین درمان افسردگی موجب می‌شود فرد از کارایی بیشتری در محیط کار بهره‌مند شود.

احساس فراموش‌کاری و کاهش به یادآوردن اطلاعات یکی دیگر از علائمی است که به دنبال افسردگی دیده می‌شود. کارشناسان دریافته‌اند این بیماری ممکن است تغییراتی را در ساختار بخش‌هایی از مغز ایجاد کند و این که حافظه را تحت تأثیر قرار دهد و تصمیم گیری را در فرد با مشکل مواجه می‌کند. بنابراین توجه به این بیماری ضروری است، زیرا با درمان افسردگی و کاهش دادن علائم آن، مغز قدرت گذشته خود را خواهد داشت. این بیماری موجب کاهش روحیه و شادمانی می‌شود که این مسئله خانواده را با یک تنش روبه رو می‌کند و موجب سردی روابط افراد خانواده می‌شود؛ بنابراین برای کاهش تنش‌های عصبی باید به درمان افسردگی توجه بیشتری کرد. همچنین افسردگی تحرک را کم و اشتها را زیاد می‌کند به این ترتیب افراد افسرده درگیر اضافه وزن نیز می‌شوند.

باید بدانید که کاهش مواد شیمیایی مغز که عامل ایجاد افسردگی است، علاقه به مصرف کربوهیدرات را زیاد می‌کند و چاقی فرد بیمار را همراه می‌آورد. این در حالی است که فرد مبتلا به افسردگی انرژی و توان برای کار کردن ندارد که بی‌علاقگی نیز نه تنها چاقی را تشدید می‌کند، بلکه زندگی فرد افسرده را دچار هرج و مرج خواهد کرد و فرد بسیاری از مهارت‌های خود را نادیده می‌گیرد؛ بنابراین درمان افسردگی می‌تواند انرژی لازم را به زندگی فرد برگرداند تا او از مهارت‌های خود به نحو احسن استفاده کند.

توجه به درمان افسردگی موجب بهبود زندگی اجتماعی فرد خواهد شد و همین مسئله اعتماد به‌ نفس از دست رفته را به آنان باز خواهد گردانید. پس از آن بهبود روابط با دوستان قدیمی ‌و خانواده و آشنایان و ... صورت خواهد گرفت و همین کار احساس تنهایی را از فرد افسرده به صورت جدی دور خواهد کرد و فرد افسرده احساس بهبود خواهد داشت.
در پایان باید یادآور شد که برخی از افراد افسرده تصور می‌کنند پس از مدتی بیماری‌شان بهبود خواهد یافت، به همین علت با صبر کردن و بی‌توجهی به آن، منتظر بهبود می‌مانند، در حالی که درمان افسردگی در افرادی با این ذهنیت مدت بیشتری طول خواهد کشید و بیماری در آنان مقاوم‌تر و پایدارتر خواهد بود؛ به همین دلیل به این افراد توصیه می‌شود هرچه سریع‌تر برای درمان اقدام کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.93812s, 18q