فریزر؛ جای مناسبی برای این غذاها نیست!

۱۳۹۲/۰۲/۲۸ - ۰۹:۴۷ - کد خبر: 73893
سلامت نیوز : درباره این که چه موادی را نباید در فریزر نگه داشت، نکات زیادی وجود دارد که در ادامه مطلب به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ با تغییر سبک زندگی میل به نگهداری مواد غذایی مورد نیاز در فریزر افزایش یافته است و خانواده های بسیاری مواد غذایی چند هفته خود را در آن نگهداری می کنند اما برای این کار، آگاهی از روش نگهداری صحیح و این که چه غذاهایی را نباید در فریزر گذاشت، بسیار مهم است.

1 - همه سبزیجات برای فریز کردن مناسب نیست؛ سبزیجات نرم و لطیفی مانند کاهو هنگامی که فریز شود خراب می شود و خواص غذایی خود را از دست می دهد.

2 - سس های کرمی نیز داخل فریزر به اصطلاح می برد و غیرقابل استفاده می شود.

3 - قهوه هم نباید در فریزر گذاشته شود؛ به ویژه قهوه تیره.

4 - یکی دیگر از مواد غذایی که نباید در فریزر نگهداری شود، تخم مرغ است.

5 - غذاها نباید برای مدت نامحدود داخل فریزر نگهداری شود؛ به ویژه انواع سوپ، غذاهای آب پز، گوشت پخته و غذاهای استیکی.

6 - غذای آلوده نباید داخل فریزر قرار بگیرد. فریز کردن، تمام باکتری ها را نمی کشد .در واقع غذاهای فریز شده باکتری ها را غیرفعال می کند اما آن ها را از بین نمی برد. این سخن به معنی آن است که اگر غذای آلوده داخل فریزر قرار بگیرد، به همان میزان مضر خواهد بود و باکتری های آن فقط غیرفعال می شود. با گرم کردن دوباره آن، باکتری ها فعال می شود و غذای شما سالم نخواهد بود.

7 - اگر گوشتی که طبخ نشده، بارها بیرون از فریزر قرار بگیرد و یخ آن باز شود خاصیت خود را به کلی از دست می دهد.

بهترین راه برای نگهداری گوشت این است که آن را تازه مصرف کنید. به طور کلی فریزر بهترین جا برای نگهداری طولانی مدت غذا نیست.

۸ - دمای داخل فریزر نیز هر زمان که در آن باز و بسته می شود، تغییر می کند. ممکن است غذا یخ زده باقی بماند اما روند فریز شدن آن کند پیش می رود و کریستال های یخی یا به اصطلاح برفک نیز داخل فریزر ایجاد می شود، بنابراین تا حد ممکن در فریزر را فقط در مواقع لزوم باز کنید.

۹ - غذاهای سرخ کردنی مانند ناگت های گوشت یا سیب زمینی سرخ کرده باید به سرعت مصرف شود. این غذاها را در داخل فریزر قرار ندهید چرا که روغن در داخل آن باقی می ماند و ضررش بیش از پیش می شود.

۱۰ - یکی از اشتباه ترین کارها در این زمینه قرار دادن غذاهای دارای تاریخ انقضا در داخل فریزر است. عده ای تصور می کنند که شاید ماندگاری این مواد در داخل فریزر بیشتر باشد اما این طرز فکر اشتباه است چرا که موادی که تاریخ انقضا دارد به هیچ عنوان بیشتر از زمان تعیین شده سالم باقی نمی ماند. بهتر است این مواد را در داخل یخچال قرار دهید و تا پایان تاریخ انقضا آن ها را مصرف کنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.82313s, 18q