پیوند یا صمیمیت؟

۱۳۹۲/۰۲/۲۸ - ۱۲:۵۰ - کد خبر: 73938
سلامت نیوز : بیشتر اوقات هنگامی که مرد ها از ارتباط صحبت میکنند منظورشان ارتباط خارجی و پیوند است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سازمان ملی ازدواج وخانواده ؛ پیوند یکی از معمول‌ترین و رایج‌ترین طرق ارتباط و احساس نزدیکی برای مردهاست. برای نمونه هنگامی که در فعالیتی مشترک شرکت می‌کنند یا با هم بدمینتون بازی می‌کنند یا مسابقه‌ی فوتبالی را از تلویزیون تماشا می‌کنند یا تکنیک‌های جدیدی را که در رابطه با کامپیوترشان یاد گرفته‌اند به هم نشان می‌دهند یا با هم به یک قهوه‌خانه می‌روند تا نوشیدنی میل کنند.

این در حالی است که هرگاه ما زن‌ها از ارتباط صحبت می‌کنیم منظورمان صمیمیت و نزدیکی روحی است.

اما تفاوت میان پیوند و صمیمیت چیست؟

پیوند نوعی از ارتباط است که شامل نزدیکی فیزیکی و جسمانی یا مجاورت باشد.

صمیمیت آن گونه از ارتباط است که شامل نزدیکی احساسی و عاطفی باشد و احساس آسیب‌پذیری متقابل و دوطرفه.

برای بسیاری از مردها پیوند به معنای همان صمیمیت است. هنگامی که مردها می‌خواهند به کسی احساس نزدیکی کنند راه‌های برقراری پیوند را امتحان می‌کنند. هنگامی که مردها می‌شنوند زن‌ها از ارتباط و صمیمیت صحبت می‌کنند، فکر می‌کنند مقصود و منظور آنها پیوند است. اما منظور زن‌ها از ارتباط در واقع نزدیکی احساسی و عاطفی است و نه چیزی دیگر.

مردها از کجا یاد گرفته‌اند که به جای صمیمی بودن پیوند برقرار کنند؟ از پدرانشان و از اجتماع که پسرها را تشویق می‌کند با هم باشند. همان‌گونه که به دخترها یاد می‌دهد با یکدیگر مراوده و تعامل کنند. به طرزی سنتی، پسرها از همان ابتدا چنین آموزش می‌بینند که ارزش در انجام دادن کارهاست در حالی که به دخترها گفته می‌شود برقراری ارتباط با دیگران ارزشمندتر است نه انجام دادن کارها.

 تصور کنید دو پسر بچه با کامیون‌های پلاستیکی‌شان مشغول بازی روی زمین هستند، پدر و مادرشان به آنها نگاه می‌کنند و می‌گویند: "به به چه پسرهای خوبی! چه قدر خوب با هم بازی می‌کنند". حال تصور کنید که دو دختر بچه کنار هم کف اتاق نشسته‌اند، ریز ریز می‌خندند و توی گوش هم پچ پچ می‌کنند. مادرشان می‌گوید: "چه دخترهای شیرینی!" حال تصور کنید دو پسر بچه کف اتاق نشسته‌اند و دارند در گوشی پچ پچ می‌کنند آیا کمی نگران‌کننده نیست؟ چرا؟

زیرا ما به برقراری ارتباط نزدیک و صمیمیت در دخترها عادت داریم نه پسرها.

 آنچه زن‌ها دوست دارند مردها بدانند:

ارتباط واقعی تنها با هم بودن و همراهی و همکاری یا برقراری پیوند نیست. بلکه معنایی به مراتب وسیع‌تر از تنها "بودنِ در کنار یک فرد" دارد. ارتباط مستلزم چیزی بیشتر از مجاورت است. ارتباط مستلزم صمیمیت است.

توجه:

در اینجا منظور آن نیست که پیوند و برقراری ارتباط در سطح خارجی اشتباه یا اصولاً بد است. پیوند نیز جزئی ضروری از هر رابطه محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین روش‌هائی است که یک زوج توسط آن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، اما به منظور شکوفایی و بالندگی عشق، صمیمیت نیز از مهم‌ترین ملزومات محسوب می‌شود.

چه چیزی موجب احساس صمیمیت در زن‌ها می‌شود. بسیاری از چیزهایی که موجب تولید احساس امنیت در زن می‌شوند موجب تولید احساس صمیمیت در او نیز می‌شوند: گذران وقت و صرف زمان برای با هم بودن، اطمینان خاطر کلامی و ورود به دنیای درون و مکنونات قلبی مرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.93073s, 18q