هشدار محققان :

دانش آموزان در معرض خطر داروهایی بدنسازی

۱۳۹۲/۰۲/۲۸ - ۱۴:۲۴ - کد خبر: 73939
دانش آموزان در معرض خطر داروهایی بدنسازی
سلامت نیوز : دکتر پاتریک لائور، متخصص ورزش جوانان در دانشگاه لورین فرانسه در گفت و گو با webmd می گوید:" نتایج پژوهش ها نشان داده دوپینگ کردن در میان ورزشکارانی که هر روز تمرین می کنند،به کرات مشاهده شده است. برای پیشگیری از دوپینگ ورزشکاران دانش آموز باید اقدامات جدی کرد."

به گزارش سلامت نیوز، دکتر لائور و همکاران اش، در سال 2008 میلادی، مطالعه چهار ساله ای روی سه هزار و پانصد ورزشکار دانش آموز یازده ساله را آغاز کردند.

دانشمندان، هر شش ماه یک بار، پیشرفت های ورزشی دانش آموزان و دوپینگ کردن آنها را بررسی می کردند. هنگام آغاز مطالعه، بیش از 98 درصد ورزشکاران دانش آموز اعلام کردند از مواد مخدر و ... استفاده نکرده اند.

با این وجود، 2 درصد دانش آموزان مصرف مواد نیرو زا را تایید کردند. چهار سال پس از شروع تحقیق، 3 درصد ورزشکاران دانش آموز اعلام کردند مواد نیرو زا مصرف کرده اند.
دوپینگ کردن با ابتلاء به اضطراب و دلشوره و اعتماد به نفس پایین ارتباط دارد. به طور میانگین، 4 درصد از دانش آموزانی که دوپینگ کرده اند با مشکلات جسمی و روحی دست و پنجه نرم می کنند. 
44 درصد از ورزشکاران دانش آموزی که در رقابت های ورزشی پیروز شده اند اعلام کرده اند دوپینگ کرده اند، اما مطمئن نبودند مواد نیرو زا تاثیر گذار باشند. دانشمندان اعلام کردند، والدین نقش بسیار مهمی در پیشگیری از مصرف مواد نیرو زا فرزندان ورزشکار ایفاء می کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.7142s, 18q