‌نوشيدن مايعات فراوان به بهبود سريع‌تر مبتلايان به زونا كمك مي‌كند

۱۳۸۶/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7395
‌نوشيدن مايعات فراوان به بهبود سريع‌تر مبتلايان به زونا كمك مي‌كند

دكتر نصرت پورسينا در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بيماري "زونا" يا "هرپس زوستر" و يا "شينگل"، يك بيماري ويروسي است كه غالباً سنين بالاي 50 سال را مبتلا مي‌سازد.

وي ادامه داد: بيماري زونا به صورت درگيري يك طرفه بدن به صورت يك درماتوم عصبي، شبيه به حالت يك كمربند و تنها در يك طرف بدن ديده مي‌شود.

عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد، افزود: علت بيماري زونا با بيماري آبله مرغان مشترك است، ولي با اين تفاوت كه اصولاً بيماري آبله مرغان در دهه اول زندگي بروز پيدا مي‌كند و اكثر مبتلايان يك دوره 5 تا 10 روزه را طي مي‌كنند.

وي يادآور شد: با توجه به اين كه آبله مرغان ابتدا در ناحيه شكم و نواحي پوشيده بدن مشاهده مي‌شود، لذا بيماري در كودك با تب و خارش شديد همراه است و ضايعات جلدي در قسمت‌هاي مختلف بدن مثل كف دست و پا، ناحيه تناسلي،‌ مقعد و مخاط دهان ديده مي‌شود.

دكتر پورسينا تصريح كرد: در بيماري آبله مرغان، ضايعات پوستي به تدريج خشك شده و سپس دلمه يا كراست مي‌بندد.

وي گفت: بيماري آبله مرغان، بسيار واگيردار است؛ به نحوي كه وقتي يك دانش آموز ابتدايي مبتلا شود، ساير همكلاسي‌هايش را كه قبلاً مبتلا نشده‌اند، به اين بيماري دچار خواهند شد.

اين متخصص پوست و مو متذكر شد:‌ بيمار مبتلا به آبله مرغان بعد از گذشت 5 تا 10 روز بهبود مي‌يابد ولي پس از چند روز ويروسي به نام HZ در يكي از عقده‌(گره)هاي عصبي مخفي مي‌شود و سپس بعد از چندين سال و يا گاهاً چندين دهه، مجددا فعاليت خود را در يك ناحيه عصبي از سر مي‌گيرد.

دكتر پورسينا با اشاره به اين كه علائم بيماري زونا و آبله مرغان متفاوت است، افزود: بيماري زونا در سنين بالاي 50 يا 60 سال بروز مي‌كند و چندين روز قبل از پيدايش ضايعات جلدي، درد بسيار شديدي در اين نواحي بروز مي‌كند، به طوري كه اگر اين درد در قفسه‌ صدري باشد با دردهاي قلبي مثل سكته قلبي،‌ انفاركتوس ميوكارد و دردهاي ريوي اشتباه مي‌شود و حتي گاهاً بيمار را مجبور به بستري در ICU مي‌كند.

وي ادامه داد: پس از گذشت چندين روز از درد، ضايعات پوستي خاص زونا كه به صورت دانه‌هاي بسيار ريز آب‌دار است و آن را به انگور ياقوتي تشبيه مي‌كنند، در محل درماتوم محل درد پيدا مي‌شود.

وي با بيان اين كه درد بيماري زونا با افزايش سن تشديد مي‌شود، خاطرنشان كرد: ‌درد در افراد 70 تا 80 سالهبه حدي شديد است كه با مسكن‌هاي مخدر نيز تسكين نمي‌يابد.

اين متخصص پوست و مو يادآور شد: در بيماري زونا به تدريج دانه‌هاي آب‌دار خشك مي‌شوند و از خود يك دلمه به جاي مي‌گذارند.

وي در خصوص درمان بيماري زونا، توصيه كرد: ‌در اين مورد ابتدا درد با مسكن‌هاي معمولي به خصوص در جوانان تسكين داده مي‌شود ولي مسكن‌هاي مخدر در مراحل ابتدايي استفاده نمي‌شود.

وي ادامه داد: چنانچه درد در افراد مسن با مسكن‌ها تسكين نيابد، مي‌توان از دو يا سه نوع مسكن استفاده ‌شود.

دكتر پورسينا، نوشيدن مايعات فراوان در طول روز،‌ استراحت كامل، ‌استفاده از قرص‌هاي آنتي هيستامين جهت جلوگيري از سوزش و خارش و آرامش بيمار در هنگام شب را از نكات مهم در بهبود و درمان بيماري زونا عنوان كرد.

وي ادامه داد: براي درمان زونا در افراد بالاي 50 تا 60 سال از داروي خاصي با نام آسكليوري با نظر پزشك معالج و متخصصين پوست و بيماري‌هاي عفوني استفاده مي‌شود.

عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد در پايان خاطرنشان كرد: اصولاً افرادي كه يك بار به زونا مبتلا شوند، ديگر دچار اين بيماري نمي‌شوند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
علیرضا نوری
۲. اگر تب‌ وجود دارد، از استامینوفن‌ استفاه‌ کنید. به‌ هیچ‌ عنوان‌ از آسپیرین‌ استفاده‌ نکنید زیرا این‌ دارو ممکن‌ است‌ در بروز نشانگان‌ رای‌ (یک‌ نوع‌ آنسفالیت‌) در کودکانی‌ که‌ دچار عفونت‌ ویروسی‌ هستند نقش‌ داشته‌ باشد.
عواملیکه خطر ابتلا به بیماری زونا را افزایش می دهند؟

در خصوص استفاده از داروهای ضد حساسیت در منابع مختلف عنوان میشود داروهای پیشگیری از پس زدن اندام های اهدا شده و همچنین مصرف طولانی مدت داروهای استروئیدی خطر ابتلا به این بیماری را بدلیل ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن، افزایش می دهند. همچنین در زمان درمان بایستی سطح عمومی مقاومت بدن را افزایش داد
علی
مرسی. واقعن مفید بود....
نسرين اويسى
بيمارى زونا ميتواند از مشكلات عصبى باشد؟ با تشكر
مينا
فردي كه در سن 56 سالگي بعلت زونا در نواحي عصب 7و8 آسيب ديده چگونه درمان ميشود و مدت درمان حدودآ چقدر طول مي كشد؟
فریدون
من 27ماه قبل زونای سختی گرفتم ولی حالا با همان شدتمنتها بیشتر در روی شانه ها ودور گردن با دردبالای کمر سمت راست عود کرده است
محمدی
آیا دریک فرد 40 ساله مبتلا به زونا لازم است که داروي آسكليوري استفاده شود چون این دارو از طرف پزشک عمومی برای اینجانب تجویز شده است >
اصولی
برای درمان زونایی که در چشم زده چه باید کرد؟
مریم سرمدی
برای درمان کامل زونایی که درگلو ی خانم بالای 70سال زده چه بایدکرد؟
ازاده
با سلام و تشکر از اطلاعات خوبتان اما یک سئوال داشتم ایا میشود دانه ها فقط در نواحی تناسلی و مقعد ایجاد شود و نه هیچ جای دیگر بدن . از راهنمائیتان بی نهایت سپاسگزارم
فرین
آیا بیماری زونا منجر به مرگ هم میشود در سن 65 سا لگی؟
مريم
براي درمان زونايي كه در چشم زده چه بايد كرد؟
اسدي
دوره بيماري زونادرافرادبالاي70سال چقدراست؟باتشكر
ع محمدی
با درود و احترام
قریب یک هفته است یکی از اعضای خانواده ام (48ساله) به این بیماری مبتلا شده است. ایشان برای درمان رماتیسم مفصلی خود تحت درمان هستند. در مدت ده روز بارها تحت اشعه قرار گرفته اند و همچنین داروهای خاص مانند پردنیزولن مصرف می نمایند. درد شدید مفاصل ( ناحیه کتف، زانو، مچ) موجب تحریک اعصاب شده و اثر داروها، بیماری زونا را در ایشان ایجاد نموده و درد طاقت فرسا است.
مهدی
جسارتا اسم این دارو (آسكليوري) را اشتباه نوشته اید. تصحیح فرمایید. اسم درستش آسیکلوویر Aciclovir هست. هم قرصش هست که هر دوز آن 400 میلیگرم است و هم پمادش موجود هست که 5درصد می باشد.
7.92697s, 32q