80 درصد سرگیجه‌ها ناشی از اختلال عملکرد سیستم دهلیزی درگوش است

۱۳۹۲/۰۲/۲۸ - ۱۶:۵۴ - کد خبر: 73987
سلامت نیوز : یک دکترای شنوایی شناسی گفت: حدود 70 تا 80 درصد مشکلات سرگیجه ای درافراد ناشی از سیستم دهلیزی درگوش است.

نیما رضازاده در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه سیستم تعادل در بدن با هماهنگی سه سیستم اصلی فعالیت می‌کند، گفت: سیستم دهلیزی که در گوش قرار دارد غیر از شنیدن وظیفه حفظ تعادل را نیز به عهده دارد، سیستم دیگر سیستم بینایی و سیستم حس عمقی است که به نوعی تنظیم عضلات و مفاصل بر حفظ تعادل در انسان را به عهده دارد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه 70 تا 80 درصد مشکلات سرگیجه‌ای درافراد ناشی از سیستم دهلیزی است، گفت: از آسیبهای این قسمت می توان به سرگیجه‌های خوش خیم و ضعیف، افزایش فشار مایع گوش داخلی، التهاب عصب دهلیزی اشاره کرد.

رضازاده تصریح کرد: با توجه به اینکه شنوایی شناسان روی سیستم شنوایی فعالیت می‌کنند، گفت: شنوایی شناسان در بخش تعادل گوش نیز فعالیت دارند و ارزیابی سیستم دهلیزی را انجام می دهند.

این دکترای شنوایی شناسی با بیان اینکه ارزیابی سرگیجه یک کارتیمی بین گروه‌های گوش حلق و بینی، شنوایی شناسی، مغز و اعصاب و قلب وعروق است، خاطرنشان کرد: بسیاری از سرگیجه‌ها زمینه ژنتیکی دارند.

وی گفت: با توجه به نزدیکی سیستم حلزونی و دهلیزی به یکدیگر، آلودگی صوتی، امواج مضر موجود در هوا و همچنین آلودگی های محیطی و به دنبال آنها افزایش فشار عصبی نیز موجب بروز این مشکلات تعادلی و سرگیجه‌ای می شود.

رضازاده تصریح کرد: آمار سرگیجه‌های ناشی از اختلال عملکرد سیستم دهلیزی درگوش بسیار بالا است و انتظار می رود که در سنین پایین‌تر نیز شیوع بالاتری پیدا کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
صابر معصومی
با سلام و خسته نباشید بنده دبیر آموزش و پرورش هستم حدود یک هفته هست که دارم ورقه های امتحانی اصلاح می کنم دو سه روزه که سرگیجه ناگهانی می گیرم یا با یک برگرد به سمتی سرم گیج میره این عارضه ناشی از چیست؟ممنون میشم راهنمائی ام نمایید.
2.6476s, 19q