درخواست رییس شبکه هپاتیت برای پوشش بیمه‌ای داروهای جدید هپاتیت

۱۳۹۲/۰۲/۲۹ - ۰۹:۱۸ - کد خبر: 73996

سلامت نیوز : رییس شبکه هپاتیت کشور با بیان اینکه برخی داروهای وارداتی و جدید درمان هپاتیت تحت پوشش بیمه قرار ندارند، خواستار حمایت گسترده‌تر سازمان‌های بیمه‌گر از این بیماران و تسهیل پیگیری امر درمان آنها شد.

دکتر سید موید علویان در گفت‌وگو با (ایسنا)، با بیان اینکه دانش مردم نسبت به بیماری هپاتیت در سال‌های اخیر افزایش یافته است، عنوان کرد: هپاتیت به معنای التهاب کبد که مهم‌ترین آن هپاتیت B و C است، از عوامل مهم تهدیدکننده سلامت بشر هستند.

وی ادامه داد: هپاتیت B جزو بیماری‌هایی است که در گذشته شایع بوده است، اما میزان بروز آن طی 16-15 سال اخیر به علت گسترش واکسیناسیون، اقدامات پیشگیرانه، انجام غربالگری‌ها و کشف داروهای جدید کاهش یافته است.

رییس شبکه هپاتیت با بیان اینکه این اتفاق ماحصل تلاش مجموعه شبکه بهداشت و درمان و سیاست‌گذاران نظام سلامت طی دوره‌های مختلف است، عنوان کرد: در حال حاضرهپاتیت C نیز که در افراد معتاد، بیماران هموفیلی، دیالیزی و تالاسمی شایع‌ است با توجه به اجرای برنامه‌های کاهش آسیب، غربالگری و درمان رایگان بیماران خاص تحت کنترل درآمده است.

علویان اضافه کرد: به طور کلی می‌توان گفت وضعیت کشور در خصوص هپاتیت ویروسی نسبت به قبل بهتر شده است که علت آن نیز اقدامات پیشگیرانه و درمان‌های بموقع است.

وی با اشاره به جمعیت یک میلیون و 400 هزار نفری مبتلایان به هپاتیت B در کشور عنوان کرد: همچنین پیش‌بینی می‌شود 400 هزار نفر در ایران به هپاتیت C مبتلا باشند. بنابراین لازم است با ورود و بکارگیری تازه‌های پیشگیری، تشخیص و درمان از میزان این آمار بکاهیم.

رییس شبکه هپاتیت با بیان اینکه درمان‌های جدید و بسیار موثری برای هپاتیت C در دنیا معرفی شده و در ایران نیز موجود است، گفت: امید است با نگاه مثبت بیمه‌های خدمات درمانی بتوانیم بیماران بیشتری را تحت پوشش بیمه‌ها ببریم و درمانشان کنیم.

علویان با اشاره به گران قیمت بودن داروهای جدید، گفت: اکنون برخی از داروهای هپاتیت تحت پوشش بیمه قرار ندارند. البته داروهای ایرانی و برخی از داروهای خارجی تحت پوشش بیمه هستند.

وی با بیان اینکه انتظار نداریم داروی جدید بلافاصله وارد سیستم بیمه‌ای شود، اظهار کرد: به هر صورت ابتدا باید اثربخشی، هزینه و فایده دارو در بیمه بررسی شود.

رییس شبکه هپاتیت در ادامه بر ضرورت توجه به بیماری «کبد چرب» در جامعه تاکید کرد و گفت: کم تحرکی، رفتارهای بد تغذیه‌ای و اضافه وزن زمینه‌ساز بروز کبد چرب هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20082s, 18q