هر دانش‌آموز در بدو ورود به دبستان دو دندان خراب دارد

۱۳۸۶/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7403
هر دانش‌آموز در بدو ورود به دبستان دو دندان خراب دارد

غلامرضا ركوعي در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار كرد: براساس شاخصDMF كه معرف دندان‌هاي خراب، ‌پوسيده و پر شده است، هر دانش‌آموز در بدو ورود به دبستان دو دندان خراب دارد.

ركوعي در مورد اقداماتي كه به منظور پيشگيري از پوسيدگي دندان دانش آموزان در مدارس انجام گرفته است، گفت: ‌توزيع دهان‌شويه سديم فلورايد در تمام مدارس ابتدايي،‌ آموزش خانواده‌ها در جلسات انجمن اولياء ‌و مربيان، كمك به درمان دندان‌هاي دانش‌آموزان با همكاري مركز بهداشت استان و مراكز بهداشت درماني، از جمله اين اقدامات است.

وي تصريح كرد: ‌همچنين با همكاري مركز بهداشت استان و سازمان بيمه خدمات درماني، دندان 6 دانش‌آموزان يعني اولين دندان دائمي آنها، درمان مي‌شود؛ بدين ترتيب كه دانش‌آموز از طرف مدرسه به مراكز درماني مورد توافق سازمان بيمه ارجاع داده مي‌شود و با هزينه‌اي اندك، تحت درمان قرار مي‌گيرد.

ركوعي در ادامه خاطرنشان كرد: ارائه آموزش‌هاي لازم در موقعيت‌هاي مختلف به دانش آموزان و اولياء آنها، ‌توزيع كتب،‌ پوستر،‌ بروشور و مجلات آموزشي در مدارس، ‌معاينه دانش‌آموزان توسط مربيان بهداشت و پزشكان آموزش و پرورش،‌ تهيه امكانات و ملزومات بهداشتي مورد نياز مدارس، مي‌تواند در ارتقاء سطح بهداشت دانش‌آموزان بسيار موثر باشد.

وي اضافه كرد: اقداماتي همچون تشكيل كلاس‌هاي آموزش ضمن خدمت جهت معلمان و مديران و معاونان‌، همكاري با سازمان‌ها و ادارات مرتبط نظير دانشگاه علوم پزشكي، مركز بهداشت و بهزيستي، ‌تقويت تشكل‌هاي دانش‌آموزي همچون بهداشت ياران و شوراي دانش‌آموزي در گسترش برنامه‌هاي بهداشتي مدارس تاثير گذار است.

كارشناس مسئول بهداشت سازمان آموزش و پرورش استان با مهم خواندن نقش خانواده‌ها در بهداشت دهان و دندان فرزندان، اظهار داشت: در صورت عدم همكاري خانواده‌ها،آموزش‌هاي مدرسه نتيجه مطلوب را نخواهد داشت، چرا كه دانش‌آموز حدود 5 تا 6 ساعت را در مدرسه مي‌گذراند و بيشتر وقتش را در كنار خانواده سپري مي‌كند، بنابراين چنانچه خانواده‌ها در آموزش‌هاي داده شده، مانند برنامه دهان‌شويه در مدرسه با سازمان همكاري لازم را داشته باشند، قطعاً مدارس در آموزش‌ موفق خواهند بود.

ركوعي در پايان تاكيد كرد: خانواده‌ها بايد دانش بهداشتي را كه در مدرسه به دانش‌آموز آموزش داده مي‌شود به صورت رفتار در آورده و در فرزند خود نهادينه كند تا آموزش‌ها پايدار بماند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.54474s, 18q