انجام نخستین عمل جراحی کاشت حلزون شنوایی در اهواز

۱۳۹۲/۰۲/۲۹ - ۱۵:۱۳ - کد خبر: 74057

سلامت نیوز : اولین مرکز کاشت حلزون و شنوایی استان خوزستان در بیمارستان امام خمینی (ره) با انجام عمل جراحی کاشت حلزون روی یک دختر 21 ماهه افتتاح شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ نادر صاکی، مدیر گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در این باره گفت: از حدود 6 ماه پیش پیگیر کارهای افتتاح این مرکز بوده‌ایم که با موافقت مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز این مرکز توانبخشی به منظور اقدامات اولیه برای انتخاب بیماران مناسب برای عمل جراحی راه‌اندازی شده است.

صاکی افزود: در طول این مدت بیش از 50 مورد را از میان ناشنوایان کودک و بزرگسال انتخاب کرده‌ایم که به ترتیب با زمانبندی لازم تحت عمل جراحی کاشت حلزون قرار خواهند گرفت که امروز اولین مورد عمل جراحی کاشت حلزون به مدت 2 ساعت روی دختری 21 ماهه صورت گرفت که با موفقیت کامل به پایان رسیده است و تمام الکترودهای این پروتز در درون حلزون به طور مناسب در محل مورد نظر قرار گرفته اند و در نهایت پاسخگویی مناسب با سیستم‌های کامپیوتری از طریق ثبت داده‌ها بدست آمده است.

وی افزود: این مرکز به عنوان یک مرکز بزرگ در جنوب غرب کشور بیش از 6 استان مجاور خود را به منظور تأمین نیاز از نظر کاشت حلزون تحت پوشش قرار می‌دهد.

صاکی ضمن بیان این مطلب گفت: این مرکز دارای واحدهای گوناگونی از جمله تربیت شنیداری، ارزیابی گفتار و رواشناسی است که تمام افراد آن به عنوان تیم کاشت حلزون فعالیت می‌کنند و جراحی کاشت حلزون یک بخش مهم از کار این مرکز است.

مدیر گروه گوش و حلق و بینی بیمارستان امام اهواز ادامه داد: تمام مراجعان ناشنوا با مراجعه به این مرکز مورد پذیرش واقع خواهند شد که اقدامات اولیه توانبخشی روی آنها انجام می‌شود که ضمن زمان بندی مناسب تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند و آنهایی که به توانبخشی بیشتری نیاز دارند بعد از طی جلسات متعدد، زمان عمل آنها تعیین می‌شود.

این فوق تخصص گوش و حلق و بینی با اشاره به مزایای افتتاح این مرکز در استان خوزستان گفت: بیمار وقتی که در مرکزی خارج از استان تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد باید به مدت یکسال و نیم در مرکز فوق مستقر شده که برای خود و خانواده‌اش بسیاری از مشکلات معیشتی و رفت و آمد به دنبال خواهد داشت که با راه اندازی این مرکز و نزدیکی فواصل شهرستانهای مختلف به مرکز اهواز، به راحتی می‌توان تمام شهرستانهای مجاور را تحت پوشش قرار داد.

وی افزود: این بیماران بعد از انجام عمل جراحی می‌توانند برنامه‌های توانبخشی خود را در چند جلسه اول در اهواز سپری کرده و جلسات بعدی را از طریق هماهنگی‌هایی که با واحدهای توانبخشی و تربیت شنیداری و گفتاری که در شهرستانها هستند انجام دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.76494s, 18q