کاربران رایانه به ازای هر نیم ساعت کار، 10 دقیقه استراحت کنند

۱۳۹۲/۰۲/۲۹ - ۱۵:۴۰ - کد خبر: 74084

سلامت نیوز : یک متخصص ارگونومی درباره شرایط مناسب محیط کار برای افرادی که ساعت‌های طولانی با کامپیوتر کار می‌کنند و خصوصا کارمندان توضیحاتی داد.

منصور ضیایی در گفت وگو با (ایسنا) گفت: میز و صندلی و همینطور کامپیوتری که یک فرد کارمند ساعت‌های طولانی با آن کار می‌کند، باید مطابق با استانداردها باشد تا به بدن وی آسیب نرسد.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که ساعت‌های طولانی پشت میز و صندلی می‌نشینند باید ارتفاع صندلی خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که ران آن‌ها در راستای سطح زمین باشد و با زانو زاویه 90 تا 120 درجه بسازد.

به گفته این ارگونومیست، پشتی صندلی نیز باید به گونه‌ای باشد که کمر فرد را حمایت کند و تکیه گاهی برای گودی کمر باشد.

ضیایی زاویه مناسب بین محل نشستن و پشتی صندلی را نیز 110 درجه عنوان کرد که در این حالت ستون فقرات وضعیت طبیعی دارد.

وی تصریح کرد: صندلی ها باید دسته داشته باشند و دسته آن نیز بگونه ای باشد که وقتی دست فرد بر روی آن قرار می گیرد در همان ارتفاع بتواند به راحتی با موس و صفحه کلید کار کند و مجبور نباشد روی میز خم شود و یا شانه های خود را بالا ببرد.

این عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با تاکید بر اینکه ارتفاع صفحه کلید هم باید مناسب باشد، افزود: باید از قرار دادن بافت نرم دست بر لبه تیز میز خودداری شود، زیرا به مرور زمان باعث ایجاد بیماری گرفتگی کانال کارپال شده و گزگز، درد و بی حسی دست و مچ دست را به دنبال دارد.

این متخصص ارگونومی خاطرنشان کرد: فضای خالی بین زیر میز و صندلی نیز باید مناسب باشد، بگونه ای که وقتی فرد نشسته ران وی با لبه میز پنج تا 10 سانتی متر فاصله داشته باشد.

وی با اشاره به لزوم استفاده از زیر پایی برای افرادی که قد کوتاه دارند، افزود: این تکیه گاه که برای زیر پا استفاده می شود باید هفت تا 10 درجه به سمت عقب شیب داشته باشد و مانع از آویزان ماندن پاها شود.

ضیایی در خصوص اندازه موس هم یادآوری کرد: سایز موس باید با اندازه دست فرد متناسب باشد و بزرگ بودن موس موجب وارد شدن فشار به استخوان ها، اعصاب و ماهیچه‌های دست می شود.

به گفته ضیایی محل مناسب برای مانیتور هم شرایطی است که لبه مانیتور در راستای چشم کاربر باشد و فرد با چرخاندن 15 تا 20 درجه چشم بتواند مرکز مانیتور را مشاهده کند.

وی در خصوص وضعیت نور برای افرادی که ساعت طولانی با کامپیوتر کار می کنند هم ادامه داد: صفحه مانیتور باید با پنجره زاویه 90 درجه بسازد یعنی پشت سر و یا مقابل فردی که با مانتیور کار می کند، نباشد.

این ارگونومیست تاکید کرد: افرادی که تایپ طولانی دارند باید برگه تایپ خود را درست کنار مانیتور قرار دهند تا از خم شدن سر و گردن خودداری شود.

ضیایی افزود: افرادی که زیاد با رایانه کار می‌کنند، به ازاء هر نیم ساعت تا 45 دقیقه کار باید 10 دقیقه استراحت چشمی داشته باشند تا با نگاه به نقاط دور خستگی چشم شان برطرف شود.

ارگونومی علمی است که با در نظر گرفتن ویژگیهای فیزیکی، جسمی و روحی افراد شرایط مناسب برای محیط کار، زندگی، خواب و ... فرد را تعیین می‌کند تا بازده و کارآیی او افزایش یابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.54633s, 18q