تصاویر هشداردهنده روی پاکت‌های سیگار درست انتخاب شده‌اند؟

۱۳۹۲/۰۲/۳۰ - ۱۶:۵۰ - کد خبر: 74175

سلامت نیوز : رییس مرکز تحقیقات دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر لزوم انتخاب تصاویر هشداری موثر برای درج بر روی پاکت‌های سیگار به منظور کاهش یا جلوگیری از مصرف مواد دخانی، گفت: تصاویر بهداشتی فعلی روی پاکت‌های سیگار، گویا و موثر نیستند.

دکتر غلامرضا حیدری در گفت‌وگو با (ایسنا) درباره تاثیر تصاویر بهداشتی روی پاکت‌های سیگار در کاهش یا عدم مصرف سیگار، گفت: هرچند که بی‌تردید تصاویر بهداشتی روی پاکت‌های سیگار باعت مصرف سیگار نمی‌شوند اما در بسیاری از موارد هم ممکن است کارایی و تاثیر مناسب برای عدم مصرف را به وجود نیاورد.

وی با بیان این که در انتخاب تصاویر هشداری روی پاکت‌های سیگار، کج سلیقگی یا انتخاب نادرست صورت گرفته است، افزود: تجربه بین‌المللی نشان می‌دهد که انتخاب تصاویر موثر، مشمئز کننده و با کیفیت خوب بر روی پاکت‌های سیگار می‌تواند در جلوگیری از مصرف یا کاهش مصرف مواد دخانی در جوانان و نوجوانان شود.

حیدری افزود: این درحالی است که در چند تصویری که اکنون بر روی پاکت‌های سیگار کشور به عنوان هشدار و پیام بهداشتی استفاده می‌شود، سلیقه و کیفیت خوب را به خرج نداده‌ایم و این تصاویر چندان گویا و موثر نیستند.

رییس مرکز تحقیقات دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به پژوهش انجام شده درباره تاثیرگذاری تصاویر بهداشتی روی پاکت‌های سیگار بر کاهش یا عدم مصرف مواد دخانی اشاره کرد و گفت: در این تحقیق، حدود 70 تا 80 درصد سیگاری‌ها عنوان داشتند که این تصاویر تاثیری بر روی استفاده کردن یا نکردن آنها از سیگار نداشته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.12326s, 18q