تکرار عفونت‌های گوش در طولانی مدت منجر به اختلالات یادگیری می‌شود

۱۳۹۲/۰۲/۳۰ - ۱۶:۵۱ - کد خبر: 74178

سلامت نیوز : یک دکترای شنوایی شناسی گفت: تکرار عفونتهای گوش در طولانی مدت می تواند باعث آسیب به سیستم شنوایی، ایجاد اختلالات یادگیری و همچنین اختلالات شناختی مانند عدم تمرکز در کودکان شود.

دکتر نیما رضازاده در گفت‌وگو با ایسنا ؛ با اشاره به اینکه گوش میانی در کودکان دوره دبستان و پیش دبستان مستعد ابتلا به عفونت است، گفت: توصیه می شود به دنبال سرماخوردگی های شدید، شکایت کودک از درد گوش و گرفتگی در گوش، برای ارزیابی و پایش سیستم شنوایی به پزشک مراجعه شود.

وی افزود: در این سنین می توان با انجام تست های رفتاری میزان درگیری و آسیب به سیستم شنوایی را مورد بررسی قرارداد تا میزان و نوع عفونت گوش میانی برای درمان توسط پزشک مشخص شده، اقدامات درمانی مناسب انجام شود.

این دکترای شنوایی شناسی تصریح کرد: در نوزادان و یا کودکانی که قادر نیستند درد گوش خود را بیان کنند، معمولا بی قراری و دست زدن زیاد به گوش و یا گریه های زیاد می تواند نشان دهنده نوعی اختلال در گوش باشد.

رضازاده با تاکید بر اینکه این عفونت‌ها باعث کم شنوایی های موقت در کودکان می شود، خاطر نشان کرد: جدیدترین مقالات در دنیا نشان دهنده این است که تکرار عفونت‌های گوش در طولانی مدت می تواند باعث آسیب به سیستم شنوایی، ایجاد اختلالات یادگیری در کودکان و همچنین اختلالات شناختی مانند عدم تمرکز در کودکان شود.

وی در پایان تصریح کرد: عفونت‌های گوش در کودکان باید به موقع تشخیص داده شود و درصورتی که درمان دارویی امکان پذیر نباشد و یا بیمار به درمان مقاومت نشان دهد، بر اساس صلاحدید پزشک گوش و حلق و بینی باید عمل جراحی انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.61816s, 18q