نظارت بر مراكز تهيه و توزيع مواد غذايي تشديد و با متخلفان برخورد قانوني مي‌شود

۱۳۸۶/۰۷/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7421
نظارت بر مراكز تهيه و توزيع مواد غذايي تشديد و با متخلفان برخورد قانوني مي‌شود

مهندس سيدرضا غلامي در گفت‌وگو با ایسنا، با تاكيد بر اين كه تهيه كنندگان نذورات و افطارها بايد از سالم بودن مواد اوليه اطمينان حاصل كنند، اظهار كرد: در طبخ مواد غذايي هم بايد بهداشت فردي و محيطي اعم از شست وشوي دست با آب و صابون، استفاده از ظروف و تجهيزات گندزدايي شده با آب داغ رعايت شود.

وي در ادامه با تاكيد بر اين كه براي نگهداري مواد غذايي داغ در ظروف يكبار مصرف بايد از ظروف با رنگ شيري و كدر داراي مجوز بهداشت استفاده شود، گفت: شماره وزارت بهداشت در قالب بسته‌هاي 100، 200 و 50 تايي به ثبت مي‌رسد.

رييس اداره بهداشت موادغذايي و بهسازي اماكن عمومي مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت با تاكيد بر ضرورت استفاده از ظروف درپوش دار جهت حمل موادغذايي طبخ شده، ادامه داد: چناچه ناگزير به نگهداري مواد غذايي پخته شده بيش از دو ساعت هستيد، مواد غذايي بايد در درجه حرارت زير 4 درجه سانتي‌گراد نگهداري شوند، زيرا نگهداري مواد غذايي در درجه حرارت بين 4 تا 60 درجه سانتي‌گراد زمينه را براي ايجاد فساد غذايي و مسموميت فراهم مي‌كند.

مهندس غلامي رعايت مراحل سالم سازي، شست و شوي اوليه و انگل زدايي را در جهت سالم سازي سبزي الزامي برشمرد و افزود: با توجه به افزايش مصرف خرما در اين ايام، توصيه مي‌شود؛ روزه‌داران از خرماهاي بسته‌بندي استفاده كنند.

وي به روزه داران توصيه كرد: براي تهيه حليم و آش رشته از مراكز تهيه و توزيع مواد غذايي به مجوز دار بودن مركز و رعايت بهداشت فردي، نظير پوشيدن روپوش سفيد، وجود كارت معاينه پزشكي و رعايت بهداشت محيطي نظير نظافت و كاشي كاري توجه شود.

مهندس غلامي با بيان اين كه براساس دستورالعمل ابلاغي به دانشگاهها، نظارت در ايام ماه مبارك رمضان از حالت عادي خارج و حتي در ساعت غيراداري ادامه مي‌يابد، گفت: در برخي از استان‌ها نظارت پس از افطار هم ادامه دارد.

رييس اداره بهداشت مواد غذايي و بهسازي اماكن عمومي مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت ضمن آن كه روزه داران را از خريد مواد غذايي روباز و فله‌اي منع كرد، در پايان يادآور شد: همچنين توجه داشته باشند كه جعبه‌هاي شيريني بايد واجد مجوز وزارت بهداشت و مهر استاندارد باشد كه در سطح داخلي جعبه به ثبت مي‌رسد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32032s, 18q