همايش رحم جايگزين برگزار مي شود

۱۳۸۶/۰۷/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7430
همايش رحم جايگزين برگزار مي شود
دكتر آخوندي عضو هيئت علمي اين سمينار در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: هدف از برگزاري اين سمينار بررسي ابعاد مختلف تكنولوژي لقاح خارج رحمي است و بحث جديدي پيرامون مسائل متعدد از جنبه حقوقي فقهي، روان شناختي،‌جامعه شناختي،‌فلسفه و اخلاق در سمينار مطرح و تعداد قابل توجهي نيز مقاله در اين زمينه ارائه شده است.
وي ادامه داد: اين همايش به زبان فارسي و توسط پژوهشكده فناوري نوين علوم پزشكي جهاد دانشگاهي ابن سينا، دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه علامه طباطبايي در تالار امام علي (ع)دانشگاه شهيد بهشتي براي متخصصان رشته هاي حقوق،‌پزشكي، حوزه ،‌ فلسفه،‌در پنل هاي مختلف برگزار مي شود و داراي امتياز بازآموزي براي شركت كنندگان خواهد بود.
*بررسي دو مشكل عمده در رحم جايگزين
دكتر آخوندي در ادامه افزود: وقتي تكنولوژي لقاح خارج رحمي مطرح مي شود مسائلي در ابعاد مختلف نيز بوجود مي آيد كه از جنبه هاي مختلف نيازمند بررسي و تحليل است در رحم جايگزين مشكلي كه وجود دارد اين است كه طبق قوانين جاري شناسنامه نوزاد تازه متولد شده به نام زايمان كننده صادر مي شود كه يا بايد پزشك گواهي خلاف صادر كند و يا بانوي صاحب رحم به نام زوج نابارور در بيمارستان بستري و زايمان شود تا نوزاد به صاحبان اصلي خود داده شود.
آخوندي ادامه داد: انجام هر دوي اين اعمال خلاف قوانين جاريه است پس بنابراين هر دو مشكل بايد به گونه اي رفع شود كه نه در حق پزشك احجاف شود و نه در حق زوج نابارور كه لقاح خارج رحمي انجام دادند.
وي تصريح كرد: براي بررسي اين معضل پيشنهادي به مجلس شوراي اسلامي و كميسيون پزشكي فرستاده شده و پيشنهاد ماده واحدي مبني بر حل اين مشكل داده شده است.
آخوندي تاكيد كرد: نظر علماي شرع نيز در خصوص رحم جايگزين مثبت است و اشكالي از نظر شرعي در اين خصوص وجود نداشته و موارد متعددي از اين نوع زايمان ها به كرات در كشور انجام شده كه مدت زمان بارداري همان 9 ماه بوده و زايمان بسته به تشخيص به طور طبيعي و يا سزارين انجام شده است.
 آخوندي در پايان يادآور شد: در موارد متعدد ديده شده كه به علت ديابت و يا فشار خون بالا و همچنين سقط مكرر زوج نابارور امكان حاملگي براي فرد وجود ندارد پس از معاينه و بررسي لازم علت مشكل رحمي عنوان شده است و استفاده از رحم جايگزين در واقع به شكل مطلوبي توانسته اين معضل را در بين زوج هاي نابارور مرتفع كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.1158s, 18q