بیمارستان شادگان در فقر تجهیزات جان می‌دهد

۱۳۹۲/۰۳/۰۱ - ۱۳:۲۰ - کد خبر: 74337
سلامت نیوز : تنها بیمارستان شهرستان شادگان، شهید معرفی‌زاده این روزها در فقر تجهیزات و امکانات در حال جان دادن است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ شادگان در فاصله 97 کیلومتری از اهواز قرار دارد و دارای آب و هوایی گرم و بیابانی است.حیات اقتصادی مردم شادگان بر کشاورزی استوار است. بهره‏برداری از نخیلات (درختان خرما) یکی از فعالیت‌های مهم مردم شادگان است.وجود دو رودخانه کارون و جراحی و بیش از 57 هزار هکتار اراضی قابل کشت، شادگان را از جمله مناطق مهم اقتصادی محسوب می‏کند.

این شهرستان علاوه بر این دارای قابلیت‌های مطلوبی نظیر بندر تجاری و تالاب بین‌المللی است، همچنین همجواری با شرکت‌های نفت و گاز از جمله دیگر استعدادهای این منطقه برای پیشرفت مضاعف است.اما متاسفانه این شهرستان در استان با نام و نشانی گمنام در حال سپری کردن روز و شب بوده و با وجود مشکلات ریز و درشت در بخش‌های مختلف، وضعیت تنها بیمارستانش، شهید معرفی‌زاده نابه‌سامان و اصلا در خور شان نیست.

در این خصوص گفت‌وگویی با شهروندان و مسئولان شهرستان شادگان انجام داده‌ایم که ماحصل آن چنین است.

*مسئولان چاره‌ای بیندیشند

یکی از شهروندان شادگانی که از وضعیت بیمارستان این شهرستان بسیار گلایه‌مند است، اظهار کرد: نبود صندلی در بخش‌های بیمارستان برای مراجعان که به عیادت بیماران می‌آیند و مجبور می‌شوند سرپا بایستند، نبود تختخواب در بخش جراحی برای همراه بیمار، نبود دستگاه تهویه مناسب در بخش‌ها و عدم مبارزه با حشرات از قبیل مگس و پشه که خود نوعی آلودگی محیط برای بیماران به وجود آورده است از جمله مشکلات بیمارستان معرفی‌زاده در شهرستان است.

خلیل ناصری افزود: متاسفانه این کمبود و کاستی‌ها موجبات نارضایتی بسیاری از شهروندان را رقم زده است و مردم را به ناچار راهی بیمارستان‌های شهرهای مجاور می‌کند.وی تصریح کرد: امیدواریم مسئولان شهری و استانی در این خصوص چاره‌ای جدی بیندیشند زیرا بخش درمان و بهداشت موضوعی بسیاری حیاتی برای مردم هر منطقه است.

*عدم تخلیه زباله‌ها/ وجود سگ‌های ولگرد و نخاله‌های ساختمانی در اطراف بیمارستان

دیگر شهروند شادگانی که برادرش در همین بیمارستان بستری است، می‌گوید: عدم تخلیه به موقع سطل‌های زباله بیمارستان بوی تعفن بدی را در محیط به‌ویژه در داخل بخش‌ها ایجاد کرده است.احمد زرگانی اضافه کرد: وجود سگ‌های ولگرد در محوطه بیمارستان که هنگام شب باعث اذیت و آزار بیماران شده آرامش را از آن‌ها ربوده است.

وی تصریح کرد: همچنین وجود نخاله و ضایعات ساختمانی به جای فضای سبز در اطراف بیمارستان چهره زشتی را به این واحد درمانی بهداشتی داده است.وی اضافه کرد: نبود تلویزیون در سالن‌ها و بخش‌های مختلف برای مراجعان از دیگر مشکلات و کاستی‌های بیمارستان معرفی است.این شهروند شادگانی افزود: امیدواریم مسئولان بتوانند حداقل بخشی از مشکلات این بیمارستان را رفع کنند.

*کمبود پرستار و تجهیزات/ بوی غذا در محوطه داخلی کلافه کننده است

دیگر شهروند شادگانی با اشاره به اینکه در هر بخش فقط یک پرستار زن و یک پرستار مرد وجود دارد، خاطرنشان کرد: این تعداد پرسنل جوابگوی بیماران نیست.علی مجدم افزود: نبود دستگاه‌هایی از قبیل ساکشن، اندوسکوپی، وسایل چشم پزشکی، سی.تی.اسکن، دستگاه ام.آر.آی و شوک‌زن از دیگر ملزومات تنها بیمارستان شهرستان است که متاسفانه همچنان از وجود این تجهیزات محرومیم.

وی بیان کرد: عدم وجود دستگاه کارت‌خوان در بخش پذیرش و نبود روشنایی مناسب در اکثر بخش‌ها و حیاط بیمارستان همچنین بوی غذا و پخت و پزی که در بخش‌های بیمارستان هم به مشام می‌رسد از دیگر مشکلات این بیمارستان، شهروندان و بیماران است.این شهروند شادگانی گفت: مسئولان چرا به فکر مردم نیستند و برای رهایی بیماران از این همه مشکلات چاره‌اندیشی نمی‌کنند؟!وی در پایان اظهار کرد: کمبود آمبولانس و نبود آبسردکن و شیشه‌های شکسته بیمارستان دیگر این مرکز بهداشتی ـ درمانی را تبدیل به یک معضل در شهرستان کرده است که هیچ راه فراری از آن نیست.

*جلساتی با دانشکده پزشکی آبادان برگزار شده است

فرماندار شادگان در خصوص مشکلات تنها بیمارستان این شهر اظهار کرد: دو هفته گذشته با رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان جلسه داشتیم که در مورد مشکلات داخلی بیمارستان اعم از عدم وجود تختخواب در بخش جراحی و دستگاه تهویه در بخش‌های مختلف بحث شد که قول همکاری و مساعدت برای رفع مشکلات داده شده است.

عبدالزهرا سنواتی افزود: در سفر اخیر ریاست جمهوری اعتبار قابل قبولی به دانشکده پزشکی آبادان اختصاص یافته است و مطمئنا شادگان از این بخش سهم ویژه‌ای دریافت می‌کند.وی در ادامه گفت: مشکلات روشنایی و فاضلاب بیرون از بیمارستان باید از سوی مدیریت بیمارستان پیگیری شود اما با این وجود ما تلاش خود را برای رفع آن انجام می‌دهیم.

این مقام مسئول در پایان عنوان کرد: برای رفع مشکلات بیمارستان با مدیر شبکه بهداشت و درمان نیز گفت‌وگویی انجام می‌دهیم تا این مشکلات برطرف شوند.وی اضافه کرد: همه تلاش ما در راستای ارتقای خدمت‌رسانی هر چه بیشتر به شهروندان است که امیدواریم در این خصوص مسئولان استانی و ملی همکاری بیشتری داشته باشند.

*منابع‌مان محدود است/ نیاز به اعتبار داریم

مدیر شبکه بهداشت و درمان شادگان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شادگان در خصوص مشکلات تنها بیمارستان این شهرستان اظهار کرد: برای رفع مشکلات بیمارستان، تمام پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم ولی رفع مشکلات پیش‌روی بیمارستان شهید معرفی‌زاده شادگان نیاز به اعتبار دارد که تامین آن با توجه به منابع محدود ما مشکل است.

احمدرمضان احمدی افزود: نیاز به منابع مالی داریم، با این منابع محدود نمی‌توانیم برای حل مشکلات بیمارستان اقدامی موثر انجام دهیم.وی تصریح کرد: برای حل مشکلات بیمارستان نیاز به همیاری مسئولان و خیرین داریم تا ما را در این راه یاری کنند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شادگان اضافه کرد: به تنهایی از پس هزینه‌های بیمارستان و رفع مشکلات و نواقص آن برنمی‌آییم به علاوه این که مشکلات این بیمارستان در حد جزیی نیست و برای رفع همه بخش‌های آن باید فکری اساسی شود.

احمدی بیان کرد: با توجه به اینکه شهرستان شادگان زیرمجموعه دانشکده علوم پزشکی آبادان است امیدواریم مسئولان امر در راستای رفع مشکلات بهداشتی و درمانی این شهر بیشتر بکوشند.وی با اشاره به اینکه شکایات بسیاری در زمینه کم و کاستی‌های بخش‌های بیمارستان به دست ما می‌رسد، گفت: با دستان خالی کاری از ما ساخته نیست.مدیر شبکه بهداشت و درمان شادگان در پایان خاطرنشان کرد: همه تلاش ما در راستای ارتقای خدمت‌رسانی به شهروندان و ارتقای وضعیت بهداشتی و درمانی منطقه است.

*فعالیت خود را آغاز کرده‌ایم

شهردار شادگان نیز در گفت‌وگو با فارس در شادگان در خصوص وضعیت نامناسب اطراف بیمارستان و وجود سگ‌های ولگرد اظهار کرد: برای اتلاف سگ‌های ولگرد فعالیت خود را آغاز کرده‌ایم و تلاش خود را برای ایجاد فضایی در خور بیمارستان انجام می‌دهیم.

توفیق آلبوناصر در مورد نخاله ساختمانی اطراف بیمارستان ادامه داد: به دلیل اینکه در حال حاضر ساختمان‌های اطراف در حال ساخت‌وساز هستند نمی‌توانیم برای جمع‌آوری آن‌ها اقدامی عاجل انجام دهیم.وی افزود: برای ایجاد فضای سبز در محوطه بیمارستان چندین نهال کاشته‌ایم و با اینکه فضای سبز محوطه بیمارستان در حیطه مسئولیت‌های شهرداری نیست ولی آبیاری این فضا را انجام دادیم.

به هر حال بخش بهداشت و درمان و تجهیز اینگونه مراکز دغدغه‌ای ا‌ست دیرینه که مردم خوزستان به‌ویژه شهرهای کوچک این استان سال‌های سال است با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و با وجودی که شبکه بهداشت و درمان آبادان به دانشکده پزشکی ارتقا یافته است اما همچنان شاهد ضعف و معضلاتی در بخش‌های مختلف زیرمجموعه‌ای این دانشکده در شهرهای هندیجان، شادگان، ماهشهر، بندرامام و حتی آبادان و خرمشهر هم هستیم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.6748s, 19q