مواد قندی، میکروب‌ها و جنس دندان سه عامل موثر در پوسیدگی دندان

۱۳۹۲/۰۳/۰۱ - ۱۵:۵۱ - کد خبر: 74359
سلامت نیوز : عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مشهد گفت: مواد قندی، میکروب‌ها و جنس دندان سه عامل موثر اصلی در پوسیدگی دندان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر عباس مکارم مفتخر به دریافت نشان ملی آموزشی پزشکی دکتر محمد قریب، در نشستی که در مشهد برگزار شد، گفت: پیشگیری اولیه در دندانپزشکی کودکان بسیار اهمیت دارد زیرا اگر پیچیده‌ترین راه‌ها را در نظر بگیریم اما اگر پیشگیری اولیه یعنی حفظ سلامت انجام نشود تمام کارها بی‌فایده است.

وی در خصوص پیشگیری عوامل پوسیدگی، تصریح کرد: برای پیشگیری از پوسیدگی ناشی از مواد قندی باید مصرف مواد قندی کنترل شود و همچنین مواد قندی اضافه و چسبنده را کم کرد. میکروب‌ها که عامل دوم پوسیدگی هستند برای پیشگیری از پوسیدگی ناشی از آنها باید اتحاد میکروب‌ها را بر هم زد. بر هم زدن میکروب‌ها فقط با مسواک زدن انجام می‌پذیرد.

وی گفت: جنس دندان عامل سوم پوسیدگی است به شکل محیطی مقاومت دندانهای کودکان را بالا ببریم. اگر جنس دندان قوی باشد اسید ایجاد شده نمی‌تواند باعث سوراخ شدن دندان شود. همچنین بعد از رشد کودک از فلوراید موضعی مثل خمیر دندان و دهان‌شویه حاوی فلوراید استفاده کنیم تا تخریب در برابر اسید کم شود و دندان مقاوم شود.

دکتر مکارم تاکید کرد: پیشگیری در تمام سنین لازم است. بیماری لثه در سنین بالا مشکل‌آفرین است مسواک کردن و کنترل مواد قندی از راه‌های پیشگیری است.

وی خاطرنشان کرد: کودکانی که از شیشه شیر و آب قند استفاده می‌کنند به دلیل اینکه این مواد در دهان باقی می‌ماند بعد از مدتی به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان می‌شود پس باید بحث پیشگیری را هم برای سلامت کودکان و هم برای سلامت خانواده جدی بگیریم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده شیشه نامناسب باعث کج شدن دندان‌ها می‌شود، گفت: اگر پستانک یا شیشه ادامه‌دار استفاده شود و سفت باشد می‌تواند در جلو آمدن دندان‌ها موثر باشد. در حالی که شیر مادر این طور نیست و بچه‌هایی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند هیچ مشکلی ندارند و نیز کودکانی که به طور افراطی انگشت شصت می‌خورند می‌تواند باعث جلو آمدن فک شود.

وی اظهار کرد: کودکان باید تا سن 11- 12 سالگی دندان شیری خود را به صورت سالم حفظ کنند زیرا اگر کشیده شود علاوه بر اینکه فضای خالی دارد کودک نمی‌تواند خوب غذا بخورد با توجه به اینکه اگر یک یا دو دندان کشیده شود فضا کم می‌شود که فقط با ارتودونسی می‌تواند برگردد.

وی در پاسخ به این سوال که بیشترین مراجعه کودکان در دندانپزشکی در چه مواردی است،‌ گفت: عمده‌ترین مراجعه کودکان در دندانپزشکی مشکل پوسیدگی دندان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12546s, 19q