اختيارات و مسئوليتهاي وزارت بهداشت متوازن نيست

۱۳۸۶/۰۷/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7436
اختيارات و مسئوليتهاي وزارت بهداشت متوازن نيست

كامران باقري لنكراني در گفت و گو با فارس، افزود: يكي از ضعفهاي عمده در نظام سلامت اين است كه اختيارات و در نتيجه پاسخگويي در اين نظام متمركز نيست. من به عنوان وزير بهداشت احساس مي‌كنم كه بايد پاسخگوي همه مسائل نظام سلامت باشم و قبول دارم اما معتقدم براي اينكه اين پاسخگويي معناي واقعي داشته باشد بايد اختياراتي متوازن با اين مسئوليتها به وزارت بهداشت داده شود.
وي گفت: من فكر مي‌كنم در اين زمينه لازم است بازنگري جدي در قوانين مرتبط با سياستگذاري و برنامه‌ريزي نظام سلامت داشته باشيم به اين ترتيب كه اگر تجميع اختيارات و پاسخگويي صورت گيرد، طبيعتاً كارهاي ديگري هم مي‌تواند رخ دهد و ارتقاي بيشتري را در نظام سلامت شاهد خواهيم بود.
وزير بهداشت افزود: البته معناي اين سخن اين نيست كه كليد همه مشكلات حل اين مسئله است زيرا روزگاري، سازمانهاي بيمه گر و حتي سازمان تامين اجتماعي زير نظر وزارت بهداشت بود و اخيراً جدا شده‌اند، مهم تمركز سياستگذاري است و اگر قرار باشد سازمانهاي مرتبط با نظام سلامت در يك مجموعه باشند ولي هر كدام راه جداگانه برود، جواب موضوع را نمي‌دهد.
باقري لنكراني گفت: تجميع و هماهنگي در سياستگذاري‌ها بحث مهمي است به عنوان مثال اكنون در مورد تعرفه‌هاي خدمات پزشكي تصميم‌گيري در شوراي عالي بيمه انجام مي‌شود، مجموعه‌اي كه در آن هر كدام از سازمانهاي بيمه‌گر يك راي دارند و وزارت بهداشت كه متولي سلامت است هم يك راي دارد و اين شوراست كه پيشنهاد تعرفه‌هاي پزشكي بخش دولتي را به دولت تقديم مي‌كند.
وي افزود: البته در حوزه اقتصاد سلامت بحث تعرفه ها يك موضوع است و مسائل مهمتري نيز وجود دارد كه گردش مالي موسسات مرتبط با سلامت، تامين منابع و نظام پرداخت هم هست.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43709s, 18q