درمان ضايعات نخاعي و پيشرفت در پيوند اعضا، از دستاوردهاي علم پزشكي در دوران دفاع مقدس است

۱۳۸۶/۰۷/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7443
درمان ضايعات نخاعي و پيشرفت در پيوند اعضا، از دستاوردهاي علم پزشكي در دوران دفاع مقدس است

انوشيروان محسني بندپي در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد دستاوردهاي پزشكي در دوران دفاع مقدس با بيان اين كه دفاع مقدس و جنگ تحميلي نابرابر سبب شده بود كه در زمينه‌هاي مختلف نسبت به توانمندي‌هايمان به خودباوري برسيم، افزود: از ابتداي جنگ در درمان بيماران و افرادي كه دچار ضايعات ناشي از جنگ شده بودند، حداكثر تلاش و كوشش خود را مي‌كرديم.

نماينده مردم نوشهر و چالوس در مجلس اظهار كرد: تجربه دوران دفاع مقدس به ارتقا دانش پزشكي و انجام تحقيقات بيشتر كمك كرد تا پزشكان نتايج تجربه خود را بلافاصله پس از جنگ تحميلي و در محافل مختلف نشان دهند.

وي تصريح كرد: پيشرفت‌هاي علم پزشكي در دوران جنگ به حدي بود كه جرقه‌هاي پژوهش و تحقيق نيز در اين زمان زده شد و پس از اتمام جنگ فرصتي پيش آمد كه بتوانيم اين تجربه‌ها را در محيط‌هاي تحقيقاتي و علمي پياده كنيم.

وي با اشاره به اين كه پزشكان در دوران دفاع مقدس در درمان بيماري‌هاي ناشي از چشم، تخصص‌هاي مختلف قرنيه، كاشت حلزون در ناشنوايي‌هاي ناشي از اثرات جنگ، درمان ضايعات نخاعي و ... پيشرفت‌هاي چشم‌گيري داشته‌اند، خاطرنشان كرد: با توجه به نياز، شرايط زمان جنگ سبب شد تا اين پيشرفت‌ها حاصل شده و به تحقيق و پژوهش بيشتري دست يافته و در حال حاضر نيز در محيط هاي علمي و دانشگاهي بر روي اين مسايل بررسي‌هاي بيشتري شود.

به گفته‌ي محسني بندپي، پيشرفت‌هاي پزشكي در زمان جنگ تحميلي سبب شد كه حداقل 95 درصد از جانبازان ما در داخل كشور درمان شده و نيازي به ارايه خدمات در خارج از كشور نداشته باشند.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس در ادامه با يادآوري اين كه در دوران دفاع مقدس چه در زمينه فني مهندسي و چه در زمينه‌هاي بهداشتي و درماني شرايطي پيش آمد كه به خودباوري علمي برسيم، يادآور شد: همان‌طور كه برخي از جوانان ما با اخلاص در صحنه‌هاي نبرد حق عليه باطل تمام سرمايه خود( كه جان‌شان بود) در طبقه اخلاص قرار دهند پزشكان ما نيز توانستند با علاقه خود، علم و فن و تخصص‌شان را در اين دوران ارتقا دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.70837s, 19q