طب سوزني موثرترين درمان براي کمردرد است

۱۳۸۶/۰۷/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7445
طب سوزني موثرترين درمان براي کمردرد است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، درد کمر حدود نيمي از بيماراني که در اين برنامه مطالعاتي، با طب سوزني تحت مداوا قرار گرفته بودند، براي چندين ماه به كلي از بين رفته بود، در حالي که تنها يک چهارم کساني که با داروها و ساير روش‌هاي درمان متداول در غرب، مداوا مي شدند، احساس بهبود کرده بودند.

دکتر هاينز اندرز که در اين تحقيقات شرکت داشته، مي گويد: « طب سوزني يک راه حل بسيار موثر و نويد بخش براي معالجه کمردردهاي مزمن است. بنابراين نه تنها با استفاده از طب سوزني، شدت درد بيمار کاهش مي يابد، ناتواني‌هاي جسمي بيمار نيز که غالبا ناشي از کمردرد است، رو به بهبودي گذاشته و در نتيجه کيفيت زندگي بيمار بهتر مي‌شود.»

در اين برنامه تجربي که توسط دانشگاه «بوخوم» در آلمان صورت گرفته بيش از يک هزار بيمار شرکت داشتند.

عده‌اي از اين بيماران با طب سوزني و عده‌اي نيز با داروها و روش هاي متداول، تحت درمان قرار گرفتند.

پس از شش ماه، 47 درصد بيماراني که با طب سوزني معالجه مي شدند، کاهش قابل ملاحظه‌اي در شدت درد احساس مي‌کردند، در حالي که تنها 27 درصد بيماراني که با روش‌هاي متداول معالجه مي شدند، احساس بهتري مي کردند.

به نوشته بي‌بي‌سي، در اين تحقيقات، قرص‌هاي ضد درد، تزريق، گرم کردن محل درد و نيز ماساژ از جمله روش‌هاي متداول درمان بود.

طب سوزني، بر اساس يک تئوري قديمي چيني اعمال مي شود که مي گويد؛ از سوزن مي‌توان، براي آزاد کردن انرژي حياتي بدن، استفاده کرد.

به طوري که تخمين زده مي شود؛ حدود 85 درصد مردم، در دوره‌اي از زندگي خود، کمردرد را تجربه مي کنند و هزينه آن براي خدمات طب رايگان بريتانيا، معادل 500 ميليون پوند در سال است.

در سال گذشته در نشريه پزشکي بريتانيا (British Medical Journal) نتيجه دو رشته تحقيقات درباره کمر درد، انتشار يافته بود که هر دو نشان مي داد: يک دوره کوتاه طب سوزني مي‌تواند براي بيماران مبتلا به کمردرد، مفيد واقع شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.07094s, 18q