زمين در خطر است

۱۳۸۶/۰۷/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7452
زمين در خطر است
در اين نشست که به رياست بان کي مون ، دبير کل سازمان ملل برگزار شد هيات هاي نمايندگي 150کشور حضور داشتند که 80 مورد آنها در سطح رياست دولتها بود. بان کي مون اين اجلاس را حاوي پيام مهمي از اراده سياسي دولتها براي مقابله قاطع و سريع در برابر گرمايش زمين دانست.
در سالهاي اخير با افزايش دماي ميانگين سياره زمين ، بر اثر افزايش توليد گازهاي گلخانه اي ، اقليم سياره ما دچار تغييرات چشمگيري شده است که در صورت عدم کنترل بزودي مي تواند به فاجعه اي عظيم تبديل شود. اين نشست مقدمه نشست ماه دسامبر در بالي است.
در نشست بالي که نخستين گردهمايي بين المللي تصميم گيري درخصوص گرمايش زمين پس از اجلاس کيوتو است ، قرار است راههاي سريع و مطمئن براي کاهش توليد گازهاي گلخانه اي مورد بررسي قرار گيرد. اين در حالي است که تاکنون کشورهاي متعهد به کاهش توليدات گازهاي گلخانه اي در پروتکل کيوتو نتوانسته اند به تعهدات خود عمل کنند. در جلسه دوشنبه عصر غيبت جورج بوش رئيس جمهور امريکا که کشورش از پذيرفتن و اجراي معاهده کيوتو سر باز زده و يکي از عمده ترين توليدکننده هاي گازهاي گلخانه اي است ، جلب نظر مي کرد.
وي اعلام کرده است که به جاي اين نشست در هفته هاي آينده ميزبان سران کشورهاي توليدکننده عمده دي اکسيد کربن خواهد بود تا به راهي مطمئن و در عين حال نامتضاد با منافع اقتصادي امريکا برسد.
اما در غياب او حضور 2 مدافع محيط زيست امريکايي در سازمان ملل مشهود بود؛ آرنولد شوارتزنگر ، بازيگر سابق هاليوود و فرماندار کاليفرنيا و ال گور معاون سابق رياست جمهوري در دوره بيل کلينتون که در سالهاي اخير به چهره اي موثر در مبارزات با گرمايش زمين تبديل شده است و مجموعه سخنراني ها و فيلم مستند در حقيقت ناخوشايند او موجب آشنايي صدها هزار نفر از مردم جهان با اين مساله شده است ، در اين نشست حضور داشتند.
آرنولد در سخنراني مجمع عمومي گفت: اکنون زمان سخن گفتن سپري شده و همه بايد تنها به فکر عمل کردن در اين باره باشيم. ال گور نيز که خود در تدوين پروتکل کيوتو نقش فعالي بازي کرده بود، به بيان نحوه تاثير گرمايش جهاني بر زندگي انسان ها از قطب شمال تا جنوب پرداخت.
محققان پيش بيني مي کنند در صورتي که توليد گازهاي گلخانه اي ادامه يابد با شدت گرفتن فرآيند گرم شدن زمين ، بتدريج شاهد محو و نابودي حيات از سياره خواهيم بود. آنها از گرم شدن جهاني به دشمني عليه سياره ياد مي کنند که همه بايد با آن مقابله کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.76491s, 18q