نمایندگان به داد محیط زیست برسند/ پیشنهادات فراکسیون محیط زیست کمبود بودجه را جبران می کند

۱۳۹۲/۰۳/۰۴ - ۱۵:۴۶ - کد خبر: 74524
سلامت نیوز : عضو هیئت رییسه فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه کاهش 35 درصدی بودجه محیط زیست نتیجه بی کفایتی مسئولان محیط زیست است گفت: با این حال فراکسیون محیط زیست برای جبران این کاهش بودجه پیشنهاداتی ارائه داده که نمایندگان با تصویب آنها می توانند به داد محیط زیست برسند.

کمال الدین پیر موذن در گفتگو با مهر افزود: كاهش35 درصدی بودجه محیط زیست به هیچ عنوان  قابل توجیه نیست و چنانچه نمایندگان این فصل  را مورد تفقد قرار ندهند از محیط زیست شکننده کشور هیچ چیز باقی نمی ماند.

وی در واکنش به انتقاد مسئولان و کارشناسان محیط زیست مبنی بر منفعل بودن فراکسیون محیط زیست مجلس در برابر مصوبات ضد زیست محیطی گفت: البته نمی گویم که تمام اعضای فراکسیون محیط زیست فعال هستند اما این فراکسیون از معدود فراکسیون هایی است که جلسات منظمی دارد و اعضای هیاـ رییسه آن همواره نسبت به مصوبات ضد محیط زیست واکنش نشان داده و پیگیر اصلاح ان هستند اما به نظر من مشکل اصلی محیط زیست بی کفایتی مسئولان محیط زیست است که با تعامل با برخی نمایندگان به جای اینکه در برابر حقوق محیط زیست ایستادگی کنند فقط به فکر منافع شخصی هستند.

پیرموذن با بیان اینکه متاسفانه بودجه امسال محیط زیست كه 14. 0 درصد كل بودجه است كه نسبت به سال گذشته كه 18 .0 درصد بود كاهش پیدا كرده كه این امر با توجه به معضلات مهمی همچون ریزگردها , آلودگی هوا , استانداردسازی خودروها , بازیابی تالاب ها و بسیاری از مشكلات مهم زیست محیطی كه با توجه به محور توسعه انسان شكل می گیرد غیر قابل قبول است.

عضو هیئت رییسه فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه  ما سالانه 5 هزار مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا در تهران داریم كه البته این آلودگی در گسترش موج سرطان نیز نقش مهمی ایفا می كند تصریح کرد:  لذا باید بحث های محیط زیستی در كشور جدی تر دنبال شود.

وی در پاسخ به اینکه مسئولان محیط زیست با اشاره به کاهش درآمد های دولتی،  دو راهکار استفاده از صندوق ملی توسعه و معافیت از هزینه های دادرسی در راستای جبران بودجه سال جاری از سوی دولت را مفید می دانند اظهار داشت:هر دوی این راهکار ها با قانون مغایرت دارد و مسئولان محیط زیست بهتراست به جای مانور دادن روی این اعتبارات غیر قانونی از حقوق قانونی خود برای جلوگیری از کاهش بودجه در لایحه پیشنهادی به مجلس دفاع می کردند.

پیر موذن تأکید کرد: با این همه در حال حاضر وضعیت محیط زیست کشور به قدری شکننده و آسیب پذیر است که دیگر جایی برای پیدا کردن مقصر در چنین مواردی وجود ندارد و فراکسیون محیط زیست با ارائه پیشنهاداتی در قالب طرح اعتباراتی برای بخش های مختلف مانند احیای تالابها ، مقابله با ریزگردها و انتقال آب از ارس به ارومیه سعی در جبران نقصان بودجه سال جاری محیط زیست دارد که امیدواریم با توجه به اینکه مشکلات محیط زیست در حال حاضر تمام ابعاد زندگی مردم را در برگرفته نمایندگان با تصویب این طرح در درجه اول به داد محیط زیست و در نهایت به فریاد مردم برسند.

به اعتقاد عضو فراكسیون محیط زیست مجلس با بیان اینكه مجلس و دولت باید در جهت رفع مشكلات محیط زیستی كشور حركت پیوسته و راسخی را آغاز كنند، عنوان كرد: رسیدگی به این پیشنهادات که حاصل تعامل كمیسیون كشاورزی و فراكسیون محیط زیست است در چند روز آتی انجام می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.2798s, 18q