بهانه‌هاي پوك ،برای نخوردن شیر

۱۳۸۶/۰۷/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7453
بهانه‌هاي پوك ،برای نخوردن شیر

بسياري از دختران جوان با اين تصور که هضم شير برايشان مشکل است و اصطلاحا شير با دستگاه گوارش آن‌ها نمي‌سازد، خود را از نوشيدن اين ماده حياتي محروم کرده اند. همين موضوع سبب شده است تا اين دسته از دختران با کمبود جدي کلسيم روبرو شده و استخوان‌هاي شکننده تري نسبت به ساير همسالان خود داشته باشند.

 پژوهش‌هاي اخير دانشمندان آمريکايي که نتايج آن در ژورنال طب کودکان به چاپ رسيده، نشان مي‌دهد بسياري از دختراني که فکر مي‌کنند با مشکلي به نام «نبود تحمل لاکتوز» روبرو هستند و به اين دليل شير نمي‌نوشند، در حقيقت هيچ گونه مشکلي در هضم شير ندارند.

اين پژوهشگران 246 دختر 10 تا 13 ساله را که 47 نفر آن‌ها تصور مي‌کردند دچار نبود تحمل لاکتوز هستند، مورد مطالعه قرار دادند. آنان با آزمايش تنفس اين دختران دريافتند که از ميان 47 نفري که خود معتقد بودند به نبود تحمل لاکتوز مبتلا هستند، تنها 18 نفر واقعا در هضم شير مشکل دارند.

 البته تست تنفسي نشان داد 82 دختر ديگر نيز به نبود تحمل لاکتوز مبتلا بوده و خود از اين بيماري بي اطلاع هستند.

جالب اينجاست که ميزان اندوخته کلسيم در بدن دختراني که از مشکل خود بي اطلاع بودند، به مقدار کافي بود؛ که نشان مي‌دهد آنان به اندازه کافي شير مي‌نوشند، ولي دختراني که فکر مي‌کردند به بيماري نبود تحمل لاکتوز مبتلا هستند، با خودداري از مصرف شير، روزانه 212 ميلي گرم کمتر از همسالانشان کلسيم دريافت مي‌کردند.

 نبود تحمل لاکتوز چيست؟

مزه شيرين شير از وجود نوعي قند در آن ناشي مي‌شود که لاکتوز نام دارد. بدن انسان براي هضم شير بايد اين قند را به اجزاي کوچکتر بشکند. اين کار توسط يک آنزيم انجام مي‌شود که اگر مقدار آن در بدن فردي کم باشد، ممکن است پس از خوردن شير دچار مشکلاتي نظير درد شکم، نفخ و اسهال شود. به اين بيماري، يعني کمبود آنزيم تجزيه کننده لاکتوز، نبود تحمل لاکتوز اطلاق مي‌شود.

 البته اين بدان معنا نيست که کساني که دچار نبودتحمل لاکتوز هستند، مطلقا قادر به خوردن لبنيات نيستند، بلکه اغلب اين افراد مي‌توانند شير را کم کم بنوشند يا روزانه يک وعده لبنيات مصرف کنند، مثلا يک ليوان شير بنوشند، بدون آنکه دچار مشکلات گوارشي شوند. به علاوه مصرف شير به همراه خوراکي‌هاي ديگر مثلا غلات پرک شده مشکل نبودتحمل لاکتوز را کاهش مي‌دهد.

حتي ممکن است برخي از کساني که لاکتوز شير را به راحتي هضم نمي‌کنند، به سادگي قادر به مصرف لبنيات ديگر مانند شير و پنير باشند.

 نقش شير در سلامت استخوان‌ها

 استخوان‌هاي ما به منزله حساب پس اندازي هستند که بايد با استفاده از کلسيم، آن را براي دوران پيري خود پر کنيم. استخوان‌هايي که در سنين نوجواني ساخته مي‌شوند، بايد به اندازه يک عمر استحکام داشته باشند.

بدن ما براي ساختن استخوان‌هاي سالم و محکم به کلسيم و ويتامين د نياز دارد. کلسيم عنصر اصلي مورد نياز براي استحکام بخشيدن به استخوان‌هاست و شير و لبنيات منبع اصلي تامين کلسيم هستند. کودکان و نوجوانان بايد براي تامين کلسيم مورد نياز خود روزانه 3 تا 4 ليوان شير مصرف کنند. هر ليوان شير به طور ميانگين مي‌تواند نيمي‌از نياز روزانه شما به کلسيم و فسفر را تامين کند.

 

هر فرد در سنين بين 11 تا 24 سالگي روزانه به حدود هزار و 200 ميلي گرم کلسيم احتياج دارد. بخش اعظم استخوان‌سازي در بدن ما در دوران بلوغ انجام مي‌شود. در همين زمان است که بدن بيشترين قابليت جذب و نگهداشتن کلسيم را دارد. پس بهتر است از اين زمان طلايي براي مصرف شير و ساختن استخوان‌ها استفاده کنيم.

 در اين زمان است که بيش از هر وقتي بايد فرزندان خود و به ويژه دختران را به نوشيدن شير تشويق کنيد. 90 درصد جرم استخوان‌ها تا قبل از 18 سالگي ساخته شده و زنان در سنين 25 تا 30 سالگي و مردان بين 30 تا 35 سالگي به حداکثر ميزان جرم استخواني خود مي‌رسند.

 با بالا رفتن سن، کم کم از ميزان جرم استخوان‌ها کاسته مي‌شود و در دوران سالمندي استخوان‌ها بسيار شکننده مي‌شوند. بنابر اين هر قدر ميزان کلسيمي‌که در دوران جواني مصرف مي‌کنيم بيشتر باشد، بهتر مي‌توانيم به ساختن استخوان‌ها کمک کرده و خطر بروز پوکي استخوان و شکستگي آن را در دوران سالمندي کاهش دهيم.

 دختران بيشتر در خطرند

 استخوان‌ها هم مانند ساير قسمت‌هاي بدن زنده بوده و دائما در حال تخريب و نوسازي هستند. اين روند به گونه‌اي است که در دوران جواني ساختن استخوان‌ها شدت بيشتري دارد و در سنين پيري تخريب استخوان‌ها سرعت بيشتري مي‌يابد؛ بنابر اين همه افراد در دوران سالمندي در معرض خطر پوکي استخوان قرار دارند.

اين خطر در زنان چند برابر بيشتر از مردان است چرا که خانم‌ها پس از يائسگي به دليل بروز تغييرات هورموني، مقدار زيادي از جرم استخوان‌هايشان را از دست مي‌دهند. در اين دوران خانم‌ها بايد کلسيم کافي دريافت کرده و با ورزش از پوکي استخوان پيشگيري کنند.

 واضح است که دختراني که در سنين نوجواني استخوان‌هاي ضعيف تري دارند، پس از يائسگي نيز بسيار بيشتر در معرض خطر پوکي استخوان و بروز شکستگي قرار خواهند داشت.

 از سوي ديگر به دليل شيوع بيشتر اختلالات غذا خوردن در ميان دختران، خطر دريافت ناکافي کلسيم در بين آن‌ها بيش از پسران است.ورزش و فعاليت بدني، يکي ديگر از موارد لازم براي ساختن و نگه داشتن استخوان‌هايي سالم است. متاسفانه ميزان فعاليت ورزشي دختران نوجوان نيز امروزه اغلب ناکافي است و اين موضوع نيز آن‌ها را بيشتر در معرض خطر پوکي استخوان در آينده قرار مي‌دهد.

 علاوه بر اين بسياري از دختران جوان با اين تصور نادرست که خوردن شير، ماست و ساير لبنيات موجب چاقي آنان خواهد شد از مصرف شير خودداري مي‌کنند. اين افراد مي‌توانند با جايگزين کردن شير به جاي آب ميوه‌هاي صنعتي و نوشابه‌هاي گازدار و همچنين استفاده از لبنيات کم چرب نگراني خود را برطرف کنند.

 متاسفانه امروزه به دليل شيوع عادات غذايي نادرست، کودکان و نوجوانان در اکثر کشورهاي جهان بيشتر به سمت مصرف نوشابه‌هاي گازدار و آب ميوه‌هاي صنعتي روي آورده‌اند و اين مايعات در رژيم غذايي آنان جايي براي شير باقي نمي‌گذارد. آمارها نشان مي‌دهد که اين روند در بيست سال گذشته رو به افزايش بوده است.

در ايران نيز اوضاع چندان بهتر نيست. حدود نيمي‌از دانش آموزان ايراني در برنامه غذايي روزانه خود اصلا وعده‌اي به نام صبحانه ندارند و اين موضوع موجب کاهش مصرف شير و پنير در ميان آنان مي‌شود.

از سوي ديگر برخي آمارها حاکي از آنند که حدود 90 درصد مردم ايران با درجاتي از مشکل کمبود کلسيم مواجه هستند و در حالي که ميزان مطلوب توصيه شده لبنيات در سبد غذايي روزانه 233 گرم است، ميانگين مصرف شير و لبنيات در بين مردم ما روزانه 139 گرم است.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.61617s, 18q