30 درصد بیماریهای قلبی مربوط به سیگاریهای تحمیلی است

۱۳۹۲/۰۳/۰۵ - ۱۵:۳۴ - کد خبر: 74617
سلامت نیوز : مدیر گروه تخصصی بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیش از 30 درصد بیماریهای قلبی عروقی و یك سوم بیماریهای تنفسی در میان سیگاریهای تحمیلی به وجود می آید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر؛مهندس حمید محمودی افزود: افرادی كه به صورت غیر داوطلبانه و ناخواسته در معرض مستقیم یا غیر مستقیم دود سیگار دیگران هستند و اگر شما بتوانید بوی سیگار را در فضایی استشمام كنید،بدون اینكه كسی در آن لحظه سیگار بكشد، نشان می دهد كه مواد شیمیایی سرطان زا در آن محیط وجود دارد.

وی ادامه داد: حدود 90 درصد نیكوتین تنباكوی دود شده به دیوار، سطوح و لباس، پوست و مو و وسایل اطراف فرد مصرف كننده مواد دخانی می چسبد و ثابت شده این ذرات سمی یا همان دود دست سوم تا ماهها قابل پایداری و تاثیرگذاری است و این مسئله به خصوص در نوزادانی كه روی زمین سینه خیز راه می روند و وسایل را در دهانشان می گذارند، خطرناك است.

محمودی تصریح کرد: در یك بررسی سطح كوتینین (یك متابولیت فعال نیكوتین) ادرار اطفالی كه والدین سیگاری دارند ولی دور از كودكان خود سیگار می كشند را اندازه گیری و آن را حدود هفت برابر كودكان با والدین غیرسیگاری گزارش كردند و این میزان در كودكانی كه والدینشان در كنارشان اقدام به مصرف دخانیات می كنند هشت برابر كودكانی ارزیابی شده كه والدین معتاد به سیگار در منزل مواد دخانی استعمال نمی كنند.

وی در ادامه بر این نكته كه هیچ سیگاری بی خطر نیست و نیكوتین موجود در سیگار،یك ماده اعتیادآور است، گفت: خطرات ناشی از سیگارهای لایت یا سبك و سیگارهای باریك كمتر از دیگر سیگارها نیست و این یك باور غلط است.

محمودی به بیماریهای ناشی از استعمال داوطلبانه و تحمیلی دخانیات اشاره كرد و افزود: در افراد سیگاری پیشروی فرآیند طبیعی تنگ شدن تدریجی دیواره عروق با افزایش سن بسیار سریع تر از افراد طبیعی است لذا این افراد در سنین پایین تری دچار تصلب شرایین می شوند و ریسك ایجاد لخته در این عروق تنگ از جمله عروق كرونر افزایش می یابد كه منجر به افزایش دو تا سه برابر احتمال بروز سكته های مغزی و حملات قلبی در افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11621s, 18q