علت تهوع صبحگاهی در بارداری

۱۳۹۲/۰۳/۰۷ - ۱۳:۰۸ - کد خبر: 74715
سلامت نیوز :هیچ‌کس به درستی نمی‌داند که دلیل حالت تهوع در زمان بارداری چیست؛ اما اکثر زنان باردار از حالت تهوع رنج می‌برند. دلایل احتمالی این مسئله را مطالعه کنید تا راهکارهایی متناسب با وضعیت خودتان در پیش بگیرید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پارسه گرد ؛ گر جز کسانی هستید که در بارداری تهوع ندارید، باید خوشحال باشید؛ و اگر نه، خود را برای مقابله با آن آماده کنید!چرا با این که در طول روز حالت تهوع دارم، باز هم به آن تهوع صبحگاهی می گویند؟

تهوع صبحگاهی نام اشتباهی است (در واقع اصطلاح فنی پزشکی برای آن حالت تهوع یا استفراغ دوران بارداری است).

در برخی از خانم‌های باردار، این علائم هنگام صبح در شدید‌ترین حالت خود قرار دارد و در طول روز کم‌کم بهتر می‌شود. اما در هر زمانی ممکن است این حالت به شما دست بدهد. در بسیاری از خانم‌ها این علائم در تمام طول روز ادامه دارد. شدت این علائم در هر خانمی متفاوت است.

به طور کلی ¾ خانم‌های باردار در دوران ۳ ماههٔ اول بارداری دچار این مشکل می‌شوند. حدود نیمی از خانم‌های باردار هم از حالت تهوع و هم از استفراغ رنج می‌برند، ¼ آن‌ها فقط حالت تهوع دارند و ¼ دیگر از خانم‌های خوش شانس هیچ کدام از این حالت‌ها را ندارند.

حالت تهوع از هفتهٔ ششم بارداری شروع می‌شود، اما ممکن است از هفته چهارم نیز خود را نشان دهد و در ماه‌های بعد رو به وخامت بگذارد.

حدود نیمی از خانم‌هایی که در دوران بارداری حالت تهوع دارند، در هفتهٔ چهاردهم کاملاً مشکلشان برطرف می‌شود، و بقیه آن‌ها تا یک ماه یا بیشتر، این حالت را خواهند داشت. حالت تهوع ممکن است در دوران بارداری هر از گاهی عود کند.

متاسفانه در عده بسیار کمی از خانم‌ها حالت تهوع تقریباً تا زمان زایمان ادامه پیدا می‌کند.

متداول بودن حالت تهوع در دوران بارداری امری عادی است، ولی این به معنای آسان بودنش نیست. حتی موارد بسیار خفیف آن نیز می‌تواند شما را به ستوه بیاورد.

حالت تهوع و استفراغ ۲۴ ساعته ممکن است شما را بسیار خسته و درمانده کند. دربارهٔ این گونه مشکلات و نحوه برخورد با آن‌ها با پزشکتان مشورت کنید.

علت حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری چیست؟

هیچ کس به طور قطع علت حالت تهوع در دوران بارداری را نمی‌داند، اما علت آن می‌تواند تغییراتی باشد که در این دوران در بدن شما رخ می‌دهد. برخی از دلایل احتمالی آن عبارتند از:

**هورمون گونادوتروپین جفتی انسانی (Human chorionic gonadotropin):

این هورمون در دوران بارداری به سرعت افزایش می‌یابد. هیچ کس نحوهٔ تاثیر گذاری این هورمون بر حالت تهوع را نمی‌داند. اما تصور می‌شود که اکثر حالت‌های تهوع به این هورمون مربوط است، زیرا در این زمان، حالت تهوع و میزان این هورمون با هم افزایش پیدا می‌کنند.

به علاوه در مواردی که خانمی دارای میزان HCG بالایی است، مانند خانم‌هایی که دارای چند قلو هستند، حالت تهوع شدید‌تر می‌باشد.

**استروژن:

این هورمون نیز که در اوایل دوران بارداری به سرعت افزایش پیدا می‌کند، می‌تواند دلیل دیگری برای تهوع باشد.

**افزایش حس بویایی و حساسیت به بو:

در خانم‌های باردار شنیدن بوی ساندویچ از فاصله ۶ فرسخی مساله‌ای غیر عادی نیست. بعضی از عطر‌ها نیز باعث حالت تهوع می‌شوند. برخی از محققان تصور می‌کنند که دلیل آن افزایش هورمون استروژن باشد، اما در این مورد مطمئن نیستند.

**ناراحتی معده:

دستگاه گوارش برخی از خانم‌ها به خاطر تغییراتی که در دوران بارداری در بدنشان ایجاد می‌گردد، حساس می‌شود. همچنین برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که خانم‌هایی که معدهٔ آن‌ها حاوی یک باکتری به نام «هلیکوباکتر پیلوری» است، دچار حالت تهوع و استفراغ شدید و طولانی تری می‌شوند. تمام مطالعات، ارتباط این باکتری با این مساله را تایید نمی‌کنند.

محققان معتقدند که برخی از خانم‌ها به لحاظ روان‌شناختی، به دلیل واکنش‌های غیر عادی به استرس، زود‌تر از موعد دچار حالت تهوع می‌شوند، اما شواهد محکمی برای حمایت از این فرضیه ندارند (البته اگر دائماً حالت تهوع داشته باشید و زیاد استفراغ کنید، مطمئناً استرس بیشتری هم خواهید داشت).

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35067s, 19q