تا پايان سريال صبر كنيد

۱۳۸۶/۰۷/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7473
تا پايان سريال صبر كنيد

و موجب قضاوت نادرست مردم از خدمات علمي و سطح بالاي پزشكي در ايران مي‌شود، خواستار توقف پخش اين سريال شده‌بود، روز گذشته، مشاوران پزشكي اين سريال، در نشستي محدود و كنترل‌شده با خبرنگاران، به دفاع از اين سريال پرداختند.

دكتر عيوض حيدرپور، هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، با بيان اين‌كه اين سريال از نظر مشاوره پزشكي بسيار ضعيف است و اطلاعاتي كه بين پزشكان آن رد و بدل مي‌شود و نوع مباحث آن غير كارشناسي ‌و به گونه‌اي است كه مايه وهن جامعه پزشكي است، ابراز عقيده كرده بود: ادبياتي كه در اين سريال به پزشكان منتسب مي‌شود، به هيچ وجه در شأن و جايگاه جامعه پزشكي ايران نيست.

با اين وجود و در حالي‌كه مردم تا به حال شاهد 14 قسمت از اين سريال بوده‌اند، كارشناسان پزشكي اين برنامه تاكيد كردند سريال اغما روش مثبت و نويني است و استمرار موضوعاتي شبيه آن به نفع مردم خواهد بود.

به گزارش ايسنا، دكتر سيد محمود طباطبايي، جراح مغز و اعصاب، با انتقاد از اين كه در گذشته سريال‌هاي پخش شده از تلويزيون بعضا ساده‌ترين مسائل پزشكي را به درستي مطرح نمي‌كردند، گفت: اين موضوع همواره مورد اعتراض جامعه پزشكي كشور بوده است.

وي افزود: اين در حالي است كه در سريال‌هاي خارجي پخش شده، مسائل پزشكي به درستي مطرح و به عمق مسائل مي‌پردازند.

مشاور پزشكي سريال اغما با اشاره به بروز برخي از موارد اشتباه پزشكي، چون نبود لوله اكسيژن در بيمار فرو رفته در كما  يا پوشيدن كلاه پس از پوشيدن لباس اتاق عمل، تصريح كرد: مردم به سهولت اين اشتباهات را تشخيص مي‌دهند.

مشاور پزشكي سريال اغما، پخش اين چنين سريال‌ها را نوعي آموزش عنوان كرد و ياد آور شد: بيننده پس از تماشاي اين قبيل سريال‌ها با حقوق خود آشنا و سپس آن را از پزشك خود مطالبه مي‌كند.

دكتر طباطبايي با تاكيد بر صرف وقت، جهت رفع انتقادات وارده به فيلم‌نامه‌ اين سريال، گفت: در هر صورت نبايد با تماشاي بخش‌هاي محدودي از سريال قضاوت نادرست در مورد آن كرد.

وي با بيان اين كه هنرمندان براي ارائه كاري بهتر بايد از نزديك با مسائل پزشكي آشنا شوند، ياد آور شد: در اين سريال، براي آشناشدن ذهن سازندگان با فضاي كار، امين تارخ به همراه كارگردان سريال و سيروس مقدم، از نزديك نحوه‌ لباس پوشيدن و عمل جراحي را ديدند.

وي با بيان اينكه طرح موضوعات پزشكي در اين سريال كاملا دقيق بوده و در بيان واقعيات علمي، انحرافي نداشته است، تاكيد كرد: به اذعان‌اطرافيان، طرح اصطلاحات و موضوعات تخصصي جراحي مغز و اعصاب در اين سريال سبب قابل فهم‌تر شدن مطالب و در عين حال نزديك‌تر به واقعيت شده است.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.87657s, 18q