مرگ آرام دلفين ها در سواحل ايران

۱۳۸۶/۰۷/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7475
مرگ آرام دلفين ها در سواحل ايران

اين مساله در حالي است که کارشناسان محيطزيست ، اين اتفاق را يک فاجعه زيست محيطي دانسته و خواستار بررسي اين موضوع از سوي سازمان محيطزيست به عنوان نهاد مسوول شده اند.
ابراهيم بايرامي ، رئيس محيط زيست شهرستان جاسک ، جزييات مرگ 79 دلفين در شرق شهرستان جاسک را اين گونه تشريح مي کند: 5 روز پيش ، ماموران گشت سيار در سواحل شرقي جاسک در حين گشت زني با لاشه 79 دلفين برخورد کردند که در طول نوار ساحلي روستاهاي کليرک و سياهي ، جان خود را از دست داده بودند.
وي مي افزايد: با هماهنگي مسوولان ، کارشناسان به اين منطقه عزيمت کردند و براساس تحقيقات مشخص شد که از مرگ اين دلفين ها 5روز مي گذرد.
بايرامي در گفتگو با فارس ادامه مي دهد: اين حادثه در حالي اتفاق افتاد که مردم اين منطقه ، شاهد تلف شدن دلفين ها بودند، اما از سر ناآگاهي ، اداره مربوط را در جريان نگذاشتند و نتوانستند کاري از پيش ببرند.بعضي از کارشناسان معتقدند تخريب درياها و تلف شدن موجودات آبزي در حالي اتفاق مي افتد که مسوولان از اين مساله غافلند و در مجامع قضايي ، مسائل پيگيري نمي شود.
به اعتقاد اين کارشناسان ، تخليه نفت کوره از مخازن شرکت توانير در 2 ماه گذشته ، يکي از آخرين اين اتفاقات است که هنوز در مجامع قضايي ، پيگيري جدي صورت نگرفته است. تخليه آب توازن کشتي هاي نفت کش در منطقه نيز به مشکل روزانه تبديل شده است.
به گفته اين کارشناسان ، همچنين تخريب مرجان هاي جزيره کيش نيز از ديگر موارد بي توجهي به موجودات آبزي است ، اين در حالي است که در درياي خزر نيز با فاضلاب هاي شهري ، آبزيان اين منطقه گرفتار آلودگي هاي نفتي و.
.. شده اند.
دکتر محمدرضا فاطمي ، کارشناس محيطزيست دريايي در گفتگو با «جام جم» با اشاره به اين که دلفين هاي خليج فارس عموما در گله هاي 10 تا 20 تايي حرکت مي کنند و مرگ 79 دلفين ، پديده نادري است ، مي گويد: مرگ اين تعداد بسيار خطرناک بود و هشدار به حساب مي آيد.
وي اضافه مي کند، اصولا دلفين ها در جنوب به تور صيادان مي افتند که صيادان ، آنها را رها مي کنند، اما مرگ دسته جمعي دلفين ها تا امروز در ايران گزارش نشده است و اين مساله بايد پيگيري و بررسي شود.
وي در خصوص احتمال ارتباط آلودگي نفتي اخير و مرگ دلفين ها مي گويد: اين احتمال وجود ندارد چرا که آلودگي نفتي در اين مدت زمان پخش شده و از بين رفته است و از طرف ديگر، دلفين ها موجودات بسترزي نيستند و در سطح آب زندگي مي کنند و اصولا از منطقه آلودگي نفتي دور مي شوند.
وي همچنين ادامه مي دهد: مرگ دسته جمعي دلفين ها که به خودکشي معروف شده نيز در زمان جزر و مد دريا اتفاق مي افتد که مي توان اين مساله را نيز بررسي کرد.
دکتر فاطمي تاکيد مي کند: سازمان حفاظت محيط زيست موظف به حفظ پستانداران دريايي است و بايد درخصوص مرگ حتي يک دلفين هم گزارش ارائه کند و موظف است پستانداران آبزي را تحت حفاظت و کنترل داشته باشد.

بي اطلاعي مديران

درحالي که 5روز از مرگ و مشاهده لاشه 79 دلفين در نوار ساحلي خليج فارس مي گذرد، اما دفتر محيطزيست دريايي سازمان حفاظت محيطزيست ، ضمن بي اطلاعي از خبر مرگ اين تعداد دلفين اعلام مي کند: خبر را شنيده ايم ، اظهارنظر قطعي نمي کنيم.
مسوول دفتر دکتر نبوي معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست ، در پاسخ به «جام جم» مي گويد: دفتر از اين موضوع بي اطلاع است و براي پاسخ منتظر هماهنگي با استان هستيم و اطلاعات را بعد از معرفي روابط عمومي در اختيار خبرنگاران قرار خواهيم داد.
وي همچين اضافه مي کند: از ساعت اوليه روز گذشته که اين خبر به بعضي رسانه ها ارسال شده است ، خبرنگاران بسياري تماس گرفته و بي جواب مانده اند؛ اما مرگ اين تعداد دلفين چندان مهم نيست!
اظهار بي اطلاعي نبوي معاون دريايي سازمان در حالي است که محسني مديرکل محيطزيست استان هرمزگان نيز در پاسخ به «جام جم» تاکيد مي کند: اين مساله در حال بررسي است و شنبه اطلاع به دست آمده منتشر خواهد شد.وي در پاسخ به اين پرسش که آيا تعداد 79 دلفين مرده صحيح است ، مي گويد: تعداد دلفين هاي تلف شده هنوز مشخص نشده است ، اما برآورد اوليه همان 79 دلفين مرده را نشان مي دهد.
وي همچنين در پاسخ به اين پرسش که آيا اين احتمال وجود دارد تعداد بيشتر باشد نيز اضافه مي کند: بررسي گروه تحقيق که به محل اعزام شده اند، اين مساله را مشخص مي کند.
محسني ، علت مرگ دلفين ها را نيز بي پاسخ گذاشت و خاطرنشان کرد: علت مرگ هنوز براي ما مشخص نيست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.36775s, 18q