تضمین سلامتی مادر و جنین با ورزش‌ در دوران بارداری

۱۳۹۲/۰۳/۰۷ - ۱۷:۱۲ - کد خبر: 74759

سلامت نیوز : به گفته یک فیزیولوژیست ورزشی، فعالیت‌های ورزشی که بانوان در دوران بارداری انجام می‌دهند در داشتن یک زایمان طبیعی و هم‌چنین سلامت جنین و مادر کمک می‌کند.

کردی در گفت‌وگو با (ایسنا) ، اظهارکرد: انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب در دوران بارداری اثرات سودمندی روی جنین و مادر خواهد داشت.

وی ادامه‌ داد: اضافه وزن و چربی‌های زیاد در یک خانم باردار که تحرک کمتری دارد متاسفانه او را برای انجام فعالیت‌های ورزشی محدود می‌کند.

این فیزیولوژیست افزود: خانم‌های باردار که فعالیت ورزشی ندارند، ممکن است دچار اضافه وزن، چاقی و حتی دیابت دوران بارداری شوند و شاید بسیاری از خانم‌هایی که اکنون دیابت دارند، منشا این بیماری‌شان به دیابت دوران بارداری برگردد که پس از بارداری ماندگار شده است. اگر این افراد در دوران پس از بارداری نیز فعالیت ورزشی نداشته‌ باشند، دیابت تا آخر عمر همراه آن‌ها خواهد ماند و می‌تواند معضلات بسیاری برای آن‌ها ایجاد کند.

وی خاطرنشان‌کرد: بنابراین خانم‌ها باید هم در دوران بارداری و هم در دوران پس از بارداری فعالیت‌ ورزشی داشته باشند تا دچار اضافه وزن، چاقی و نهایتا دیابت نشوند. البته بعضا ممکن است سرطان هم این افراد را تهدید کند چرا که به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است زمینه این بیماری در آن‌ها به وجود بیاید.

کردی افزود: گردش خون در بدن خانم‌های بارداری که فعالیت‌های ورزشی دارند، بهتر خواهد بود در نتیجه خون، اکسیژن و غذای بهتری به جنین خواهد رسید و جنین هم می‌تواند رشد طبیعی داشته باشد. پس اگر خانم باردار فعالیتی نداشته باشد، سکون و عدم فعالیت می‌تواند موجب یک زایمان غیرطبیعی شود.

وی درباره فعالیت‌های ورزشی که یک خانم باردار می‌تواند در این دوران انجام دهد، گفت: ورزش‌هایی از جمله شنا برای یک خانم باردار که می‌تواند از ماه اول بارداری به آن بپردازد، مناسب است. این افراد با انجام این فعالیت‌ ورزشی می‌توانند کمک زیادی به سلامت خود و جنین کنند. هنگامی‌ که این افراد به شنا می‌پردازند عملیات خون برگشتی به قلب آن‌ها نیز در زمانی که در حالت درازکش هستند، بهتر انجام می‌شود. زنان باردار حتی در ماه آخر بارداری هم این اجازه را دارند که به شنا بپردازند ولی باید مراقب باشند که مشکلی برای آنها پیش نیاید.

این فیزیولوژیست ورزشی به دیگر فعالیت‌های ورزشی مناسب در دوران بارداری اشاره و عنوان‌ کرد: ورزش‌هایی از جمله پیاده‌روی، یوگا، برخی از حرکات نرمشی ساده‌ و کشش عضلانی نیز به خانم‌های باردار پیشنهاد می‌شود بنابراین مراجعه این افراد به یک فیزیولوژیست می‌تواند به آن‌ها در انجام فعالیت ورزشی مناسب کمک کند.

وی افزود: برای این‌ که بدن خانم‌های باردار استراحت هم داشته باشد بهتر است فعالیت‌های ورزشی را یک روز در میان انجام دهند. البته خانم‌ها در این دوران باید به تغذیه سالم و دوری از استرس نیز توجه کنند تا بتوانند یک نوزاد سالم را به دنیا آورند. هم‌چنین انجام فعالیت‌ ورزشی به توان فرد بستگی دارد که ماکزیمم آن 30 تا 45 دقیقه در روز است و باید مراقب باشند که خیلی خسته نشوند.

کردی اظهار کرد: البته اگر فرد دچار مشکلات رحمی است و شرایط برای نگهداری جنین سخت است، برای انجام فعالیت ورزشی باید با پزشک متخصص خود هماهنگ کند چرا که ممکن است فعالیت‌های ورزشی در ماه‌های بالاتر برای او مشکلاتی را به وجود آورد.

وی ادامه‌ داد: متاسفانه بسیاری از پزشکان ما نمی‌دانند ورزش چه هست و فعالیت‌های بدنی مناسب را نمی‌شناسند و به جای این‌ که نسخه‌های ورزشی تجویز کنند، معمولا خانمهای باردار را به سکون، نشستن و حرکت نکردن دعوت می‌کنند و پس از آ‌ن نیز از فرد می‌خواهند که زایمان سزارین داشته باشد.

این فیزیولوژیست ورزشی گفت: بنابراین یک خانم باردار با داشتن فعالیت‌های ورزشی، کاهش چربی‌ و تقویت عضلات، احتمالا می‌تواند یک زایمان طبیعی داشته باشد و اگر مادر فعالیتی نداشته باشد احتمالا زایمان او به صورت سزارین خواهد بود که این زایمان نیز معمولا عوارض خاص خود را دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12391s, 19q