مصرف سیگار با ابتلا به سرطان‌های دهان و دندان ارتباط مستقیم دارد

۱۳۹۲/۰۳/۰۷ - ۱۷:۱۳ - کد خبر: 74762

سلامت نیوز : یک دندانپزشک با اشاره به تاثیر مستقیم مصرف سیگار در ایجاد سرطان‌های دهان و دندان، گفت: در افراد سیگاری لایه‌های سطحی مخاط دهان که بیشتر در معرض نیکوتین قرار گرفته به مرور زمان تغییر کرده و زمینه بروز انواع سرطان‌های دهان و دندان و ناراحتی‌های مخاطی دهانی را فراهم می آورد.

دکتر شاهرخ رسولی تبار در گفت وگو با (ایسنا) ، اظهار داشت: مصرف دخانیات به دلیل نیکوتین موجود در آن به مرور زمان موجب از بین رفتن سطح صاف و صیقلی دندان‌ها شده و آنها را زبر می‌کند و در پی این تغییرات مواد غذایی، پلاک دندانی و میکروب‌ها فرصت خوبی را برای تجمع بر روی سطح زبر دندانها پیدا می‌کنند.

رسولی تبار افزود: تجمع این میکروبها در سطح زبر دندان‌ها موجب می‌شود زمینه تجمع جرم و همچنین افزایش پوسیدگی در سطح دندان‌ها فراهم شود.

این دندانپزشک اضافه کرد: علاوه بر این، سیگار به علت بر هم زدن واکنش‌های سیستم دفاعی بدن موجب می‌شود میکروب‌های موجود در دهان از این فرصت استفاده کرده و سرعت پوسیدگی دندان‌ها را افزایش دهند.

وی افزود: از طرف دیگر، سرکوب سیستم ایمنی در محیط دندان به واسطه مصرف سیگار موجب می شود فرد سیگاری به پوسیدگی دندانهای خود پی نبرد و زمانی متوجه آن شود که کار از کار گذشته و دندان از بین رفته است.

به گفته رسولی تبار، رسوب نیکوتین و دود سیگار بر روی دندان‌ها که حرکت زبان در آن قسمت‌ها کمتر است بیشتر بوده و همین امر پوسیدگی دندانها را در این قسمت افزایش داده و موجب تجمع جرم بیشتری بر روی دندانها می‌شود.

وی در ادامه به آمار بالای بیماری‌های دهان و دندان و همچنین موارد پوسیدگی و ناراحتی‌های لثه در افراد سیگاری اشاره کرد و افزود: این افراد به طور معمول به دلیل نداشتن بهداشت درست دهان و دندان و همچنین آثار مخرب نیکوتین و دود سیگار بیشتر از سایر افراد در معرض بیماری‌های دهان و دندان قرار می گیرند و زودتر از سایر افراد دندان‌های خود را از دست می دهند.

این دندانپزشک همچنین به ایجاد بوی بد مایع دهان بر اثر مصرف سیگار اشاره و اضافه کرد: این بوی بد به گونه‌ای است که با نظافت دهان و مسواک کردن نیز از بین نمی رود.

وی با بیان اینکه افراد سیگاری با توجه به عوارض گفته شده بهتر است مصرف سیگار را ترک و یا حداقل کم کنند، به این افراد توصیه کرد: در صورت ادامه کشیدن سیگار زمان مراجعه به دندانپزشک را کوتاهتر کرده و در سال حداقل سه تا چهار بار به دندانپزشک مراجعه کنند.

رسولی تبار خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی افراد سیگاری برای سفید کردن دندانهای خود از خمیردندانهای ساینده و مسواکهای زبر استفاده می‌کنند، بدون اینکه بدانند استفاده از این خمیر دندانها و مسواکها برای مینای دندان آنها که بر روی دندان دارای ضخامتی حدود 25 صدم میلیمتر است که می تواند بسیار مخرب باشد.

وی افزود: تخریب مینای دندان نیز به دلیل عدم توانایی مینا در بازسازی خود غیرقابل جبران است.

این دندانپزشک همچنین توصیه کرد: افراد سیگاری حتما از مسواک های نرم استفاده کرده و به محض کشیدن سیگار به منظور پیشگیری از تجمع نیکوتین بر روی دندانها سریعا مسواک زده و حتما از نخ دندان هم استفاده کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.81929s, 18q