راه‌اندازي موزه تاريخ پزشكي فارس نياز به حمايت دارد

۱۳۸۶/۰۷/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7477
راه‌اندازي موزه تاريخ پزشكي فارس نياز به حمايت دارد

به گزارش سلامت نیوز،اين گروه گفتند: با توجه به قدمت فارس و بويژه‌شيراز درعلم پزشكي و قطب بودن دانشگاه علوم پزشكي شيراز بايد موزه تاريخ پزشكي فارس براي شناساندن موقعيت اين علم در منطقه راه اندازي شود.

رييس موزه تاريخ پزشكي دانشكده پزشكي شيراز گفت:هر دانشگاه معتبري در كنار خود موزه و كتابخانه تخصصي ايجاد مي‌كند تا تاريخ آن دانشگاه ، تاثيرگذاري آن در پيشرفت علم، گام‌ها و دستاوردهاي گذشته را به نسل ها انتقال دهد.

دكتر قنبرعلي رييس جلالي افزود: دانشگاه علوم پزشكي شيراز بيش از‪ ۵۸‬سال سابقه آموزشي و درماني در اين شهر و منطقه جنوب كشور دارد و بعنوان يكي از دانشگاه‌هاي مادر و معتبر مطرح است.

وي اظهار داشت:هم اكنون در دانشكده پزشكي شيراز موزه‌اي تحت عنوان تاريخ پزشكي فارس راه‌اندازي شده اما بصورت نمايشگاه دائمي است و تا حدودي مدارك و اسناد و وسايل قديمي مورد استفاده استادان اين علم در گذشته در اين نمايشگاه گردآوري شده است.

وي ادامه داد:اما براي داير كردن موزه نياز به مكان مناسب، بودجه مشخص و تعريف شده، نيروهاي متخصص در زمينه ميراث پزشكي، حمايت ارگان‌هاي ذيربط داريم.

رييس جلالي بيان كرد: هم اكنون يك واحد درسي تحت عنوان تاريخ پزشكي به عناوين درسي رشته پزشكي اضافه شده است كه دانشجويان بدانند سير رشد اين علم در ايران چگونه بوده است و آنها ميراث دار چه بزرگان و علمايي هستند.

معاون پشتيباني دانشگاه علوم پزشكي شيراز نيز گفت:دانشگاه علوم پزشكي شيراز در زمينه راه اندازي موزه تاريخ پزشكي استان فارس مطالعاتي جامعي را انجام داده است.

دكتر سيد فخرالدين مصباح افزود:اين موزه با هدف جمع آوري اسناد، مدارك و اطلاعات براي ايجاد پايگاه تحقيقاتي پزشكي فارس راه اندازي مي‌شود.

وي اظهار داشت:هم اكنون اسناد و مداركي كه در اختيار اين دانشگاه قرار گرفته به همت استادان و افرادي كه مداركي از قديم در دست داشته‌اند، جمع آوري شده است.

وي ادامه داد: بخشي از موزه به شهرستان‌هاي فارس اختصاص دارد كه مدارك و اسناد و لوازم پزشكي كه در گذشته مورد استفاده قرار مي‌گيرد ، در آن جمع آوري و نگه داري خواهد شد.

وي گفت:افرادي كه‌اسناد و مداركي پيرامون تاريخ پزشكي‌اين‌استان در اختيار دارند مي‌توانند با معاونت پشتيباني تماس بگيرند و اين مدارك و اسناد را با نام خويش به رسم امانت در اختيار موزه قرار دهند.

همچنين معاون فرهنگي و ارتباطات سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس گفت: با توجه به توانمندي‌هاي فارس در زمينه پزشكي و ميراث فرهنگي، ايجاد موزه تاريخي پزشكي يكي از ضرورت‌هاي اين استان است.

امير سوداگران افزود:ايجاد موزه‌هاي تخصصي يكي از زير ساختهاي مهم موزه منطقه‌اي است و ايجاد اين موزه يكي از اهداف ميراث فرهنگي در فارس است.

وي اظهار داشت: سازمان ميراث فرهنگي مي‌تواند اعتباري را تحت عنوان موزه تخصصي تاريخ پزشكي به اين موزه اختصاص دهد و سازمان مديريت و برنامه ريزي نيز اين موزه را تحت عنوان موزه‌اي تخصصي ببيند و اعتبار ويژه آن را در نظر بگيرد.

وي اضافه كرد: سازمان ميراث فرهنگي مي‌تواند از نظر كارشناسي و نيروي تخصصي،دراختيار گذاشتن اشيا و اقلامي تاريخي در خصوص اين علم ، موزه تاريخ پزشكي را حمايت كند.

رييس دانشگاه علوم پزشكي شيراز نيز گفت: با توجه به اينكه شيراز قطب پزشكي كشور و از طرفي قطب گردشگري محسوب مي‌شود اين موزه مي‌تواند جاذبه خوبي براي اين استان فراهم كند.

دكتر محمد هادي ايمانيه افزود: اين موزه مي‌تواند از زحمات گذشتگان به نوعي قدرداني كند، به دانشجويان موقعيت و توانمندي فارس را تفهيم كند و توانمندي‌هاي اين دانشگاه را به دانش آموزان بشناساند و در تشويق آنها به روي آوردن به علم پزشكي دخيل باشد.

وي ادامه داد: اگر افرادي در زمينه ارائه الگوي بهتر براي راه اندازي موزه تاريخ پزشكي ايده‌اي دارند مي‌توانند با دانشگاه علوم پزشكي شيراز تماس بگيرند.

وي بيان كرد:افرادي و پزشكاني كه در دوران دفاع مقدس عكس ها، خاطرات و تجهيزاتي را در اختيار دارند كه در اين رابطه است مي‌توانند آنها را به موزه اهدا كنند و با عنوان خودشان در موزه به نمايش گذاشته شود.

ايمانيه‌گفت: سازمان اوقاف مي‌تواند اسناد و مدارك مربوط به وقفنامه‌هاي مراكز درماني و آموزشي را در اختيار اين موزه قرار دهد تا امور خير افراد خير اين استان براي نسل‌هاي بعد باقي بماند.

وي از افراد خير دعوت كرد در صورتي كه مكان مناسبي را براي راه اندازي موزه دراختيار دارند و قصد وقف آن را دارند با دانشگاه علوم پزشكي همكاري كنند و موزه تاريخ پزشكي با نام آن خير راه‌اندازي شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17048s, 18q