عجیب‌ترین عوامل زیانبار برای زمین

۱۳۹۲/۰۳/۰۸ - ۱۲:۵۵ - کد خبر: 74822
سلامت نیوز : معمولاً این‌گونه به نظر می‌رسد که اغلب مردم نسبت به اثرات مخرب فعالیت‌های روزانه خود روی محیط زیست آگاهی دارند و در نتیجه با تغییر جزیی در برخی از عادت‌های اشتباه می‌توان موج مثبت عظیمی را در راستای حفاظت از محیط زیست به راه انداخت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایران ؛ حتی پوشیدن لباس‌ها و یا استفاده از عادی‌ترین وسایل در زندگی روزمره بر محیط زیست تاثیر می‌گذارند. در این گزارش به تعدادی از معمول‌ترین انتخاب‌های انسان امروزی که به زمین آسیب می‌رسانند به عنوان عجیب‌ترین عوامل مضر برای این کره خاکی و ارزشمند اشاره شده که در پی می‌آید:

1) استفاده از قاشق و چنگال یکبار مصرف
قاشق و چنگال‌های یکبار مصرف اثرات زیست محیطی منفی دارند چرا كه پلاستیک ساختار نفتی دارد که قابلیت تجزیه شدن به طور طبیعی را ندارد.
2) روشن گذاشتن نمایشگر رایانه در مواقع عدم استفاده
اگر بیشتر از 20 دقیقه از رایانه خود استفاده نمی‌کنید، لااقل صفحه نمایشگر را خاموش کنید و به خاطر داشته باشید که حتی محافظ‌های صفحه نمایش نیز برق مصرف می‌کنند.
3) استفاده از صافی‌های سفید شده قهوه
ترکیبات موجود در صافی‌های قهوه می‌توانند وارد کودها، زمین و تقریباً همه جا بشوند. اگر از صافی‌های سفید شده قهوه استفاده کنید به دلیل این که اغلب آن‌ها با «کلرین» سفید شده و حاوی ماده سمی موسوم به «توکسین سفید» هستند، بسیار مضر است.
4) دورریختن کارتریج چاپگرها
برای ساخت هر کارتریج از تقریباً 78 گرم نفت غیرقابل بازیافت استفاده می‌شود. بنابراین با شارژ مجدد این کارتریج‌ها به جای دور ریختن آن‌ها می‌توانید از سهم خود در آلودگی بیشتر محیط زیست بکاهید.
5) دور انداختن دستمال‌های مرطوب و پنبه‌ای در داخل توالت و فاضلاب
برخی از دستمال‌های پنبه‌ای و دستمال‌های مرطوب مانند دستمال‌های بهداشتی توالت قابل حل شدن و از بین رفتن در داخل آب نیستند بلکه در صورت مواجهه با آب به صورت توده فشرده در می‌آیند و می‌توانند منجر به گرفتگی لوله‌های فاضلاب و نشت مواد آلوده مضر در سیستم آب‌های زیرزمینی شوند.
6) خوردن ماهی‌های پرورشی
غذاهایی که به ماهیان پرورشی داده می‌شود ممکن است محتوی آنتی‌بیوتیک یا داروهای دیگری باشند و پسمانده غذای ماهی‌ها به اعماق آب رفته و در آب حل می‌شود. همچنین در کف استخرهای پرورش ماهی، جلبک‌هایی رشد می‌کند که ممکن است در آینده تبدیل به کشند قرمز و سرخی آب شده و برای موجودات دیگر خطرناک باشد. پس اگر غذای دریایی مصرف می‌کنید از ماهی‌های دریایی که در معرض خطر انقراض نیستند، استفاده کنید.
7) خرید شلوارهای جین
یکی از شرکت‌های مشهور تولید شلوارهای جین اعتراف می‌کند که برای دوخت تنها یک دست از شلوارهایش، 3 هزار لیتر آب مصرف می‌شود. به طور میانگین در امریكای شمالی هر فرد سالانه هفت دست شلوار جین خریداری می‌کند.
8) تولید زباله‌های آرایشی و زیبایی
مواد بهداشتی که حاوی ترکیباتی موسوم به «پارابن» است، می‌تواند بر تولید مانند موجودات مختلف در حیات وحش اثر منفی بگذارند. دوری از استفاده محصولات فوق سمی آرایشی علاوه بر سودمندی برای شما، برای محیط زیست هم سودمند خواهد بود.
9) مصرف گوشت قرمز
خوردن گوشت اثرات زیست محیطی دارد. پس چرا به جای مصرف گوشت، یک پروتئین گیاهی مفید مانند سویا را انتخاب نکنیم که بسیار سازگار با محیط زیست است؟ مصرف پروتئین سویا نسبت به سایر پروتئین‌های گیاهی نظیر نخود اثرات مخرب زیست محیطی کمتری دارد. علاوه بر این بخش اعظمی از سویای جهان در کشور چین تولید می‌شود که در آن نواحی شدت استفاده از آفت‌کش‌ها به اندازه شمال امریكا و اروپا نیست. متخصصان می‌گویند 51درصد از گازهای گلخانه‌ای در جهان یا مراتع مرتبط با گوسفندان، گاوها، شترها و بزها هستند که با کم کردن مصرف گوشت آن‌ها می‌توانیم از تولید این گازهای گلخانه‌ای به میزان قابل توجهی بکاهیم.
10) استفاده از محصولات چوبی بامبو
اگرچه بامبو با توجه به خاصیت آنتی باکتریال و رشد سریع، یک جایگزین سازگار با طبیعت برای چوب و محصولات چوبی به حساب می‌آید اما حقیقت امر به همین جذابیت نیست چرا که در مراحل رشد این گیاه از آفت‌کش‌ها و مواد شیمیایی مضر استفاده می‌شود. به علاوه افزایش تقاضاها نسبت به این گیاه سبب خواهد شد که کشاورزان کشت محصولات کشاورزی بومی خود را که برای محیط زیست مفیدترهستند، به دست فراموشی بسپارند.
11) خرید میوه‌های کنسروی
اغلب کنسروها، محتوی ترکیبی موسوم به «بیفنول آ» هستند. بیفنول یک ترکیب استروژنی است که می‌تواند سبب ناباروری در مردان و اختلال رشد مغزی نوزادان و ایجاد خطر برای مادران باردار شود. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد خون بسیاری از مردم کانادا محتوی ماده سمی بیفنول آ (BPA) است. پس سعی کنید به جای استفاده از سبزیجات و میوه‌های کنسرو شده از انواع منجمد شده آن‌ها استفاده کنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.4939s, 18q