زندگی سالم با غذای سالم

۱۳۹۲/۰۳/۰۸ - ۱۲:۵۸ - کد خبر: 74823
سلامت نیوز : سال‌هاست در كشورهای اروپایی و امریكا پزشكان با روی آوردن به داروهای گیاهی روش سنتی درمان بیماری‌ها را در پیش گرفتند و به این سمت حركت می‌كنند تا عرضه داروهای شیمیایی را كم‌كم از چرخه درمان خارج كنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایران ؛ كارشناسان تغذیه در كشورهای پیشرفته با تشویق خانواده‌ها به استفاده از مواد غذایی سالم گام مهمی در پیشگیری از بیماری‌ها برداشته‌اند و به این ترتیب شعار پیشگیری بهتر از درمان است، در سال‌های گذشته در این كشورها به قوت به مرحله عمل رسیده و اصل پیشگیری در حال اجراست.

بیش از هزار سال قبل حكیم بزرگ ابوعلی سینا به تغذیه درمانی اشاره كرده و در كتاب‌های مختلفی درباره آن نوشته است، اما متاسفانه در كشور ما كمتر به دستورات این حكیم بزرگ عمل شد تا این‌كه در چند سال گذشته عده‌ای به طب سنتی و همچنین استفاده از مواد غذایی ارگانیك (سالم) اهمیت دادند. استفاده از مواد غذایی سالم كه در پرورش آن از هیچ مواد یا آفت‌های شیمیایی استفاده نشده باشد، می‌تواند سلامتی جسم و روان همه افراد را تضمین كند.

شاید به همین علت بود كه عده‌ای در كشور ما هم به این فكر افتادند تا به جای آوردن خوراكی‌های سرشار از هورمون و افزودنی بر سر سفره ایرانی‌ها، غذاهای ارگانیك و سالم برای آنها تامین كنند و لذا با همین ایده تهیه مواد غذایی سالم دكتر محمد دریایی متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی به همراه ابراهیم ایراندوست، نخستین فروشگاه محصولات غذایی سالم و ارگانیك را در ایران راه‌اندازی كردند و این تلاش خود را در یك فروشگاه خلاصه نكردند، بلكه با نگارش كتاب و همچنین درمان بسیاری از بیماران، مردم را به استفاده از مواد غذایی سالم تشویق كردند.

دكتر محمد دریایی درباره مواد غذایی سالم و همچنین نحوه شناسایی مواد غذایی سالم و درمان بیماری‌ها با این مواد غذایی به می‌گوید: مواد غذایی سالم اعم از گوشت سالم و حبوبات، سبزی‌ها و میوه‌های سالم است. منظور از غذای سالم و ارگانیك این است كه آفت‌زداها به آن اضافه نشده باشد و ویروس‌كش‌های شیمیایی و پودرهای شیمیایی به آن نزده باشند و بتوانیم با این مواد غذایی جلوی بسیاری از بیماری‌ها را كه ناشی از كودهای شیمیایی و آفت‌زداهای شیمیایی است و از طریق گیاه، سبزی، میوه، گوشت و مواد پروتئینی به انسان سرایت می‌كند، بگیریم. این آفت‌زداهای شیمیایی می‌تواند موجب بیماری‌های گوناگون از جمله سرطان و تومورها و جهش‌های سلولی در بدن شود.

به گفته وی، متاسفانه در ایران به علت مصرف بیش از حد استاندارد كود شیمیایی و مواد شیمیایی كه به درختان، میوه‌ها و حبوبات می‌زنند، شاهد جهش سلولی در بدن افراد هستیم. این جهش بستگی به مقاومت و توانایی‌های افراد مختلف موجب بیماری‌های مهلك می‌شود. بر این اساس هرچه بتوانیم مبارزه با آفت‌ها را با فرایندهای بیولوژیك انجام دهیم، بسیار مطلوب است. مثلاً به وسیله گیاهانی مانند سیر یا مرزه كه عصاره آنها را گرفته و روی درختان اسپری می‌كنند، آفت‌كشی كنیم. از سویی معتقد هستیم دام‌ها باید با مواد طبیعی تغذیه شده و علوفه سالم بخورند تا شیر و گوشت و مواد پروتئینی آن‌ها سالم باشد.

وی درباره این‌كه چند درصد از بیماری‌ها با تغذیه سالم قابل پیشگیری است، توضیح می‌دهد: فكر می‌كنم اگر آب و هوا را از عوامل بروز یا پیشگیری از بیماری‌ها جدا كنیم، 90 درصد بیماری‌ها را با تغذیه سالم می‌توان پیشگیری كرد.

دكتر دریایی درباره انگیزه راه‌اندازی فروشگاه مواد غذایی سالم و ارگانیك می‌گوید: 12 سال قبل این فروشگاه به منظور تهیه و فروش غذای سالم تاسیس شد. ابتدا هم با یك محدودیت‌هایی در زمینه تهیه مواد غذایی سالم از قبیل مرغ، گوشت، گوشت شتر، مواد گیاهی و مواد غذایی مختلف روبه‌رو بودیم، اما خوشبختانه داروهای گیاهی را از دشت قزوین و گوشت و پروتئین را از مزارعی كه مورد اطمینان هستند و از آنتی‌بیوتیك و هورمون استفاده نمی‌كنند، تهیه می‌كنیم.

امروز خوشبختانه تعداد زیادی از مردم به استفاده از مواد غذایی سالم گرایش پیدا كرده‌اند و پزشكان طب سنتی هر روز در این فروشگاه مشاوره‌های لازم را به مردم در زمینه نحوه استفاده از داروهای گیاهی و همچنین شناسایی و مصرف مواد غذایی سالم ارائه می‌دهند. وی تاكید و توصیه می‌كند برای جلوگیری از صدها بیماری و مرگ زودرس باید فرهنگ تغذیه نیاكان خود را زنده كنیم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29005s, 18q