سبزي‌هاي دوست داشتني

۱۳۸۶/۰۷/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7484
سبزي‌هاي دوست داشتني


 و تنها در صورت استفاده از تاثيرات مفيد و اثربخش آن است كه پي خواهيم برد كه در مدت كوتاه چه فوايدي را براي بدن ما به ارمغان مي‌آورند.

 يكي از اثرات ميوه‌ها و سبزيجات خام بودن آنهاست. بهتر است يك وعده از سبزيجات مصرفي در طول روز به صورت خام بوده و شامل سبزيجات برگ سبز باشد. سبزيجات سبز برگ‌دار، مانند كلم و كلم دلمه‌اي از نظر تغذيه‌اي به خاطر دارا بودن ويتامين C، بتاكاروتن، اسيد فوليك و آهن اهميت زيادي دارند.

برگ‌هاي تيره رنگ بيروني اين سبزيجات حاوي ويتامينC و بتاكاروتن بيشتري هستند تا برگ‌هاي دروني و رنگ پريده‌تر.

نوعي گل كلم به نام بروكلي و اسفناج منابع سرشار از ويتامين A و C هستند. گل‌كلم از نظر ويتامين C غني است اما به غير از برگ‌هاي سبز خارجي آن ويتامين A كمي دارد.

 پياز و پيازچه و ترب به علت برگ سبزشان مي‌توانند جزو سبزيجات به شمار آيند. قسمت‌هاي سفيد پياز و پيازچه داراي ويتامين C زيادي است ولي مقدار بسيار كمي ويتامين A دارد. اين سبزيجات را به خاطر طعم و مزه‌اي كه دارند بيشتر مصرف مي‌كنند خوردن سبزيجات خيلي جوان خوب نيست، زيرا به طور كلي رشد خود را انجام نداده و فاقد برخي مواد هستند (مانند سيب‌زميني نارس) مصرف دانه‌هاي كامل غلات نيز به صورت روزانه توصيه مي‌شود.

بهتر است سبزيجات را هميشه با پوست پخته و مصرف كنيد. چون ويتامين‌هاي آن بيشتر حفظ مي‌شوند. به ويژه در مورد سبزيجات با برگ سبز تيره حرارت زياد فولامين موجود در سبزيجات را از بين مي‌برد. ويتامين‌ها و املاح معدني كه از سبزي‌ها خام خارج مي‌شود خيلي آسان جذب و هضم بدن مي‌شود و ديگر نگران از بين رفتن ويتامين‌ها و املاح معدني دراثر پختن نخواهيم بود.

 يادآوري اين نكته ضروري است افرادي كه مبتلا به سوءهاضمه و يا ناراحتي‌هاي دستگاه گوارش مي‌باشند ميوه‌هاي خام را خوب تحمل نمي‌كنند از اين‌رو به محض اين كه ميوه‌اي را با پوست خام مصرف مي‌كنند شكم آنها نفخ كرده و گاز فراواني در روده‌هاي آنان جمع شده و موجب تشنج و درد شديد مي‌شود. هنگام مصرف و پوست كندن پرتقال تا جايي كه مي‌توانيد سفيدي پوست را باقي بگذاريد اين قسمت داراي مقدار فراواني ويتامين B كمپلكس مي‌باشد.

بهتر است سيب را با پوست مصرف كنيد البته قبل از مصرف آن را كاملاً بشوييد. به‌طور متوسط سيب داراي اثر كاهش‌دهنده چربي خون مي‌باشد. همچنين مي‌توان به سالاد به جاي سس سالاد يا سس پنير، نخود و لوبياي نپخته اضافه كرد.

 سالادهاي سبزي را بلافاصله بخوريد در غير اين صورت روي آنها را بپوشانيد و در يخچال قرار دهيد. توصيه مي‌شود روزانه حداقل يك واحد از ميوه‌ها و سبزيجات سرشار از ويتامين C و حداقل يك روز در ميان از ميوه‌ها و سبزيجات غني از ويتامين A استفاده كنيد. سبزيجاتي مانند هويج، كدو حلوايي، كدو سبز سرشار از ويتامين A است. از ميوه و سبزيجات تازه به عنوان ميان وعده استفاده كنيد. سعي كنيد هميشه ميوه تازه در دسترس داشته باشيد و به عنوان ميان وعده‌اي سالم يك موز، سيب، يا يك بسته ميوه خشك بخوريد..

سبزيجات و ميوه‌ها در هنگام آبياري تماس با خاك و كود حيواني، چيدن و بسته‌بندي، آلوده شده و انسان با خوردن آنها بيمار مي‌شود. براي پيشگيري از ابتلا به مسموميت‌هاي غذايي، انواع بيماري‌هاي روده‌اي، انگلي و از بين بردن موجودات ريز بيماري‌زا سبزي و ميوه‌جات را پيش از مصرف اول با كمي ماده شوينده مانند ماده ظرفشويي كاملاً بشوييد و سپس با ماده پركلين ضدعفوني كنيد.

 آشنايي با راه‌هاي پيشگيري از بروز آلودگي‌ها و مسموميت‌هاي غذايي و نتايج آلوده‌كننده ميوه و سبزيجات از نظر بهداشتي از اهميت بالايي برخوردار است. بعضي از ميوه‌ها و سبزيجات كه سمپاشي شده‌اند چنانچه پيش از مصرف خوب شسته و تميز نشوند ممكن است به محض خوردن باعث مسموميت شوند.

بنابراين لازم است آنها را قبل از مصرف با آب سالم شسته و ضدعفوني كرد. چنانچه بعضي از سبزيجات آلوده حاوي گل هستند پس از شستشو پوست آنها را نازك بتراشيد مانند هويج. سبزيجات را شسته نگهداري كنيد در اين صورت تمايل به مصرف آنها حتي در صورت عدم وقت كافي امكان‌پذير است.

 مصرف نشاسته تصفيه نشده را به حداكثر برسانيد. مواد غذايي نشاسته‌اي را بايد بدون استفاده از چربي‌ها و روغن‌ها و نيز بدون نمك بپزيم. اين مواد غذايي را تا 3 روز مي‌توانيد در يخچال نگهداري كنيد.

سالاد شامل انواع سبزيجات و برخي از ميوه‌ها مي‌تواند تأمين كننده ويتامين‌ها و مواد معدني مورد نياز بدن باشد. به طور كلي سالاد كم كالري است و توصيه مي‌شود در صورت اضافه وزن هر روز مقدار زيادي سالاد بخوريد.

 انواع سالاد از نظر ويتامين و پتاسيم و منگنز عالي هستند. كاهو يكي از مهمترين مواد تشكيل دهنده سالاد است. برخي از سالادها را مي‌توان به عنوان ناهار سبك يا شام ديروقت و بخشي اصلي يك وعده غذا يا به صورت پيش‌غذا و يا يك ته‌بندي به سر سفره برد. در پيش‌وعده‌ها همراه با غذا از سالاد فصل شامل سبزيجات خام استفاده كنيد.

 اين عمل به افزايش مقدار ويتامين دريافتي و نيز به زود سير شدن شما كمك مي‌كند. با گوجه‌فرنگي، هويج، كلم، فلفل دلمه‌اي، كاهو و خيار كه كم كالري نيز مي‌باشند سالادي تهيه كرده و براي اين كه به ذائقه شما خوش آيد به آنها ماست يا آبليمو اضافه كنيد.همچنين مي‌توانيد به سالاد خود به جاي سس سالاد نخود و لوبيا پخته اضافه كنيد.

خوردن نان سبوس‌دار مانند سنگك با اين سالادها باعث مي‌شود كه معده شما پر شود. انواع غذاها را با سبزيجات تزئين كنيد و سعي كنيد از انواع آنها در برنامه غذايي خود استفاده كنيد. ميوه را قبل از غذا و هنگامي كه معده خالي است ميل نماييد. نكته بسيار مهم در مورد مصرف ميوه‌هاي حاوي آب طبيعي اين است كه هميشه 20 دقيقه تا نيم ساعت قبل از خوردن غذاي اصلي مانند ناهار و شام آنها را بخوريد.

مصرف ميوه بعد از غذا مشكلات زيادي به وجود مي‌آورد. به طور مثال اگر شما پس از خوردن يك ساندويچ بلافاصله يك برش طالبي يا هندوانه بخوريد طالبي و هندوانه مستقيم مي‌خواهند وارد روده شوند ولي ساندويچ مانع آنها مي‌شود. در طول اين مدت تمام موادغذايي و ميوه در معده باقي مي‌ماند و تخمير شده و به اسيد تبديل مي‌شود.

 در لحظاتي كه ميوه و غذا در معده با هم تماس دارند شيره معده با آنها مخلوط شده و تمام آنها را فاسد مي‌كند يعني هر چه ماده پروتئيني وجود دارد فاسد شده و هر چه هيدروكربن است تخمير شده و تمام آنها به اسيد تبديل مي‌شود. به همين دليل ما احساس ناراحتي مي‌كنيم و به جستجوي دارو مي‌پردازيم.

 توصيه مي‌شود ميوه‌جات را يا قبل از غذا يا 3 تا 4 ساعت بعد از غذا ميل كنيد. به اميد يك زندگي سالم و آرام از سبزيجات و نعمت‌هاي رنگارنگ خداوند استفاده كنيد.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.42696s, 18q