3 درصد نوجوانان 13 تا 15 سال با مواد دخانی آشنا هستند

۱۳۹۲/۰۳/۰۸ - ۱۶:۵۵ - کد خبر: 74859
سلامت نیوز : قائم مقام معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت: 3 درصد از نوجوانان 13 تا 15 سال با مواد دخانی آشنا هستند از همین رو باید به سرعت جلوی چنین امر مذمومی در جامعه گرفته شود که جدا از مسائل دستوری نیازمند فرهنگ‌سازی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا ؛ مهدی شادنوش قائم مقام معاون بهداشتی وزیر بهداشت در مراسم روز جهانی بدون دخانیات که امروز برگزار شد، گفت:‌ دخانیات سالانه 6 میلیون نفر را به کام مرگ می‌کشد و 600 نفر در سال در مواجه با دود دسته دوم دخانیات از بین می‌رود.

وی تصریح کرد: اما بروز بیماری‌هایی همچون مشكلات قلبی و عروقی و سایر بیماری‌های غیرواگیر که ناشی از مصرف سیگار هستند؛ قابل ارزیابی نیست.

وی با اشاره به اینکه مصرف دخانیات در کشورهای توسعه یافته باتوجه به در پیش گرفتن سیاست‌های کلان به میزان قابل توجهی کنترل شده است، افزود: این درحالی است که سالیانه شاهد افزایش 3 و 4 درصدی افزایش مواد دخانی در کشورهای درحال توسعه هستیم.

شادنوش با تاکید براینکه رسالت امروز وزارت بهداشت کنترل ترویج مواد دخانی در کشور است، افزود: از سال 73 به طور جدی شاهد فعالیت‌های وزارت بهداشت در این زمینه بوده‌ایم اگرچه کافی نیست اما نسبت به سایر بخش‌ها فعالیت‌ها قابل قبول است.

قائم مقام معاون بهداشتی وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: 8 / 10 درصد جمعیت بین 15 تا 64 سال مصرف کننده مواد دخانی هستند که از این تعداد جمعیت چیزی در حدود 13 و نیم نخ سیگار این افراد روزانه مصرف می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه این آمار بسیار قابل توجه است، افزود: به نظر می‌رسد برای مبارزه با این مشکل مسیر طولانی را باید طی کنیم.

شادنوش مورد توجه قرار دادن زشتی مواد دخانیات را در گرو فرهنگ‌سازی دانست و افزود: متاسفانه به دلیل سودآوری بیشتر، از برخی راه‌ها همچون سنتی بودن برای ترویج مصرف مواد دخانی ازجمله قلیان استفاده می‌شود.

شادنوش با اشاره به اینکه 3 درصد جمعیت بالای 15 سال با قلیان آشنا هستند، افزود: قلیان به عنوان وسیله تفریحی تعریف می‌شود درحالیکه خطرات بسیاری دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.40269s, 18q