مواد، سیگار و الکل با شما چه می کنند؟

۱۳۹۲/۰۳/۱۰ - ۰۹:۵۷ - کد خبر: 74944
سلامت نیوز: در اکثر فرهنگ ها مواد و داروهایی وجود دارد که افراد آنها را برای هوشیاری مغز یا افزایش کارکرد بدن شان مصرف می كنند که برخی از آنها قانونی و برخی غیر قانونی می باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین،‌ در این مقاله سعی بر آن است که علت مصرف مواد و الکل توسط برخی افراد و تاثیر آن بر سلامتشان بررسی شود.

مواد و سلامتی:


افراد به دلایل مختلف و به میزان متفاوت مواد مصرف می کنند و بیشتر آنها نیز می دانند که سلامتی آنها در نتبجه این مصرف در معرض خطر است. در اینجا به برخی از این خطرات به صورت مختصر اشاره می شود:

    Ø  تصادفات و جراحات. بسیاری از افرادی که به دلیل جراحات ناگهانی به اورژانس ها مراجعه می کنند دلیلش مصرف مواد و الکل می باشد که منجر به زد و خورد، پرت کردن خود از بلندی، حواس پرتی در کار با دستگاه در کارخانه، تصادف با ماشبن و ...می شود.

    Ø  صدمه رساندن به اعضای بدن. مصرف سنگین بسیاری از انواع مواد می تواند به کبد آسیب جدی وارد کند. مغز، ریه ها، گلو و معده می توانند در اثر مصرف مواد دچار آسیب دیدگی شوند.

     Ø  خطر ابتلا به بیماری های عفونی. استفاده از سرنگ مشترک عامل اساسی ابتلا به بیماری هایی مانند هپاتیت سی یا بی، که از طریق خون آلوده منتقل می شوند بوده همچنین سایر بیماری های عفونی نیز فرد را تهدید می کند.

    Ø  خطر ابتلا به بیماری های روانی. بسیاری از انواع مواد روان فرد را دچار اختلال کرده و باعث می شود فرد ارتباط خود را با دنیای واقعی از دست بدهد.

    Ø  افسردگی. احساس ضعف بعد از مصرف مواد و الکل یک حس رایج و معمول در بین مصرف کنندگان می باشد و فرد برای رفع این حالت به مصرف بیشتر روی می آورد.

     Ø  استرس. برخی از افراد به اشتباه فکر می کنند که مصرف نوع خاصی از مواد به آنها آرامش داده و کمک می کند که استرس ناشی از مشکلات را فراموش کنند. اما باید گفت تغییر عادت بدن و وارد کردن مواد در خون خود عامل ایجاد استرس، تنش، بدبینی و سایر نشانه های استرس می باشد.

    Ø  مشکلات ارتباطی. ایجاد تعارض در ارتباط با دوستان و خانواده رایج ترین مشکلی است که پس از شروع مصرف مواد به وجود می آید.

     Ø  وابستگی. افراد پس از مصرف مواد اغلب وابستگی شدیدی به آن پیدا می کنند به این معنا که کارایی خود را بدون آن از دست می دهند. زمان و انرژی زیادی را برای پیدا کردن و مصرف مواد صرف می کنند و در صورت عدم مصرف دچار مشکلات عدیده ای از لحاظ جسمی و روانی می شوند. و به مرور زمان بدن آنها نیاز به مصرف مقدار بیشتری از مواد را احساس می کند.

    Ø  امنیت. مستی و خماری ناشی از مصرف الکل و مواد باعث از دست دادن کنترل با ایجاد خطر ناامنی برای اطرافیان می شود.

     Ø  از دست دادن شغل: مصرف مواد باعث از دست دادن توانایی افراد در کار کردن شده و شانس آنها را در یافتن شغل جدید نیزکاهش می دهد .

     Ø  فشارهای مالی. مصرف الکل و سایر مواد یک تجارت پر هزینه می باشد! و در شرایط وخیم فرد مجبور است برای تامین مخارج خود به قمار یا دزدی دست بزند.

     Ø  بی خانمانی. این مشکل می تواند ناشی از عدم توانایی مالی در تامین هزینه کرایه خانه یا عدم تمایل افراد خانواده در نگهداری فرد مصرف کننده در خانه به وجود بیاید.

     Ø  مشکلات قانونی. دست زدن به دزدی، خشونت، دادگاه، زندان، پرداخت جرایم سنگین همه نتیجه مصرف و خرید و فروش مواد می باشد.

 چند نکته برای عدم مصرف مواد :


-         از مکان هایی که در آنها احتمال مصرف مواد وجود دارد دور بمانید.

-         خودتان تصیم گیرنده باشید.

-    اگر ناخواسته در جمعی قرارگرفتید که به شما مواد تعارف شد می توانید با بیان یکی از این جملات آن را رد کنید یا خود را مشغول خوردن خوراکی های سالم بکنید:

    ·        نوش  جان من میل ندارم
    ·        دیر وقت است باید بروم

اما با همه این اوصاف چرا برخی هنوز مواد مصرف می کنند؟ از مصرف مواد چه چیزی نصیب آنها می شود؟ مضرات مصرف مواد چیست؟ و زندگی آنها به چه شکل ادامه می یابد اگر مواد مصرف کنند؟

    ·   یک لیست از نکات مثبت زندگی و آینده خود  در صورتی که تغییری در آن ایجاد کنید، تهیه کنید.
    ·   به تغییراتی فکر کنید که دوست دارید در زندگی خود ایجاد کنید و به میزان واقعی بودن و قابل دسترسی بودن آن نیز فکر کنید.
    ·   برنامه ریزی کنید. برای دستیابی به این تغییرات چه قدر باید تلاش کنید؟ چگونه باید به آنها برسید و چه کسانی در این راه می توانند به شما کمک کنند؟
    ·   نسبت به خودتان تعهد داشته باشید. برای خودتان زمانی را مشخص کنید. به اطرافیانتان در مورد برنامه هایتان بگویید و سعی کنید افرادی را پیدا کنید که در این راه شما را حمایت و تشویق می کنند.
    ·   به برنامه خود پایبند باشید و زمانی که به اهدافتان رسیدید موفقیت خود را جشن بگیرید.
    ·   اگر در مراحل اولیه به زمان بندی برنامه خود نرسیدید به خودتان سخت نگیرید و دوباره امتحان کنید.
    ·    از مشاور خود در این راه کمک بگیرید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34344s, 18q