سیگاری‌های مبتلا به دیابت بیشتر در معرض عوارض این بیماری قرار دارند

۱۳۹۲/۰۳/۱۰ - ۱۱:۲۷ - کد خبر: 74961
سلامت نیوز: رئیس مرکز ترک دخانیات یزد درباره مضرات استعمال دخانیات اظهار کرد: مطالعات نشان می‌دهد که سیگاری‌ها نسبت به افراد غیرسیگاری کمتر می‌توانند دیابت خود را کنترل کنند اما افراد دیابتی که قبلا سیگار می‌کشیدند و هم اکنون ترک کرده‌اند، کنترل قند خونشان به خوبی افراد غیرسیگاری است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر احمد مختاری افزود: انسولین هورمونی است که توسط پانکراس (لوزالمعده) ساخته می‌شود و قند خون را برای تولید انرژی وارد سلول‌ها می‌کند و سبب کاهش قند خون می‌شود.

وی ادامه داد: در دیابت نوع 2، بدن به انسولین ساخته شده پاسخ نمی‌دهد. وقتی یک فرد دیابتی سیگار می‌کشد، بدن او به انسولین کمتر پاسخ داده و در برابر آن مقاومت می‌کند در نتیجه سطح قند خون بالا می رود، مقاومت بدن به انسولین کاهش نمی‌یابد مگر آن که حداقل 10 تا 12 ساعت سیگاری استعمال نشود.

مختاری عنوان کرد: مطالعات نشان می‌دهد که سیگاری‌ها نسبت به افراد غیرسیگاری کمتر می‌توانند دیابت خود را کنترل کنند ولی این خبر خوب را هم باید گفت که افراد دیابتی که قبلا سیگار می‌کشیدند و هم اکنون ترک کرده‌اند، کنترل قند خونشان به خوبی افراد غیرسیگاری است.

رئیس مرکز ترک دخانیات یزد تصریح کرد: وقتی بیمار مبتلا به دیابت، سیگار می‌کشد، احتمال بروز عوارض دیابت مثل عوارض کلیوی، عصبی، چشمی، قلبی، سکته، تصلب شرائین به خصوص در پاها، بیشتر می شود و بالطبع هرچه قدر نخ سیگار بیشتری مصرف کند و هر چقدر سال‌های بیشتری سیگار بکشد، این خطرات بیشتر می‌شوند بنابراین برای کاهش این خطرات باید قند را کنترل و سیگار ترک شود.

وی کاهش مقاومت به انسولین، کاهش آسیب‌های چشمی، کاهش مشکلات کلیوی و نارسایی کلیه و کاهش آسیب های عصبی را از جمله مزایای ترک سیگار در افراد سیگاری عنوان کرد و گفت: در این افراد نتایج آزمایش های خون پس از ترک سیگار بهبود می‌یابد.

وی همچنین کاهش سطح قند خون، کاهش سطح کلسترول خون، کاهش سطح کلسترول بد خون، کاهش سطح تری گلیسرید خون و افزایش سطح کلسترول خوب بدن را از جمله تأثیرات ترک سیگار برشمرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.60665s, 18q