اجرای طرح ممنوعیت دو شغله بودن پزشکان در بیمارستان‌های داوطلب

۱۳۹۲/۰۳/۱۲ - ۱۵:۳۰ - کد خبر: 75134

سلامت نیوز : وزیر بهداشت گفت: اجرای طرح ممنوعیت دو شغله بودن پزشکان در بیمارستان‌های داوطلب آغاز می‌شود و اگر مطالبات افراد تمام وقت به موقع پرداخت شود این طرح در سایر مراکز گسترش می‌یابد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر طریقت منفرد در حاشیه همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اظهار کرد:‌ از زمانی که ارز دارو مبادله‌ای شده است تامین ارز به خوبی روی غلتک افتاده، تولید کننده‌ها و وارد کننده‌ها فعال شده‌اند و ما مطمئن هستیم که مشکل دارو جایگاه جدی در کشور نخواهد داشت.

وی ادامه داد: برخی اشکالات در سامانه 1490 به ما رسیده است که ظاهرا انواع مختلف بعضی از داروها پیدا نمی‌شود و به مشابه‌ها خلاصه می‌شود که این مسئله به علت مشخص شدن ارز دارو و قیمت دارو بود که هم اکنون به سرعت در حال برطرف شدن است و آن طور که مسئولین سازمان غذا و دارو در گزارشات روزانه خود اعلام می‌کنند مشخص است که مشکلات از این وضعیت در حال خارج شدن است.

طریقت منفرد درباره وجود برخی اشکالات در ترخیص داروها از گمرک گفت:‌ به دلیل تمهیداتی که بانک مرکزی و گمرک اندیشیده‌اند حتی اگر ارز دارو از قبل پیش بینی نشده باشد و ال سی‌ها گشایش نیافته باشد داروها با سرعت از گمرک ترخیص می‌شوند مگر داروهایی که مورد نیاز کشور نباشند.

وزیر بهداشت درباره قانون منع دوشغله بودن پزشکان اظهار کرد: این قانون جزو مواد مترقی قانون پنجم توسعه است که پزشکان باید یا در بخش دولتی و یا خصوصی حضور داشته باشند که البته اجرای این امر بسترهای مورد نیاز خود را لازم دارد به طوری که اگر پزشکان فقط در بخش دولتی فعالیت کنند باید حقوق و مطالباتشان پرداخت شود.

وی گفت: ‌برای منع دو شغله بودن پزشکان برنامه‌ای داریم که از بیمارستان‌های داوطلب آغاز می‌شود که اگر مطالبات افراد تمام وقت را بتوانند پرداخت کنند جاذبه‌اش به حدی می‌رسد که تعداد این مراکز افزایش پیدا می‌کند.

دکتر طریقت ادامه داد: در این زمینه تعداد از بیمارستان‌های شهرستان‌های تهران داوطلب شده‌اند و شیوه نامه و تفاهم نامه آن با کارشناسی جدی به پایان رسیده است و مراحل مقدماتی آن طی شده و انتظار می‌رود این کار به سرعت انجام شود.

وی در خصوص پرداخت معوقات پزشکان عمومی اظهار کرد: در استان‌هایی که طرح پزشک خانواده اجرا می‌شود قرار است پرداخت‌های پزشکان عمومی در این استان‌ها به روز شود. اینکه معوقات را به چه سرعتی بیمه‌ها جبران کنند بستگی به پرداخت اعتبارات آنها از طریق خزانه دارد ولی در آینده در استان‌هایی که پزشک خانواده اجرا می‌شود حتی اگر بیمه‌ها این معوقات را پرداخت نکنند با کمک اعتبارات پزشک خانواده و از ردیف بودجه پزشک خانواده این معوقات پرداخت می‌شود.

طریقت منفرد ادامه داد: بخش بهداشت و درمان از حیاتی ترین نیازهای مردم است و در این زمینه باید به لحاظ امکانات حقوقی و قضایی حمایت‌های لازم و کافی از مردم صورت گیرد.

وی افزود: قانون تعزیرات و قوانین وزارت بهداشت که مربوط به سال 1334 است وضعیتی که امروز می‌تواند به عنوان مشکل برای مردم مطرح بشود را پیش بینی نکرده که در این زمینه طرحی را در حال برنامه ریزی داریم تا کاستی‌ها را برطرف نموده و حمایت‌های لازم از مردم را در قانون جدید پیش بینی کنیم.

وی افزود: مردم باید این تضمین را داشته باشند که در بخش بهداشت و درمان حقوقشان رعایت می‌شود. حقوقی که بسیار متنوع است و از لحاظ مالی، کیفری و کرامت انسانی باید در نظر گرفته شود تا بیماران جز تحمل درد و رنج بیماری مسئله دیگری را متحمل نشوند.

وی با اشاره به برخی از معضلات حقوقی در زمینه بهداشت و درمان گفت: عدم رعایت تعرفه‌ها، دریافت اقلام غیرموجه و پیگیری نکردن نیازهای بیماران و در برخی مواقع خواسته‌های غیرفنی بیماران که به حق است از جمله حقوقی است که دیده نشده است.

طریقت منفرد ادامه داد: بر اساس همکاری بین کمیسیون بهداشت مجلس و وزارت بهداشت و وزارت رفاه راه‌کارهای کارشناسی را در مجلس طی می‌کنیم تا حد و مرز مجازات‌ها به صورت طرح و لایحه در مجلس ارائه شود.

وزیر بهداشت افزود: مجازات‌ها بر اساس قانون نظام پزشکی و وزارت بهداشت متنوع است ولی پشتیبانی قانونی در این زمینه وجود ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63141s, 18q