افزایش ۴۰ درصدی هزینه ذخیره خون بند ناف در رویان/ یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت امروز

۱۳۹۲/۰۳/۱۲ - ۱۵:۴۶ - کد خبر: 75142
سلامت نیوز : مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان گفت:‌ به علت افزایش نرخ ارز و نیاز به واردات مواد نگهدارنده، هزینه ذخیره‌سازی خون بند ناف در بانک رویان از ۹۵۰ هزار تومان سال گذشته طی دو نوبت به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.

مرتضی ضرابی در گفت‌وگو با فارس،‌افزود:‌ با پیشرفت علم پزشکی، ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان که جزو سلولهای بنیادی است و برای درمان بسیاری از بیماریهای بدخیم مانند تالاسمی، بیماریهای خونی، برخی سرطانها و نقص سیستم ایمنی بدن،‌کاربرد دارد،کاربردی شده است.

وی گفت: به این ترتیب سلولهای بنیادی خون بند ناف که در گذشته به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شد امروزه و طی سالهای اخیر در بانکهای خون بند ناف ذخیره سازی می‌شود تا در آینده برای درمان بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‏یاخته‏های رویان ادامه داد:‌ از سال 1384 ذخیره سازی خون بند ناف در موسسه رویان جهاد دانشگاهی آغاز شده است و هم اکنون یک بانک عمومی و یک بانک خصوصی برای نگهداری این ماده ارزشمند ایجاد شده است.

وی گفت: در بانک خون بند ناف عمومی از خانواده‌هایی که در آستانه تولد نوزادشان هستند،درخواست می‌شود که به جای دور انداختن خون بند ناف نوزادنشان آن را به بانک خون بند ناف عمومی رویان اهدا کنند تا در آینده از آن برای درمان بیماران نیازمند استفاده شود و برای این کار هیچ هزینه‌ای از آنها دریافت نمی‌شود.

ضرابی افزود: اما در بانک خون بند ناف خصوصی خانواده‌ها می‌توانند خون بندناف نوزاد را برای خود نوزادشان ذخیره کنند تا در آینده در صورت لزوم برای درمان بیماری او استفاده شود که ارائه این خدمت نیازمند صرفه هزینه است.

وی اضافه کرد: هزینه ذخیره‌سازی خون بند ناف در بانک خصوصی سال گذشته در چنین ماههایی 950 هزار تومان بود اما سال گذشته به علت گران شدن نرخ ارز یکبار گران شد و به یک میلیون و 100 هزار تومان رسید و امسال نیز یکبار دیگر گران شد و اکنون به یک میلیون و 400 هزار تومان رسیده است.

ضرابی گفت:‌ 60 درصد هزینه ذخیره سازی خون بند ناف ناشی از واردات مواد نگهدارنده و تجهیزاتی است که همگی با ارز آزاد از خارج وارد می‌شود و ما ناچاریم هزینه این خدمات را افزایش دهیم تا امکان ادامه خدمت رسانی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد:‌ این هزینه یکبار در هنگام ذخیره سازی خون بندناف نوزاد از خانواده وی اخذ می‌شود و در صورت ادامه نگهداری آنها برای هر سال ادامه نگهداری هزینه شارژ سالانه 100 هزار تومانی دریافت می‌شود. هزینه آزمایشهای ژنتیک نیز جداگانه هنگام استفاده از آن گرفته می‌شود.

ضرابی گفت: البته تجربه نشان داده است که بیشتر موارد خون بند ناف ذخیره سازی شده در دوران کودکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمتر به سنین بزرگسالی می‌رسند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‏یاخته‏های رویان افزود:‌ هم اکنون در بانک خون بند ناف عمومی رویان 5 هزار نمونه ذخیره سازی شده است و در بانک خصوصی آن نیز 35هزار نمونه ذخیره سازی شده که انتظار داریم تا پایان امسال به 45 هزار نمونه برسد.

وی گفت: بانک خون بند ناف رویان در تهران مستقر است اما جمع آوری خون بند ناف توسط 23 نمایندگی این بانک در اقصی نقاط کشور انجام می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.27233s, 18q