هشدار چندباره وزارت بهداشت نسبت به مصرف مشروبات الکلی تقلبی و عوارض آن

۱۳۹۲/۰۳/۱۲ - ۱۶:۲۸ - کد خبر: 75161

سلامت نیوز : مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، اعتیاد و روان وزارت بهداشت ضمن اشاره به حادثه اخیر مسمومیت چند صد نفر با الکل متانول در استان کرمان نسبت به مصرف مشروبات الکلی تقلبی و عوارض ناشی از آن هشدار داد.

دکتر عباسعلی ناصحی در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: اخیرا به دنبال افزایش نرخ ارز و بالا رفتن قیمت مشروبات الکلی قاچاق، عده‌ای از سودجویان و قاچاقچیان به تهیه مشروبات الکلی دست‌ساز و بسته‌بندی آنها در شیشه‌های خارجی اقدام کرده‌اند و به عنوان مشروبات الکلی خارجی به فروش می‌رسانند.

وی نسبت به آلودگی این مشروبات الکلی به "متانول" هشدار داد و گفت: بسیاری از این مشروبات به الکل متانول آلوده بوده که مصرف آن به کوری و حتی مرگ منجر می‌شود. نمونه آن نیز موردی است که اخیرا در استان کرمان اتفاق افتاده است و به دنبال مصرف مشروبات الکلی آلوده به متانول، تعدادی از مردم دچار مسمومیت شده و حتی چند مورد مرگ نیز گزارش شده است.

ناصحی درباره مسمومیت اخیر با الکل متانول در استان کرمان گفت: طی روزهای گذشته چند صد نفر در استان کرمان با مصرف الکل متانول دچار مسمومیت شده‌اند. این مسمومیت در برخی موارد بسیار شدید بوده و هنوز هم تعدادی از این افراد در آی سی یو و سی سی یو تحت مراقبت قرار دارند. تعداد قابل توجهی نیز برای درمان تحت دیالیز قرار گرفته‌اند و شش تا هفت مورد فوتی نیز به این دلیل گزارش شده است.

مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، اعتیاد و روان وزارت بهداشت با تاکید بر آنکه مردم نباید به هیچ وجه از مشروبات الکلی استفاده کنند، گفت: در حال حاضر بسیاری از مشروبات الکلی حتی آن دسته از مشروبات که ظاهرا از بسته‌بندی‌های خارجی برخوردارند، تقلبی بوده و به متانول (الکل چوب) آلوده هستند.

ناصحی به افرادی که احتمالا از مشروبات الکلی استفاده کرده‌ و دچار مسمومیت شده‌اند، توصیه کرد که هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی و اورژانس مراجعه کنند و گفت: هر چه درمان مسمومیت با الکل به تعویق افتد، احتمال بروز عوارض بیشتر خواهد شد.

وی درباره علائم مسمومیت با مشروبات الکلی تقلبی نیز گفت: به فاصله نیم تا چهار ساعت پس از مصرف الکل متانول، مسمومیت ایجاد می‌شود که علائمی نظیر تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، سردرد، گیجی و خواب‌آلودگی را شامل می‌شود. از آنجا که این علائم خود به خود فروکش می‌کنند، ممکن است بسیاری از افراد برای درمان مراجعه نکنند؛ این در حالیست که در صورت بروز چنین علائمی، فرد باید سریع به مراکز درمانی مراجعه کند.

ناصحی این باره ادامه داد: پس از آن نیز دوره نهفته است که معمولا شش تا 24 ساعت و در برخی مواقع تا 72 ساعت به طول می‌انجامد. در دوره نهفته علائم چندانی وجود ندارد اما به دلیل "اسیدوز متابولیک جبران نشده" علائم بعدی شامل عدم بینایی و همچنین تضعیف دستگاه عصبی مرکزی بروز می‌کند.

وی علائم بینایی ناشی از مسمومیت با الکل متانول را تاری دید، تغییرات میدان بینایی، هراس از نور، اشکال در تطابق نور، دوبینی و حتی کوری کامل و دائمی عنوان کرد و گفت: در مراحل بعدی نیز تضعیف دستگاه عصبی مرکزی بروز می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.1538s, 18q