اجباري شدن غربالگري كم شنوايي نوزادان در تشخيص و درمان به موقع آن موثر است

۱۳۸۶/۰۷/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7518
اجباري شدن غربالگري كم شنوايي نوزادان در تشخيص و درمان به موقع آن موثر است

دكتر پدرام برقعي در گفت وگو با ایسنا، نوين ترين درمان ناشنوايي مطلق دو طرفه در نوزادان زير 2 سال را كاشت حلزون عنوان و اظهار كرد: به علت تحليل عصب شنوايي دو سال پس از تولد، كاشت حلزون بايد در سنين زير 2 سال انجام ‌شود.

وي به كاشت پروتز شنوايي به عنوان شيوه ديگري از درمان براي كم شنوايي اشاره كرد و افزود: چنانچه جراحي در درمان مبتلايان به كم شنوايي انتقالي موثر نباشد، براي درمان موثر، كاشت پروتز شنوايي در گوش مياني توصيه مي‌شود.

برقعي از اجراي اين روش نوين درماني در دو مركز درماني بيمارستان حضرت رسول اكرم (ص) و اميراعلم خبر داد و گفت: كاشت پروتز گوش مياني بسيار پرهزينه است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه در ادامه توضيح داد: در درمان ناشنوايي يك طرفه هم از پروتز كار گذاشته شده بر روي جمجمه (Baha) به كمك روش جراحي بهره مي‌گيرند.

وي كم شنوايي را بر دو قسم انتقالي و حسي – عصبي عنوان كرد و يادآور شد: در كم شنوايي از نوع انتقالي، اختلال در گوش خارجي و مياني و در كم شنوايي از نوع حسي – عصبي، اختلال در گوش داخلي و مسير عصب شنوايي است.

اين جراح گوش حلق و بيني با بيان اين كه شدت كم شنوايي‌هاي انتقالي غالبا خفيف تا متوسط است، افزود: در حالي كه كم شنوايي با علت حسي – عصبي اغلب خفيف تا كري مطلق است.

برقعي به نوع سوم كم شنوايي با علت مختلط (انتقالي و حسي عصبي) اشاره كرد و افزود: در كم شنوايي حسي عصبي بسيار شديد و يا كم شنوايي مطلق با وجود سالم بودن عصب شنوايي، اندام حسي گيرنده شنوايي به درستي كار نمي‌كند.

اين عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، با بيان اين كه كم شنوايي حسي عصبي يك طرفه، غالبا به درمان خاصي نياز ندارد، گفت:‌ از آن جايي كه هم اكنون كاشت حلزون روش درماني مناسب براي نوزادان ناشنوا محسوب مي‌شود، بنابراين در اغلب كشورهاي دنيا، غربالگري كم شنوايي با كمك تست‌هاي ساده اجباري شده است.

وي با اين توضيح كه چنانچه كم شنوايي قبل از صحبت كردن در كودكان حاصل شود به لالي منجر مي‌شود، گفت: امروزه با استفاده از روشها و ارايه آموزش‌هايي به ناشنوايان مطلق، مي‌توان آنان را از لالي مطلق خارج كرد.

برقعي صداهاي بلند را در طولاني مدت آسيب رسان به گوش عنوان كرد و افزود: مشاغلي كه در معرض صداهاي بلند هستند بايد از محافظ‌هاي دروني و بيروني استفاده كنند.

وي در پايان يادآور شد: كساني كه در محيط‌هاي كاري با شدت صداي 110 دسي بل فعاليت مي‌كنند، بيش از 90 درصد اثر سوء صداي بلند در 10 دقيقه نخست حاصل مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.23063s, 18q